• Złota Synapsa

  Złota Synapsa

  30.05.2018 uczeń naszej szkoły Kewin Sobczak po raz kolejny brał udział w Wojewódzkim Konkursie dla Uczniów z Autyzmem "Złota Synapsa". Konkurs odbywał się w Zespole Szkół Specjalnych w Katowicach. Kewin wykazał się dużymi umiejętnościami rozwiązując 14 różnych zadań. Spisał się znakomicie zajmując II miejsce. Gratulacje dla Kewina!! Podziękowania dla rodziców za pomoc w przygotowaniu oraz towarzyszenie w trakcie konkursu.

  Agnieszka Nowak

  Złota Synapsa - Obrazek 1

 • PIKNIK INTEGRACYJNY

  PIKNIK INTEGRACYJNY

  10 maja 2018 r. Hala Targowa w Czerwionce- Leszczynach po raz kolejny zapełniła się różnorodnym tłumem: dorośli i dzieci, pełnosprawni i niepełnosprawni...

  Wzrok przyciągały dmuchane zamki, kolorowe banery, stoiska z lodami i innymi słodkościami; nozdrza drażnił smakowity zapach kiełbasy z rożna i świeżego ciasta...

  Między filarami rozlokowały swoje stanowiska różne organizacje pozarządowe. Przedstawiciele Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Czerwionce- Leszczynach, IMI- Sfera Aktywności i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Rybniku służyli fachowymi poradami; nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Leszczynach ( wraz z wolontariuszkami z G- 2 ) prowadziły zabawy ruchowe i zajęcia plastyczne ;uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czerwionce – Leszczynach prezentowały swoje rękodzieło; opiekunki Placówek Wsparcia Dziennego w Czerwionce i Leszczynach uczyły wykonywania zwierzątek z balonów , tworzenia ogromnych baniek mydlanych, kleiły długi papierowy łańcuch ; członkinie zarządu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej G i M Czerwionka- Leszczyny – Jestem zachęcały dzieci do pomalowania sobie twarzy przez utalentowane wolontariuszki :Adelę Żak Kornelię Szczęsny, i Natalię Andrusiak.

  O godz. 10.00 na scenie pojawił się Dawid Salamon – świetny konferansjer, który ze swadą rozpoczął program artystyczny. Przypomniał, że organizatorami Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych są ZSS -Leszczyny, MOK -Czerwionka, PPP - Czerwionka- Leszczyny, OPS- Czerwionka- Leszczyny, WTZ -Czerwionka, Zespół Szkół -Czerwionka, SP- 5 -Czerwionka, PCPR -Rybnik. Patronat sprawuje Starostwo Powiatowe w Rybnika i Burmistrz G i M Czerwionka- Leszczyny, a patronat medialny- Radio 90 FM.

  „Podczas Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych warto z całą mocą podkreślić rolę rodziców, opiekunów i nauczycieli, którzy na co dzień pracują z osobami z niepełnosprawnościami i opiekują się nimi. Wasze zaangażowanie, poświęcenie i wrażliwość to prawdziwe bohaterstwo, które tak trudno w dzisiejszych czasach, a które powinniśmy na każdym kroku podkreślać. Dlatego dzisiaj, z tego miejsca, składam na Wasze ręce serdecznie podziękowania” - mówił Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, witając wszystkich zebranych. Następnie, wspólnie z Wicestarostą Powiatu Rybnickiego- Markiem Profaską oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach -Bernardem Strzodą uroczyście otwarli piknik. Sygnałem do rozpoczęcia wspólnej zabawy było także wypuszczenie przez najmłodszych kolorowych balonów.

  Przed sceną jak zwykle perfekcyjnie zatańczyły trzy grupy wielokrotnie nagradzanego zespołu „ Zygzak”, następnie mikrofon opanowały wspaniale śpiewające Natalia Gierlich, Klaudyna Siwek i Magdalena Grzegorzek.

  Po nich zespół „ Bajlando” z Przedszkola nr 10 w Czerwionce- Leszczynach świetnie zatańczył taniec hiszpański. I tak na przemian: na scenie – wokalistki, pod sceną – przedszkolaki : Natalia Gierlich, dziecięca piosenka o żabkach, Klaudyna Siwek, „ Bajlando” w tańcu dyskotekowym, Magdalena Grzegorzek, układ taneczny ( „ Czekolada”), Klaudia Siwek.

  Wreszcie przyszedł czas na rozruszanie widowni. Bardzo skutecznie uczynili to Kewin Baranowski i Żaneta Jeleniewicz. Do wspólnego tańca włączyły się nie tylko dzieci, ale też dorośli widzowie.

  Po wspólnym „szaleństwie”- znów występy. Uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czerwionce – Leszczynach pięknie zatańczyły do piosenki L. Cohena, a po nich jak zwykle perfekcyjnie zagrała Orkiestra Miejska „ Dębieńsko”.

  Kolejna zapowiedź Dawida Salamona zaintrygowała wszystkich : na scenie miały pojawić się znane wszystkim gwiazdy … I rzeczywiście! Seniorki z Zameczku w Leszczynach wcieliły się w zespoły „Weekend”, „Piękni i Młodzi” , „Akcent”, Ewę Farną, Beatę Kozidrak, Sławomira i Eleni. Występ wywołał gromkie brawa, ale niestety bisów nie było...

  Przy mikrofonie znów profesjonalni wokaliści -Natalia, Zuzia ,Maja, Emilia i Kamil – zadziwiali pięknymi, wyszkolonymi głosami.

  Były tańce, muzyka, śpiew... Przyszła pora na coś odmiennego. Dwaj sportowcy z Gliwickiego Klubu Karate zaprezentowali swoje umiejętności. Najpierw wraz z dziećmi przeprowadzili rozgrzewkę, pokazali ciosy ( wymieniając ich japońskie nazwy). Następnie nadszedł czas na pokaz walki i technik wraz z chwytami, rozbijanie dłonią dachówek. Na wszystkich widzach wywarło to duże wrażenie.

  Niestety, zbliżał się czas zakończenia pikniku...Jeszcze tylko recytacja wierszy, piosenki i tańce wykonane przez uczestniczki Placówek Wsparcia Dziennego w Czerwionce- Leszczynach...

  I...wielki finał! Wszyscy obecni : dorośli i dzieci, pełnosprawni i niepełnosprawni chwytają długi papierowy ŁAŃCUCH PRZYJAŹNI I INTEGRACJI! To już koniec! Do zobaczenia za rok!

  /Lilianna Zimoń/

  PIKNIK INTEGRACYJNY - Obrazek 1

 • PRZEGLĄD TEATRALNY I RECYTATORSKI DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ „BLISKIE SPOTKANIA” 2018 - WYNIKI

  PRZEGLĄD TEATRALNY I RECYTATORSKI DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ „BLISKIE SPOTKANIA” 2018 - WYNIKI

  9 maja spotkaliśmy się po raz XXII na Przeglądzie Teatralnym Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Bliskie Spotkania” 2018, który odbył się w Centrum Kulturalno- Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach w ramach obchodów III Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych pod Honorowym Patronatem Starosty Powiatu Rybnickiego i Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka- Leszczyny.

  Punktualnie o godz.9.00 na scenie pojawiła się dyr. Zespół Szkół Specjalnych w Leszczynach- Beata Zich. Przywitała zebranych i przypomniała, że to ZSS zainicjował Powiatowy Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych , a później przyłączyli się inni: Poradnia Psychologiczno -Pedagogiczna ( Czerwionka- Leszczyny), Miejski Ośrodek Kultury ( Czerwionka- Leszczyny), Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie ( Rybnik), Warsztaty Terapii Zajęciowej (Czerwionka- Leszczyny),Zespół Szkół i Szkoła Podstawowa nr 5 (Czerwionka- Leszczyny). Myślą przewodnią wszelkich działań jest: „Jesteśmy razem”. Powinniśmy się interesować nie tylko potrzebami niepełnosprawnych, ale też ich wkładem wnoszonym w nasze egzystowanie. Zwracajmy uwagę na ich otwartość, radość, kreatywność, ufność i empatię.

  Następnie głos zabrała dyr. MOK – Mariola Czajkowska, która przedstawiła zaproszonych gości. Swoją obecnością zaszczycili : burmistrz GiM Czerwionka- Leszczyny- Wiesław Janiszewski, wicestarosta rybnicki- Marek Profaska, kierownik referatu oświaty- Grzegorz Potysz, prezes ZNP- Grażyna Strzelecka, przewodnicząca Rady Kultury i Sportu- Stefania Szyp, przedstawiciel Kuratorium Oświaty- Jan Bochenek przewodnicząca SPDiMN – Jestem- Teresa Nawój.

  Dyr. B. Zich zaprezentowała jurorów :Katarzyna Kuźnik, Aleksander Sobala i Zbigniew Wróbel to oceniający aktorów, którzy walczyć będą o puchar ufundowany przez dyr. MOK, a Katarzyna Toczyłowska, Aleksandra Pietruszewska i Dagmara Kalinowska wysłuchają recytatorów, którzy w budynku MOK przy ul. Wolności rywalizować będą o puchar starosty Powiatu Rybnickiego. Przedstawiła też koordynatora i głównego organizatora przeglądu- Beatę Frycz.

  Wicestarosta- M. Profaska i burmistrz- W. Janiszewski uroczyście otwarli XXII Przegląd Teatralny Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Bliskie Spotkania”.

  Konferansjerzy- Izabela Cyroń i Krzysztof Samborski- zakomunikowali, że na scenie pojawi się 11 zespołów teatralnych i ...zaczęło się!

  Jako pierwsi zaprezentowali się gospodarze- „ Zetki” z ZSS w Leszczynach , przygotowani przez Martynę Chrost i Agnieszkę Smołka. Wzruszające przedstawienie pt „Uważni”traktowało o obojętności, potrzebie empatii, przyjaźni. Gra aktorów przeplatana była filmem nagranym przez nich jako dopełnienie treści.

  Dzieci z Przedszkola nr 1 z Oddziałem Integracyjnym „ Promyczek” w Czerwionce- Leszczynach ( pod kierunkiem Marii Gilga , Joanny Wieczorek i Moniki Sobieskiej ) odegrały „ Calineczkę” o ekologicznym przesłaniu. Postacie zachęcały do ochrony środowiska.

  Karambol” z Ośrodka Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczego PSONI ( koło w Bytomiu) pod opieką Beaty Grzelak- Szweda i Doroty Steczek – Byczek zaintrygował ciekawą interpretacją „ Małego Księcia”. Główni bohaterowie poruszający się na wózkach i doskonale dobrana do czytanego przez wychowankę ośrodka tekstu muzyka robiły duże wrażenie.

  W Specjalnym Zespole Szkolno- Przedszkolnym „ Szkoła Życia” w Rybniku Monika Ryszka i Iwona Jonderko zajmują się zespołem „Baj”, który zaprezentował „ Cztery żywioły”. Powietrze, ogień , wodę i ziemię odtańczono z użyciem folii, wstążek, kawałków materiału. Widowni szczególnie spodobał się taniec dziewczynki z zespołem Downa, która wspaniale przedstawiła ziemię.

  Cygańską legendę o powstaniu pierwszych skrzypiec przybliżyli „ Artyści z szalonego teatru” działający w Środowiskowym Domu Samopomocy w miejscowości Grzawa pod kierunkiem Agnieszki Anteckiej i Aleksandry Wodniok.

  Entuzjaści” ( Caritas Ośrodek Matka Boża Różańcowa w Pszczynie) z pomocą Bernadetty Jonkisz, Urszuli Kukli i Barbary Prządki bardzo przekonująco przenieśli widzów w lata dwudzieste, lata trzydzieste za pomocą musicalowego przedstawienia pod takim właśnie tytułem. Recytacje wierszy z tego okresu, taniec, śpiew i spora dawka humoru ( zwłaszcza aktorów z zespołem Downa) to niewątpliwe zalety tej grupy.

  Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczy w Piasku to siedziba „Paskowych Urwisów” Natalii Michalik i Stanisławy Korneckiej- Kubskiej. Nastrojowo, ciekawie i zabawnie za pomocą pantomimy i tańca do znanych utworów filmowych w spektaklu pt „ Ach, śpij, kochanie” przedstawili dziecięce senne marzenia. Spontaniczne brawa zdobył pląsający odtwórca króla Juliana ( znów z zespołem Downa!).

  Teatr Młodego Aktora”,prowadzony przez Marzenę Wójcik i Monikę Podhajny- Januszek w Zespole Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach , zaprezentował pantomimiczną opowieść „Razem lepiej”, traktującą o potrzebie miłości, przyjaźni, koleżeństwa, bliskości, integracji, solidarności, pomocy, związku z drugą osobą.

  Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „DECORUM” działający w Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjno- Wychowawczym PSONI ( koło w Tychach) pod kierunkiem Justyny Turek odegrał „ Opowieść czterech świec o ludzkości”. Tytułowe świece to miłość, pokój, wolność i nadzieja. Trzy gasną, pokonane przez nienawiść, wojnę i brak wolności. Pozostaje ostatnia i to ona powoduje, że jej poprzedniczki na nowo rozbłyskają światłem. Aktorzy o bardzo widocznej niepełnosprawności ruchowej bardzo sugestywnie odtworzyli poszczególne sceny tej historii.

  Jako dwa ostatnie zespoły wystąpiły przedszkolaki.

  Tygryski” ( Zespół Szkolno- Przedszkolny, Gminne Przedszkole w Paniówkach, opiekunowie: Anna Sawulewska, Monika Rudzka i Katarzyna Przybysz) muzyką i tańcem opowiedziały baśń „ Czerwony Kapturek”, a „ Akademia Małego Artysty”z Przedszkola nr 10 w Czerwionce – Leszczynach ( prowadzące: Aleksandra Cieślik, Aleksandra Bluszcz, Abdul Razak i Anna Bednarek ) w przedstawieniu „ W pułapce czasu” uczyła o właściwym wykorzystywaniu technologii.

  W przerwach między występami poszczególnych zespołów widownia nie nudziła się. Izabela Cyroń zadawała dzieciom zagadki . Poprawne odpowiedzi nagradzane były cukierkami roznoszonymi przez wolontariuszki. Krzysztof Samborski jako klaun Gienek uczył zabawnych piosenek ,dziwnych tańców, prowadził różne zabawy.

  Po ostatnim występie Beata Frycz zakończyła XXII Przegląd Teatralny Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Bliskie Spotkania”. Do zobaczenia za rok!

  Z niecierpliwością czekamy na werdykt jurorów. Oto wyniki:

  Jury w składzie:

   

  1. Zbigniew Wróbel

  2. Aleksander Sobala

  3. Katarzyna Kuźnik

  po obejrzeniu 11 spektaklów postanowiło w kategorii przedstawień teatralnych przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

   

   

  • Grand Prix: „Entuzjaści”

  Caritas – Ośrodek Matka Boża Różańcowa w Pszczynie

   

  • I miejsce: „Zetki”

  Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne

  w Czerwionce-Leszczynach

   

  • II miejsce: Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży „DECORUM”

  Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy

  PSONI koło w Tychach

   

  • III miejsce: „Teatr Młodego Aktora”

  Zespół Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach

   

  • III miejsce: „BAJ”

  Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny „Szkoła Życia”w Rybniku

   

   

  Jury w składzie:

   

  1. Dagmara Kalinowska

  2. Aleksandra Pietruszewska

  3. Katarzyna Toczyłowska

  po wysłuchaniu 19 recytacji postanowiło w kategorii recytacji przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

   

   

  • Grand Prix: Artur Byrtek: „Paweł i Gaweł”

  Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne dla dzieci Żywiec

   

  • I miejsce: Krzysztof Oleś: „Tęsknota”

  Caritas – Ośrodek Matka Boża Różańcowa Pszczyna

   

  • II miejsce: Izabela Malarz: „Barowa pogoda”

  Warsztat Terapii Zajęciowej Czerwionka-Leszczyny

   

  • III miejsce: Tomasz Pikuła: „Gdy lew wybiera się do fryzjera”

  Miejski Dom Kultury „Kazimierz” Sosnowiec

   

  • III miejsce: Michał Gałuszka: „Przyjście lata”

  Fundacja Oczami Brata Częstochowa

   

  Gratulacje! Do zobaczenia za rok!

   

  /Lilianna Zimoń/

   

   

   

   

   

   

  Nagrody ufundowali:

  • Starostwo Powiatu Rybnickiego

  • Urząd Gminy i Miasta Czerwionka - Leszczyny

  • Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce - Leszczynach

  • Zespół Szkół Specjalnych w Czerwionce- Leszczynach

  • Związek Nauczycielstwa Polskiego - oddział Czerwionka-Leszczyny

  • LTL Express Jejkowice p. Maciej Prochowski

  • Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny

  • Jestem

  • Przedsiębiorstwo Handlowe Inter Handel Czerwionka-Leszczyny p. Iwona Kozioł

   

   

   

   

   

  • Intermarche Czerwionka-Leszczyny p. Izabela Peszel

   

   

   

   

   

  • p. Renata Woźniak

  • p. Renata Szczecina

  • p. Ewa Szczęsny

  • p. Krystyna Piffczyk

  • p. Artur Szczęsny

  • p. Ewa Stawinoga

  • p. Anna Marek

  • Sklep Spożywczy p. Teper

   

  Dziękujemy za wsparcie!

  PRZEGLĄD TEATRALNY I RECYTATORSKI DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ „BLISKIE SPOTKANIA” 2018 - WYNIKI - Obrazek 1

   


   

   

 • Wycieczka do Bielska-Bialej

  Wycieczka do Bielska-Bialej

  W czwartek 26 kwietnia 2018r. odbyła się wycieczka uczniów ZSS im. W. Sherborne do Teatru Lalek „Banialuka” oraz do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W wycieczce uczestniczyło 30 osób. Głównym celem wyjazdu do teatru był spektakl pt. „Brzydkie Kaczątko” wg Hansa Christiana Andersena. Klasyczna baśń została zrealizowana środkami teatru lalek i w przystępny sposób opowiadała historię „kaczątka”, które aby odkryć prawdę o sobie musiało najpierw pokonać wiele trudności. Tytułowy bohater zmagał się z odrzuceniem i brakiem akceptacji a jednak dzielnie radził sobie z przeciwnościami i nigdy się nie poddał.

  Uczniowie w sposób właściwy reagowali na to, co się działo na scenie i potrafili odpowiednio zachować się podczas trwania spektaklu. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji o czym świadczyły uśmiechy i komentarze po zakończonym przedstawieniu.

  Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku –Białej. Dwugodzinny program zwiedzania , dostosowany był w sposób profesjonalny do poziomu edukacyjnego naszych uczniów. Nasz przewodnik potrafił zainteresować i zaciekawić całą naszą grupę historią powstawania filmów rysunkowych. Podczas pobytu w Studio podziwialiśmy fantastyczne rekwizyty, prawdziwe dekoracje, projekty postaci oraz rysunki animacyjne. Nasza wizyta w Studio była żywą prezentacją procesu produkcji filmu animowanego w miejscu, w którym te wszystkie filmy naprawdę powstają.

  Dzięki pobytowi w Studio uczniowie doświadczyli prawdziwej edukacji medialnej poszerzając i pogłębiając swoją wiedzę. Wycieczkę możemy zaliczyć do jednej z najpiękniejszych i najbardziej udanych. Wspomnienia z wycieczki na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci.

  Barbara Bańczyk

  Wycieczka do Bielska-Bialej - Obrazek 1

 • Majowe oblicze naszej Ojczyzny

  Majowe oblicze naszej Ojczyzny

  W kalendarzu majowym jest wiele dat ,które przypominają nam byśmy pozostali wierni wartościom, które w ciężkich chwilach dla naszego narodu, ocaliły nas i dawały nadzieję na wolność i niepodległość. Z tej okazji 30 kwietnia 2018r. społeczność naszej szkoły zgromadziła się na Sali gimnastycznej aby wziąć udział w apelu upamiętniającym ważne rocznice majowe. Apel rozpoczął się odśpiewaniem Hymnu Państwowego po którym młodzież Szkoły Podstawowej i Gimnazjum przedstawiła dialog przypominający wszystkim ważne dla Polski symbole, daty i wydarzenia. Mottem przewodnim były słowa „ BÓG, HONOR, OJCZYZNA”, które kilkakrotnie powtarzały się podczas apelu. Oprócz krótkiego rysu historycznego Polski, podczas którego mówiono o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, o ważnym dla nas Polaków Święcie Pracy, a także obchodzonym 2 Maja - Święcie Flagi Państwowej, zebrani mogli wysłuchać recytacji wierszy oraz pieśni patriotycznych. Salę zdobiła ciekawa dekoracja w biało- czerwonej tonacji. Ten dzień pozwolił nam wszystkim umocnić postawy patriotyczne.

  K.Tomasik

   

  Majowe oblicze naszej Ojczyzny - Obrazek 1 Majowe oblicze naszej Ojczyzny - Obrazek 2 Majowe oblicze naszej Ojczyzny - Obrazek 3   

   

   

 • Poranek wielkanocny

  Poranek wielkanocny
 • IV Powiatowy Konkurs Plastyczny "Jezu ufam Tobie"

  IV Powiatowy Konkurs Plastyczny "Jezu ufam Tobie"

  W czwartek 12.04.2018r. w Zespole Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach odbył się już po raz czwarty -Powiatowy Konkurs Plastyczny o Tematyce Religijnej pt. „JEZU UFAM TOBIE”. Uczestnicy konkursu najpierw w wielkim skupieniu obejrzeli spektakl  teatralny o Matce Bożej, która 160 lat temu objawiła się Bernadecie Soubirous w małym francuskim miasteczku Lourdes. Przedmiotem konkursu było namalowanie z wykorzystaniem pasteli, wizerunku Matki Bożej, objawiającej się czternastoletniej dziewczynce w Grocie Massabielle. Głównymi celami konkursu było zapoznanie uczestników z przesłaniem Maryjnym oraz rozwijanie ich zdolności artystycznych.

  W konkursie wzięło udział 33 uczniów reprezentujących szkołę podstawową nr 1 i 3 z Czerwionki-Leszczyn, Książenic, Stanowic, Czernicy, Lysek, Czuchowa, szkołę podstawową z klasami integracyjnymi z Przegędzy, szkołę specjalną z Żor, Czerwionki-Leszczyn oraz Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Konkurs miał charakter integracyjny i stwarzał możliwość wykazania się swoimi talentami i umiejętnościami dzieciom pełnosprawnym, jak również dzieciom z deficytami.

  Wszystkie prace wzbudziły zachwyt organizatorów oraz komisji konkursowej, która wyłoniła dwa I , II, i III miejsca oraz przyznała wyróżnienia i nagrody specjalne.
  Przewodniczącą jury była
  p. Beata Pietrek–  nauczyciel plastyki, jak również instruktor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, a członkami jury był p. Janusz Kaczmarczyk – nauczyciel plastyki, ksiądz Tomasz Kasperowicz-wikariusz parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Czuchowie oraz p. Agnieszka Snopek – nauczyciel plastyki, instruktor Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej i współorganizator konkursu. Podczas oceny, jury zwróciło uwagę na zgodność z tematem, estetykę wykonania prac oraz wkład artystyczny. Zwycięzcy konkursu otrzymali z rąk p. dyrektor nagrody i dyplomy a pozostali uczestnicy upominki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.

  Barbara Bańczyk

  IV Powiatowy Konkurs Plastyczny "Jezu ufam Tobie" - Obrazek 1  IV Powiatowy Konkurs Plastyczny "Jezu ufam Tobie" - Obrazek 2

 • DROGA KRZYŻOWA W GOLEJOWIE

  DROGA KRZYŻOWA W GOLEJOWIE

   

   Już tradycyjnie - dnia 27 marca, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach wraz z Księdzem Proboszczem Krzysztofem Fulkiem spotkali się w Golejowie aby kroczyć drogą krzyżową wraz ze swoim Zbawicielem. Tym razem towarzyszyły mu aż 53 osoby. Ofiarowały one swój wysiłek  i trud w intencjach noszonych w swoim sercu. Przy akompaniamencie gitary rozważaliśmy słowa z dzienniczka św. siostry Faustyny. Wspólna modlitwa i wędrówka dały nam siłę i umocniły nas na kolejne dni naszego życia.

  DROGA KRZYŻOWA W GOLEJOWIE - Obrazek 1 DROGA KRZYŻOWA W GOLEJOWIE - Obrazek 2 DROGA KRZYŻOWA W GOLEJOWIE - Obrazek 3 DROGA KRZYŻOWA W GOLEJOWIE - Obrazek 4 DROGA KRZYŻOWA W GOLEJOWIE - Obrazek 5

   

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Bliskie Spotkania - Przegląd Teatralny i Recytatorski 2018

  Bliskie Spotkania - Przegląd Teatralny i Recytatorski 2018

  Zapraszamy 9 maja 2018 roku o godz. 9:00 na XXII Przegląd Teatralny i Recytatorski  Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Bliskie Spotkania”, który odbędzie się w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach w ramach obchodów III Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych .

   

  Karta_zgloszenia_2018.doc

  Regulamin_2018.doc

  Oswiadczenie_Dyrektora.doc

   

   

   

   

 • Światowy Dzień Autyzmu

  Światowy Dzień Autyzmu

  5 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Autyzmu. Solidaryzując się z osobami dotkniętymi tą chorobą, zorganizowaliśmy akcję : „Na niebiesko dla autyzmu”. Uczniowie, nauczyciele i wychowawcy ubrali się na niebiesko. Była również okazja do obejrzenia prezentacji multimedialnej „Świat Osób z Autyzmem” przedstawiającej w przystępny sposób, z jakimi problemami borykają się dotknięci autyzmem. Z plakatu można było odczytać słowa, które chcieliby nam powiedzieć chorzy na autyzm.

  Z prac wykonanych przez uczniów, powstała gazetka tematycznie związana z tym zaburzeniem, którą wyeksponowaliśmy na korytarzu. Miłą niespodzianką były niebieskie galaretki- słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, za co bardzo dziękujemy.

  Światowy Dzień Autyzmu - Obrazek 1   Światowy Dzień Autyzmu - Obrazek 2

 • Bezpłatne Konsultacje

  Bezpłatne Konsultacje

  Zaproszenie
  W dniu 10 Kwietnia 2018 roku o godz. 16:00 w Zespole Szkół Specjalnych w Czerwionce-Leszczynach

  odbędą się:
  BEZPŁATNE  KONSULTACJE
  dla dzieci od 0 do 7 lat z:
  -pediatrą
  -neurologopedą
  -psychologiem
  -terapeutą integracji sensorycznej

  na które serdecznie zapraszamy.               

 • Konkurs czytelniczy

  Wyniki konkursu czytelniczego  I półrocze 2017/18

  I miejsce 2-3A

  II miejsce 6u A

  III miejsce 6-7u

  Najlepsi czytelnicy:

  Pełka Paweł -8

  Szczęsny Paulina -7

  Jańczak Michał -7

  Góralczyk Sebastian -7

 • TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA

  TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA

  Serdecznie zapraszamy do udziału w Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka, który odbędzie się w naszej szkole już po raz czwarty 7 maja 2018r.
  Każdy miłośnik poezji może spróbować swoich sił. Konkurs kierowany jest zarówno do osób pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych.
  Konkurs ma charakter otwarty: nie ma podziału na kategorie wiekowe i nie ma wyznaczonego tematu.

  Poniżej do pobrania:

  Regulamin i karta zgłoszenia

   

   

   

   

   

 • Ośrodek Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczy

  Ośrodek Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczy

  INFORMACJA
  Zespół Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce-Leszczynach został wyznaczony do pełnienia funkcji Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczego w Powiecie Rybnickim w zakresie Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.

  Pomagamy dzieciom i rodzinom dzieci od wykrycia zagrożenia niepełnosprawnością do rozpoczęcia nauki w szkole ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia:
  • Posiadającym opinię o wczesnym wspomagania rozwoju
  • Orzeczenie o niepełnosprawności,
  • Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • Informację od lekarza
  Zapraszamy też rodziców których niepokoi coś w rozwoju pociechy!!!
  ZADANIEM OŚRODKA JEST:

  • organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz dodatkowe usługi terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów;
  • udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka i wskazywanie form specjalistycznej pomocy;
  • wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
  • zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach;
  • moniorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.

   

  NASZ ADRES:
  Zespół Szkół Specjalnych im W. Sherborne
  Czerwionka – Leszczyny ul. Przedszkolna 1
  Tel 32 43 12 991
  mail: zssczerwionka-leszczyny@wp.pl

 • Wczesne Wspomaganie Rozwoju - informacja

  Wczesne Wspomaganie Rozwoju - informacja

  Informujemy, że Zespół Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce-Leszczynach został wyznaczony do pełnienia funkcji Ośrodka Koordynacyjno – Rehabilitacyjno – Opiekuńczego w Powiecie Rybnickim w zakresie Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.

   

   

   

  Pomagamy dzieciom i rodzinom dzieci od wykrycia zagrożenia niepełnosprawnością do rozpoczęcia nauki w szkole ze szczególnym uwzględnieniem dzieci do 3 roku życia:

  • Posiadającym opinię o wczesnym wspomagania rozwoju
  • Orzeczenie o niepełnosprawności,
  • Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego,
  • Informację od lekarza

  Zapraszamy też rodziców których niepokoi coś w rozwoju pociechy!!!

   ZADANIEM OŚRODKA JEST:

  • organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz dodatkowe usługi terapeutów, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów i innych specjalistów;
  • udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka i wskazywanie form specjalistycznej pomocy;
  • wskazywanie jednostek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom;
  • zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach;
  • monitorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.

   

 • Bajkowy bal Przebierańców

  Bajkowy bal Przebierańców

   BAJKOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW W ZSS W LESZCZYNACH


               23 stycznia 2018 roku... Wyjątkowo ponury dzień... Pod nogami resztki brudnego,topniejącego śniegu... bezlistne, gołe, przyszarzałe drzewa... szare niebo...Czy cały świat jest tak beznadziejny? Otóż,  NIE!  
                Zespół Szkól Specjalnych im. W. Sherborne oraz Zarząd Stowarzyszenia- Jestem zorganizowali „ inny świat” w sali gimnastycznej . Kolorowe balony, tęczowe dekoracje, domek z piernika... A w centralnym punkcie: wspaniały, profesjonalny sprzęt zaprzyjaźnionego ze Stowarzyszeniem – Jestem p. Piotra Czyloka z Łazisk Górnych, znanego jako DJ Szczypior, który od siedmiu ( czy nawet ośmiu ) lat corocznie nieodpłatnie przygrywa na balach ZSS.
                 Już pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem  zabrzmiała muzyka i     pojawił się barwny korowód  wolontariuszek z G-2 oraz starszych klas SP-3, prowadzony przez ich   opiekuna- p. Bożenę Bierowiec- Chrustek. Do „węża” zaczęli przyłączać się przebierańcy: kowboje i kowbojki, wróżki, księżniczki, zwierzątka, dżentelmeni, laleczki w strojach ludowych i inni...
                O 12.00 dyrektor ZSS –p.  Beata Zich – mile przywitała zgromadzonych: dzieci i młodzież ZSS, absolwentów, rodziców, nauczycieli i wolontariuszki. Rozpoczęła się wspólna zabawa.
              W szaleństwie na parkiecie nie przeszkadzała ani niepełnosprawność ruchowa, ani nawet siedzenie na wózku inwalidzkim, co udowodniła p. Wanda Kurpanik tańcząca z Madzią Gauzą.
              Po godzinie nastąpiła krótka przerwa w tańcach i p. Agnieszka Snopek zaprosiła wszystkich uczestników balu na poczęstunek zasponsorowany przez Stowarzyszenie – Jestem oraz Radę Rodziców.
            Ciastka i soczki wzmocniły tancerzy , którzy ze zdwojoną siłą ruszyli na parkiet. Najbardziej „rozrywana” była ulubiona nauczycielka ZSS- p. Alina Plaza- Kiersztyn, której uczniowie nie dawali chwili wytchnienia. Podobnie „oblegano” panie Marię Kala i Ewelinę Burzyk ( byłą oraz obecną przewodniczącą Stowarzyszenia- Jestem ). Inni nauczyciele i pracownicy szkoły również bawili się razem ze swoimi podopiecznymi. Osobie postronnej na pewno trudno byłoby rozróżnić, kto jest uczniem, kto absolwentem, kto wolontariuszem , rodzicem czy  pedagogiem. Wszyscy poprzebierani, roześmiani, radośni i roztańczeni!
           Niestety, już o 14.30 nadszedł czas pożegnań...Jeszcze tylko wspólne zdjęcie, podziękowania dla  p. Piotra Czyloka i wolontariuszek... i ? Do zobaczenia za rok!

                                                                                 Lilianna Zimoń- członek Stowarzyszenia- Jestem

   

 • Pierwszą szopkę stworzył św. Franciszek

  Pierwszą szopkę stworzył św. Franciszek

  W czwartek 25 stycznia 2018r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach, wzięli udział w wycieczce do Panewnik, której celem było poznanie tradycji powstawania szopek bożonarodzeniowych oraz historii Bazyliki św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nasi podopieczni mieli okazję zapoznać się ze sztuką i architekturą sakralną. Ojcowie Franciszkanie od wielu już lat, budują w bazylice stajenkę bożonarodzeniową na wzór szopki Świętego Franciszka z Asyżu.  On to bowiem w 1223 r. w skalnej grocie Greccio urządził pierwsze misterium bożonarodzeniowe, w którym brali udział ludzie i zwierzęta.

   Tegoroczna stajenka w Panewnikach została zbudowana już 8 grudnia, gdyż tego dnia w bazylice odbył się koncert bożonarodzeniowy z udziałem pary prezydenckiej –Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

   Najsłynniejsza na Śląsku szopka zachwyciła nas swoją wielkością,  jest bowiem jedną z największych w  Europie. Jej malowniczość i tajemniczość, przepiękne stuletnie figury, migające na niebie gwiazdy oraz ukazana w perspektywie panorama Betlejem, zapierały dech w piersiach. W skupieniu obserwowaliśmy historię, która rozegrała się przed wiekami w dniu Bożego Narodzenia. Wraz z Bratem Miłosławem, który był naszym przewodnikiem, Nowonarodzonemu Dzieciątku, przy akompaniamencie gitary, zaśpiewaliśmy kolędy. Pokazał nam on również inne panewnickie szopki. Ta z ruchomymi figurami i płynącym strumykiem, wywołała wiele radości, a stajenka ze zwierzętami była niepowtarzalna i zachwycająca. Potem wspólnie pomodliliśmy się przy grocie Matki Bożej z Lourdes, która 160 lat temu objawiła się św. Bernadecie Soubirous.

  Wspomnienia z wycieczki pozostaną na długo w naszej pamięci i na pewno zainspirują naszą szkolną twórczość. 

  Barbara Bańczyk, Agnieszka Snopek

 • Konkurs "Pluszowy Miś"

  Konkurs "Pluszowy Miś"

  W dniu 01.12 2017 w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu literacko-plastycznego  "Pluszowy Miś". W tegorocznej edycji konkursu uczestnicy pisali wiersze, tworzyli książeczki i komiksy. Wszystkie prace były wyjątkowe i piękne. Jury postanowiło nie przyznawać miejsc, tylko wyróżnić 9 prac. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

  Konkurs "Pluszowy Miś" - Obrazek 1Konkurs "Pluszowy Miś" - Obrazek 2Konkurs "Pluszowy Miś" - Obrazek 3Konkurs "Pluszowy Miś" - Obrazek 4

 • Jasełka 2017: "Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka ..."

  Jasełka 2017: "Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka ..."

  Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka”

  Jasełka w ZSS im. W. Sherborne w Leszczynach

   

  W dniu 7 grudnia 2017r. w Zespole Szkół Specjalnych im. W. Sherborne odbyło się coroczne przedstawienie jasełkowe pt. „Nim zabłyśnie pierwsza gwiazdka”. Uczniowie pod opieką p. Barbary Bańczyk, p. Martyny Chrost oraz p. Beaty Frycz przypomnieli nam piękną historię sprzed dwóch tysięcy lat – historię narodzenia Pana Jezusa. Piękna muzyczna oprawa w wykonaniu p. Agnieszki Smołki wprowadziła zebranych gości w naprawdę świąteczny nastrój.   

                Na wstępie p. dyrektor Beata Zich serdecznie przywitała zaproszonych gości, rodziców, występujących uczniów oraz wszystkich pracowników szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas wspaniali goście, a wśród nich Wicestarosta  Powiatu Rybnickiego – Marek Profaska, Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Zdrowia - Grzegorz Potysz, Przewodniczący Komisji Oświaty i Pomocy Społecznej Rady Powiatu w Rybniku – Grzegorz Wojaczek, Proboszcz parafii p.w. A. Boboli w Leszczynach – Ks. Krzysztof Fulek, Dyrektor Zespołu Szkół w Czerwionce – Natalia Kuś, Dyrektor Poradni Psychologiczno –Pedagogicznej w Czerwionce – Marzena Kulig oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Przegędzy – Dagmara Kalinowska. Po przywitaniu wszystkich obecnych gości przez p. dyrektor, głos zabrał Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, składając świąteczne życzenia a ksiądz Proboszcz Krzysztof Fulek, wspólną modlitwą rozpoczął jasełka.

              Tegoroczne jasełka były szczególne ponieważ wszystkie dzieci i pracownicy szkoły byli w nie zaangażowani. Jako pierwsze zaprezentowały się najmłodsze dzieci w uroczym tańcu śnieżynek i gwiazdek. Następnie starsi uczniowie uczcili narodzenie Pana tańcami pasterzy przy ognisku, górali, aniołów i Pani Zimy oraz wędrówką Trzech Króli. Ostatnia grupa młodzieży przy akompaniamencie kolędy „Cicha noc” udekorowała szkolną choinkę. Część artystyczna została wzbogacona śpiewem kolęd i pastorałek oraz występem szkolnego zespołu instrumentalnego „Meduzy”. Natomiast narratorzy w pięknej stojącej postawie przybliżyli wszystkim oglądającym widzom „Cud Bożego Narodzenia”. Wymowa przedstawienia była bardzo wzruszająca, gdyż wszyscy młodzi aktorzy poprzez swoje zaangażowanie, włożony trud i serce, podnieśli walory artystyczne naszych jasełek.

   Po występach przy pięknie przystrojonych stołach, łamiąc się opłatkiem i wsłuchując się w słowa kolęd, spędziliśmy wspólnie świąteczny wieczór.

  Barbara Bańczyk, Martyna Chrost

 • Andrzejki

  Andrzejki

  30 listopada w szkole zrobiło się magicznie.... Uczniowie klasy 2-3 a zamienili się w czarodziejów i zapraszali do sali na andrzejkowe wróżby. Po południu dla uczniów klas starszych odbyła się dyskoteka!

  Andrzejki - Obrazek 1Andrzejki - Obrazek 2Andrzejki - Obrazek 3Andrzejki - Obrazek 4Andrzejki - Obrazek 5

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne
  ul. Przedszkolna 1
  44-238 Czerwionka-Leszczyny
 • (+32) 431-29-91

Galeria zdjęć