• Ogólnopolski Tydzień Kariery 2017

  Ogólnopolski Tydzień Kariery w bieżącym roku na terenie naszego powiatu odbywa się według harmonogramu przedstawionego poniżej.

  My ze swej strony szczególnie zapraszamy na piątek 20 X 2017. Ten dzień jest dedykowany osobom niepełnosprawnym, a w szczególności ich sytuacją w edukacji oraz na rynku pracy.

  Tego dnia wygłoszone zostana prelekcje:

  • Niepełnosprawny na rynku pracy - wykład pracownika Urzędu Pracy z Rybnika mgr M.Bąk
  • Sytuacja osób niepełnosprawnych w edukacji - wykład Dyrektor Zespołu Szkół im. W. Sherborne mgr B. Zich

   

  Harmonogram obchodów OTK

 • SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017

  SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017
  w ZSS imienia Weroniki Sherborne w Czerwionce-Leszczynach

  To już tradycja –również w tym roku we wrześniu nasza szkoła brała udział w akcji „Sprzątanie świata”. Hasłem tegorocznego sprzątania było: „Nie ma śmieci , są surowce”.
  Najmłodsze klasy sprzątały teren wokół szkoły , starsze oczywiście szły dalej. Każdy zespół otrzymał 3 worki aby na bieżąco segregować zebrane śmieci (plastik, metal, papier).
  Starostwo Powiatowe w Rybniku zaopatrzyło naszych uczniów w worki na śmieci oraz jednorazowe rękawiczki.
  To że w akcji „Sprzątania świata” dopisywały nam humory widać najlepiej na zdjęciach.Fajnie , że możemy przyczynić się do tego ,że nasze miasto jest czyste!

  Przygotowała M.Ogonowska

 • Turniej

  20.09. w Rudzie Śląskiej odbył  się XVII Turniej w Halowej  w Piłce Nożnej oraz II Śląski Dzień Treningowy Aktywności Motorycznej w Środowisku Wodnym Olimpiad Specjalych. Naszą szkolę wspaniale reprezentowali uczniowie Kevin Sobczak, Daniel Warzecha i Michał Nowak w kategorii trening aktywności motorycznej, natomiast w piłce nożnej Sebastian Góralczyk, Mateusz Więch, Paweł Piorunowski, Mariusz i Bartek Wróbel, Sebastian Niemiec oraz jedna dziewczyna Paulina Gajda. Na dużą uwagę zasługuje to, iż jako jedyna drużyna mieliśmy doping. Pod czujnym okiem p. Beaty Frycz dziewczyny Weronika Tarajko i Paulina Szczęsny dodawały naszym zawodnikom chęci do walki. Dziękujemy! A naszym zawodnikom bardzo gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów sportowych!

 • Już kolejny raz włączamy się w program "Trzymaj Formę", tym razem pod hasłem "Zdrowa kanapka, zdrowa sałatka" i aktywnie uczestniczymy w jego realizacji. Wspólnie rozwijamy zdrowe nawyki żywieniowe! W dniu 29 września nasi uczniowie przygotowali wyśmienite potrawy z polskich, jesiennych warzyw i owoców oraz poznali zasady kulturalnego zachowania się podczas degustacji przy "szwedzkim stole". Była smaczna zupa z dyni, kanapki, koreczki i sałatki, zresztą sami zobaczcie!

   

   

 • 04.09.2017 Ponizej znajduje sie rozkład dwóch tras autobusu szkolnego na cały rok szkolny 2017/2018. Prosimy o zapoznanie sie z nim.
   
  Rozkład jazdy autobusu szkolnego.
             
  Trasa nr 1     Dojazd   Powrót
             
  1. Szczejkowice centrum                     6.55   15.48
  2. Palowice Bar Palowiczanka 7.00   15.43
  3.Palowice ul. Bełkowska  7.02   15.41
  4. Palowice Las   7.04   15.39
  5. Bełk przystanek "Skrzyżowanie" 7.06   15.37
  6. Bełk skrzyżowanie ul. Główna i 26 Stycznia 7.08   15.34
  7. Bełk przystanek Szpital 7.13   15.30
  8. Stanowice przystanek Leszczyńska 7.17   15.31
  9. Czerwionka  centrum przystanek po stronie Tesco 7.22   15.23
  10. Leszczyny Szkoła   7.30   15.15
  11. Leszczyny Stare przystanek 7.40   15.08
  12. Przegędza Szkoła 7.50   15.00
             
  Trasa nr 2     Dojazd   Powrót
             
  1. Dębieńsko Las   6.55   15.48
  2. Dębieńsko Wielkie  6.57   15.46
  3. Dębieńsko Leśniczówka 7.00   15.43
  4. Dębieńsko ul. Górnicza 74 7.03   15.41
  5. Dębieńsko ul. Górnicza 34 7.05   15.39
  6. Czuchów ul. Kochanowskiego  5  7.08   15.37
  7. Czuchów Sklep   7.10   15.35
  8. Czuchów Cmentarz 7.13   15.30
  9. Czuchów ul. Szewczyka 7 7.15   15.27
  10. Czuchów ul.Rybnicka 42 7.17   15.25
  11. Leszczyny ul. Polna 8 7.18   15.24
  12. Leszczyny skrzyżowanie ul. Morcinka z Mostową 7.24   15.18
  13. Leszczyny przystanek na Konopnickiej 7.26   15.19
  14. Leszczyny Szkoła   7.30   15.15
  11. Leszczyny Stare przystanek 7.40   15.08
  12. Przegędza Szkoła 7.50   15.00
 • 31.08.2017 Rozkład jazdy autobusu szkolnego w poniedziałek 04 września 2017 (rozpoczęcie roku szkolnego)


   
 • 29.08.2017

  Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się 04 września o godzinie 9.00

 • Konkurs czytelniczy

  Konkurs czytelniczy 2016/17

  I miejsce     1-3A

  II miejsce   5-6uA

  III miejsce   6u

   

  Najlepsi czytelnicy:

  1. Gajda Wiktoria
  2. Szczęsny Paulina
  3. Pełka Paweł
  4. Warzecha Daniel
  5. Gajda Paulina
 • Nasze kolekcje

  Nasi Mali i Duzi Kolekcjonerzy zaprezentowali swoje pokaźne kolekcje - muszle, smycze, puzzle, koraliki, samochodziki, lalki, koniki, magnesy, kolorowanki, pamiątki z wizerunkiem Roberta Lewandowskiego, maskotki. Następnie Pan Marcin pokazał nam kolekcję kamieni i ciekawie o nich opowiedział. Wartko patrzeć pod nogi, bo można kopnąć w kamień, który kryje coś niesamowitego! :)

 • Praktyczny Pan Praktyczna Pani

  Praktyczny Pan Praktyczna Pani.
  Kolejna edycja międzyszkolnego konkursu już za nami. Uczniowie szkół: z Żor, Raciborza, Knurowa i naszej szkoły zmierzyli się w rozmaitych konkurencjach. Wykazali się wielką wiedzą przy zadaniu segregacji, znajomością tematyki spalania śmieci, pomysłowością w przygotowaniu sałatek, kreatywnością na zajęciach plastycznych. Wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspaniałe współzawodnictwo! A Wolontariuszom z Gimnazjum nr 2 w leszczynach za Kawał Dobrej Roboty! :)

 • Złota synapsa

  W dniu 8.06.2017 uczeń naszej szkoły Kewin Sobczak wziął udział w IV Wojewódzkim Konkursie dla Uczniów z Autyzmem , który odbył się w ZSS nr 8 w Katowicach.

  Kewin spisał się znakomicie zajmując 5 miejsce wśród 11 zawodników z różnych szkół. 

  Gratulacje dla Kewina!! 

  Podziękowania dla mamy p.Justyny za pomoc w przygotowaniu do konkursu😀

   

 • I Lokalny Mityng Pływacki Olimpiad Specjalnych w Knurowie

  19.05. nasi uczniowie Paweł Piorunowski i Daniel Kramarczuk wzięli udział w I Lokalnym Mityngu Pływackim Olimpiad Specjalnych w Knurowie. Chłopcy spisali się na medal, a raczej na kilka medali.... Paweł zdobył srebrny medal w stylu grzbietowym, a brązowy w stylu dowolnym. Nartomiast Daniel zdobył srebrny medal w stylu dowolnym. Serdecznie chłopakom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
   

   

 • Integracyjny Piknik Powiatowy Knurów

  W dniu 2.06.2017 klasy ZRW i 5/6ua oraz Daniel uczestniczyli w Integracyjnym Pikniku Powiatowym w Knurowie organizowanym przez Zespół Szkół Specjalnych.
  Na pikniku uczestniczyliśmy w różnych zabawach i konkurencjach sportowych. Mogliśmy również obserwować pokaz musztry przygotowane przez Zespół Szkół Zawodowych-klasa mundurowa. Dziękujemy za wspaniała zabawę.
  I.Cyroń,A.Nowak, A.Cop

 • 100 Rocznica Objawień Fatimskich - Spotkanie z Księdzem Proboszczem

  Dzisiejszego dnia (2.06.2017r.) odbyło się spotkanie z Księdzem Proboszczem Krzysztofem Fulkiem, który pięknie opowiedział nam historię Objawień Fatimskich. W cudowny sposób przybliżył orędzie Matki Bożej, która prosiła, żeby codziennie odmawiać różaniec i składać ofiary za nawrócenie grzeszników, którzy idą do piekła, ponieważ nie mają nikogo, kto mógłby się za nich modlić. Matka Boża prosiła również o nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca w intencji wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi.
  Na zakończenie spotkania odmówiliśmy wspólnie modlitwę Zdrowaś Mario, a Ksiądz Proboszcz udzielił nam Błogosławieństwa Bożego.

  Fatimska Pani na długo pozostanie w naszej pamięci i sercach. Będziemy spełniać prośbę Matki Bożej i odmawiać codziennie różaniec.

     

 • Zabawy integracyjne

  30 maja zorganizowaliśmy integracyjne zabawy ruchowe w ramach VII edycji Ogólnopolskiego Programu "Trzymaj Formę". Integrowaliśmy się z uczniami Niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Żor. Zabawy pod hasłem "Ruszaj nogą, ruszaj głową" były rewelacyjne a lody w tak upalny dzień wyśmienite. Dziękujemy naszym nowym kolegom za przybycie i wspaniałą zabawę  

 • Pierwsza Komunia Święta

  W niedzielę 7 maja 2017r. w Kościele p.w. św. A. Boboli  czterech uczniów  naszej szkoły przystąpiło do  I Komunii Świętej.  Po raz pierwszy w pełni uczestniczyli we Mszy Świętej. W dzień poprzedzający to święto, dzieci przystąpiły do sakramentu pokuty i pojednania. Ubrane w piękne, białe alby, których biel symbolizowała czystość ich dziecięcych serduszek, godnie i z miłością przyjęły Pana Jezusa. Po błogosławieństwie otrzymały z rąk kapłana chleb, którym mogą podzielić się z najbliższymi. Natomiast po nabożeństwie majowym,  dostały obrazek  jako Pamiątkę Uczestnictwa w Pierwszej Komunii św. Mam głęboką nadzieję, iż nasze dzieci od tej pory będą często przyjmować Pana Jezusa do swego serca i z Niego będą czerpać siłę, moc i odwagę by być świętym.

  B. Bańczyk

  https://zss-leszczyny.edupage.org/album/?eqa=cGhvdG89YWxidW0mYWxicz1hbGJ1bQ%3D%3D

   

   

 • TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA O RÓŻĘ STANISŁAWA KRAWCZYKA


  FINAŁ

  3 Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka

  8 maja o 10.30. w Domu Kultury w Czerwionce, przy ul. Wolności 2, odbył się uroczysty Finał 3 Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka.
  Oczywiście, wydarzenie to miało miejsce w „Starej Piwnicy”, bo gdzież indziej miałaby się odbyć impreza poświęcona pamięci Stanisława Krawczyka, jak nie w jego ulubionym lokalu?
  Istotnie, nastrój jest tu przedziwny...Przyćmione światło, pachnące świece na stolikach, polne kwiatki w wazonach, aromat kawy, herbaty i świeżych ciasteczek...
  Przed wejściem widniał baner reklamujący Turniej (zaprojektowany przez Agnieszkę Snopek), ściany ozdobiono pracami uczniów ZSS w Leszczynach (pokłosie zeszłorocznego pleneru malarskiego), pod autografem poety widniała jego karykatura wykonana przez Dominika Falkowskiego (ucznia ZSS), a w centrum sceny- portret autorstwa Czesława Żemły.
  Imprezę otwarła dyr. ZSS w Leszczynach – Beata Zich. Powitała jurorki: Małgorzatę Tkocz oraz Hannę Piórecki- Nowak, a także gości: Mariolę Czajkowską (dyr. MOK w Czerwionce), Aleksandrę Pietruszewską (dyr. Biblioteki Publicznej G i M Czerwionka- Leszczyny), Annę Biesek (kier. Biblioteki Publicznej w Leszczynach), Liliannę Zimoń („korespondenta prasowego” leszczyńskiego Stowarzyszenia- Jestem) oraz Bogdana Szymurę (autora statuetki dla zdobywcy I miejsca w Turnieju). Przedstawiła organizatorów tegorocznego Turnieju: Ewelinę Burzyk, Alinę Karaszewską i Sylwię Woźnicę (inicjatorki Turnieju). Przypomniała, iż Turniej Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka otwiera II Powiatowy Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych.
  Następnie głos zabrała Ewelina Burzyk.
  W ciepłych słowach wspominała Stanisława Krawczyka, jego umiłowanie żony Róży, róż i rosarium liczącego krocie tych pięknych kwiatów, którym nadawał imiona.
  Przypomniała, że na konkurs wpłynęło 39 prac, z których jury wyłoniło 15 finalistów. Będą oni walczyć o trzy wyróżnienia, I, II i III miejsce oraz nagrodę publiczności.
  Rozpoczął się Wielki Finał. Swoje wiersze prezentowali kolejno:
  Konrad Pękała ( „Królik”), Alicja Ostroch ( „Maska”), Sonia Zimek ( „Kolorowy świat”), Julia Statkiewicz ( „Życie”), Marcelina Węgrzyk ( „Wracając do Nieba”), Alicja Płonka ( „Winna”), Paulina Bujoczek ( „Dlaczego młodość...”), Agata Ogonowska ( „Oni i my”), Jolanta Jechida ( „Dusze”), Nikola Kroczak ( „Małe rzeczy”), Barbara Szewczyk ( „Przyjaźń”), Natalia Kwitek ( „Za późno”), Wiktoria Warzecha ( „Sny”), Kornelia Szczęsny ( „Przedmieścia”) i Natalia Sołowińska ( „Wola istnienia”).
  Każdemu utworowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, ilustrowana pracami uczniów ZSS w Leszczynach, a „ przerywniki” stanowiły czytane przez Ewelinę Burzyk wiersze Stanisława Krawczyka.
  Po występach laureatów zebrano karteczki z głosami publiczności, jury udało się na naradę, a słodki poczęstunek umilał występ Jakuba Żemły, wspaniale śpiewającego i grającego swoje własne kompozycje.
  Wreszcie ustalono werdykt:
  I miejsce ( Statuetkę + bon wartości 150 zł do zrealizowania w Rossmanie, ufundowane przez ZSS) zdobyła Alicja Ostroch,
  II miejsce ( + bon wartości 100 zł, ufundowany przez Stowarzyszenie – Jestem) zajęła Agata Ogonowska ,
  III miejsce (+ bon wartości 50zł, ufundowany przez ZSS) wywalczyła Alicja Płonka.
  Wyróżnienia (+ książki ufundowane przez Bibliotekę Publiczną G i M Czerwionka- Leszczyny) zdobyły: Natalia Kwitek, Kornelia Szczęsny i Nikola Kroczak, a nagroda publiczności (kosz słodyczy ufundowany przez MOK w Czerwionce) przyznana została Natalii Sołowińskiej.
  Pozostali finaliści otrzymali dyplomy za udział w Turnieju oraz książki.
  Na zakończenie, po podziękowaniach dla organizatorów i uczestników Turnieju, sponsorom (M. Czajkowskiej – MOK, A. Pietruszewskiej i A. Biesek- Biblioteka Publiczna, E. Burzyk- Stowarzyszenie- Jestem, B. Zich- ZSS ) wręczono pamiątkowe filiżanki z logo Turnieju, zaprojektowane i ręcznie malowane przez Agnieszkę Snopek.
  Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie, przypomnienie o przyszłorocznym IV Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka i ...żegnamy „ Starą Piwnicę”- pełni wrażeń, wzruszeń i niezapomnianych przeżyć.

  Lilianna Zimoń – członek Stowarzyszenia- Jestem

 • PIKNIK INTEGRACYJNY

         11 maja 2017r.  w ramach obchodów Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych odbył się Piknik Integracyjny organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne, Zespół Szkół w Czerwionce, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, Ośrodek Pomocy Społecznej i Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

  Od samego rana  przyświecało i przygrzewało słoneczko, więc w radosnym nastroju liczni goście tłumnie zgromadzili się na placu targowym w Czerwionce.

        A było co oglądać! Przy stoisku Warsztatów Terapii Zajęciowej  już przygotowywano dla dzieci  gry i zabawy integracyjne ( np. malowanie twarzy czy bańki mydlane), przy stanowisku Starostwa Powiatowego w Rybniku, Stowarzyszenia – Jestem, Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce- Leszczynach szykowano się do udzielania fachowych porad, stragan Koła Gospodyń Wiejskich z Bełku kusił zapachami smakowitych potraw, rozpalano ogień pod grillem, można było częstować się kiełbaskami i słodkimi wypiekami, kupić lody, watę cukrową czy „kręcone ziemniaczki”, kusiły dmuchane zjeżdżalnie...

          Dwóch klaunów jeżdżących na rowerach podprowadzało do zdjęć prezentujących różne formy działalności  ZSS w Leszczynach.

           Część artystyczną rozpoczął jak zwykle bezbłędny występ Formacji Tanecznej „Zygzak” pod kierunkiem Katarzyny Grzegorzek. Zaprezentowały się solistki i „ Zygzaczek”.

          Następnie dyr. Zespołu Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce – Leszczynach – pani Beata Zich -przywitała zebranych i przedstawiła główne organizatorki pikniku: Justynę Bugdoł i Wandę Kurpanik, a później głos oddała przedstawicielkom Rady Rodziców ZSS ( J. Warzecha i T. Szopa) i przedstawicielom władz powiatowych i miejskich ( M. Profaska i W. Janiszewski) .

          Po tej krótkiej przerwie znów wystąpiły solistki   „Formacji Tanecznej „Zygzak” i „ Zygzaczek”. W tym samym czasie na stadionie MOSIR rozpoczęły się biegi integracyjne dzieci z niepełnosprawnością, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i Zespołu Szkół w Czerwionce.

         Zespół muzyczny „Meduzy” ( Daniel Warzecha i Kewin Sobczak) z Zespołu Szkół Specjalnych w Leszczynach , którego opiekunem jest pani Beata Frycz , zachwycił wykonaniem utworów instrumentalnych : „Walczyk” i „Orkiestra”,  pięcioro wychowanków Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Zespole Szkół w Czerwionce pod kierownictwem pani Joanny Rzymanek  zaimponował perfekcyjnym śpiewem...

        Ale to jeszcze nic! „Gwoździem programu”  okazał się występ „Seniorów z Zameczku”!!! Na scenie zaszalała Zofia Sobczak jako Małgorzata Ostrowska w piosence „ Szklana pogoda”, później Maria Pradela ( Mireille Mathieu) zaprezentowała piosenkę „Santa Maria”, Donata Sfoszowska wcieliła się w postać Zdzisławy Sośnickiej ( „Aleja gwiazd”), a Violettą Villas w utworze „Nie ma miłości bez zazdrości”okazała się Hildegarda Dusza. Panie nie mogły opędzić się od „fotografów”! Wszyscy chcieli mieć ich zdjęcie!

         Skończył się bieg integracyjny...Wszystkie dzieci z niepełnosprawnością otrzymały medale i dyplomy. Dodatkową nagrodą był także medal „Filipkowych Kilometrów”. W kategorii szkół podstawowych I miejsca zajęli Nadia Cinal i Michał Rosiak, II miejsca: Klaudia Chrostek i Kacper Korzeniowski, III m.: Alicja Klasik i Jakub Lisak.

           Umilkła muzyka mechaniczna... Oczy i uszy wszystkich zwróciły się w stronę budynku CKE...Nadchodziła Orkiestra Dęta „Dębieńsko” pod batutą Wojciecha Pukowca. Muzycy zagrali 4 utwory i odmaszerowali przy wtórze gromkich oklasków.

        Tymczasem na scenie już zainstalował się zespół Warsztatów Terapii Zajęciowej :„ISKRA” ( opiekun -Maciek Brutkowski).Utwory : „Kamień i aksamit” (De Mono),   „Prawie do nieba” (Andrzej Piasek Piaseczny) i  „Białe łabędzie” (pieśń ludowa) były „pierwszym wejściem” niepełnosprawnych artystów.

         Przyszła kolej na nagrodzenie biegaczy z gimnazjów i Zespołu Szkół. I miejsca zajęli: Martyna Występ, Joanna Tkocz i Wojtek Witek, II miejsca: Marcelina Występ, Magda Smyczek i Bartek Sosna, a III m.: Małgorzata Buchcik, Sara Kostka i Bartek Gidon.

        Po raz   drugi wystąpił   zespół „ISKRA” .Utwory: „Czarne oczy”, „Konik na biegunach” i  „Hej sokoły” znane są wszystkim, nic więc dziwnego , że widownia również je śpiewała.

                Na zakończenie dyr. ZSS w Leszczynach- Beata Zich – podziękowała sponsorom:

  przede wszystkim firmie  „WOJ. – AS” panu  Wojtkowi   Kłaczek – człowiekowi-aniołowi o złotym sercu , który  od kilku lat wspiera bezinteresownie działania na rzecz niepełnosprawnych,pytając: „Co jeszcze potrzebujecie? Tylko tyle?” ,firmie „MULTIPAK” z Palowic – sponsorowi części kiełbas na grilla,rodzicom uczniów Zespołu Szkół Specjalnych za pomoc w organizacji pikniku i upieczeniu ciast,paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Bełku za pyszne rogaliki i ciasteczka oraz firmie „Lesz” z Bełku i pracownikom Piekarni Profaska,firmie „GOYA” za wypożyczenie grilla i ławek,pani Ewie Malczok- prezesowi Zakładu Odmetanowywania Kopalń w Rybniku -za wsparcie finansowe,Opiece  Medycznej oraz Policji, a także Dawidowi Salamonowi- bezbłędnemu, urodzonemu prezenterowi, który ze swadą prowadził tegoroczny piknik.

  Do zobaczenia za rok! Oby przy równie wspaniałej pogodzie i w tak samo miłym towarzystwie!

  autor: Lilianna Zimoń

   

  Dziękujemy wszystkim Wspaniałym: Rodzicom, Sponsorom, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Bełku, Artystom Dużym i Małym, Orkiestrze Miejskiej Dębieńsko, Formacji Tanecznej Zygzak, Obsłudze i Nauczycielom.

 • Raporty z Ewaluacji zewnętrznej

 • Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie-Mokre

  Coroczny temat i program Dnia Ziemi związany jest z ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2017r. poświęciliśmy tematom związanym z ochroną różnorodności biologicznej. Jest to temat ważny i szczególnie nam bliski, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza. Hasło tegorocznych obchodów to - "W kierunku natury".

  5 maja 2017r. wyruszyliśmy do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie Mokre. W trzech grupach rozpoczęliśmy fascynującą przygodę. Pierwsza pod kierunkiem Pana Leśniczego poznawała różnorodność siedlisk przyrodniczych, bogatą faunę i florę. Widzieliśmy winniczki, przytulię czepną, bodziszka cuchnącego, kokoryczkę i tropy zwierząt.

  Druga grupa wyruszyła na poszukiwanie skrzyń ze skarbami. W każdej z nich ukryte były zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki nt. przyrody. W ostatniej czekała na poszukiwaczy miła pamiątka! Uczniowie zasadzili też własnoręcznie roślinki w doniczkach, które zabrali do domu.

  Trzecia grupa podziwiała piękną panoramę Śląska i Beskidów z najwyższego punktu Mikołowa Mokre - wieży widokowej (wysokość 14m) oraz zwiedzała Ogród podziwiając różnorodne kwiaty, egzotyczną roślinność.

  Po takich wrażeniach spotkaliśmy się wszyscy przy kręgu ogniskowym, gdzie w sielskiej atmosferze zajadaliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki przy akompaniamencie gitary pani Beatki.

  A potem szaleliśmy na cudownym placu zabaw! Pełni pozytywnej energii, z nowymi doświadczeniami i wypoczęci wróciliśmy do Leszczyn.

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne
  ul. Przedszkolna 1
  44-238 Czerwionka-Leszczyny
 • (+32) 431-29-91

Galeria zdjęć