• Biografia Marty Bogdanowicz
          • 13.12.2016
          • Biografia Marty Bogdanowicz

• prof. zw. dr hab. Marta BOGDANOWICZ

Psycholog – specjalista psychologii klinicznej dziecka. Wieloletni dyrektor Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. Założycielka Polskiego Towarzystwa Dysleksji, obecnie jego honorowa przewodnicząca. Jest honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Wieloletnia wiceprzewodnicząca Europejskiego Towarzystwa Dysleksji.
            Autorka Metody Dobrego Startu i zabaw wczesnodziecięcych tzw. dziecięcych masażyków. Wydała ponad 300 publikacji z zakresu psychologii klinicznej dziecka, w tym ponad 30 książek naukowych i popularnonaukowych, wiele narzędzi do diagnozy ryzyka dysleksji i dysleksji rozwojowej oraz pomocy do terapii. Opracowała scenariusze filmów dydaktycznych m. in. do Metody Dobrego Startu i Metody Ruchu Rozwijającego V. Sherborne).
            Zainteresowania naukowe: wspomaganie rozwoju dziecka, leworęczność, profilaktyka niepowodzeń szkolnych, dysleksja rozwojowa i terapia pedagogiczna.
            Jest laureatką wielu nagród m.in. Ministra Zdrowia oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Nagrody F. Kallimacha oraz międzynarodowego wyróżnienia – Orderu Uśmiechu.
            Najważniejsze w Edukacji dziecka jest wytworzenie motywacji do poznawania świata i uczenia sie. Jako argument dołączam wypowiedź Einsteina:
            „Nie mam żadnych szczególnych uzdolnień. Cechuje mnie tylko niepohamowana ciekawość.”