• Majówka w Wielkiej Brytanii

  Majówka w Wielkiej Brytanii


  Pierwszy dzień maja znany jest w Wielkiej Brytanii jako May Day. Wypada on mniej więcej w połowie pomiędzy równonocą wiosenną a przesileniem letnim. Święto za czasów rzymskich było obchodzone na cześć pogańskiej bogini owoców i kwiatów Flory. Pierwszego maja obchodzone jest również celtyckie święto Beltane związane z nadejściem lata. W Edynburgu odbywa się z tej okazji festiwal ognia.

   

  W Wielkiej Brytanii symbolem May Day jest Maypole, czyli pozbawiony gałęzi pień drzewa (zwykle brzozy) wbity w ziemię, przyozdobiony kwiatami i wstążkami, wokół którego dziewczęta wykonują tradycyjny taniec. Innym zwyczajem jest wybór Królowej Maja (May Queen) uosabiającej to święto. Królową zostaje zwykle młoda dziewczyna ubrana w białą suknię symbolizującą czystość. Na tradycyjne angielskie świętowanie May Day składa się także Morris dance – taniec ludowy wywodzący się z kultu urodzaju (tzw. moreska) wykonywany przez przebrane grupy kobiet i mężczyzn.

   

  W Wielkiej Brytanii począwszy od 1978 roku uroczystości związane z May Day, w tym liczne festiwale, zostały przeniesione na pierwszy poniedziałek maja, który ustanowiono dniem wolnym od pracy i – podobnie jak w wielu krajach na świecie – jest również obchodzony jako święto pracy (International Workers’ Day). Co roku w May Day Monday w Anglii odbywa się Maydayrun – wyścig motocyklowy na trasie Londyn-Hastings liczącej 89 km.W wielu miejscowościach w Anglii obchody May Day nadal rozpoczynają się tradycyjnie 30 kwietnia lub 1 maja dekorowaniem ulic kwiatami i procesjami. Najstarszą imprezą pierwszomajową jest sięgający tradycją XIV wieku Obby ‘Oss Festival w miasteczku Padstow w Kornwalii nawiązujący do wspomnianego celtyckiego Beltane.

   

 • Święta majowe

  Święta majowe

  Drodzy Uczniowie,W związku z przedłużającą się izolacją zachęcam do dodatkowej działalności z historii. Już niebawem majowe święta. Niestety, nie będzie nam dane  uczestniczyć w akademii czy obejrzeć gazetki zamieszczonej na  szkolnym korytarzu.W związku z tym zachęcam do wzięcia udziału w przedsięwzięciu Majowe święta, którego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat świąt majowych, kształtowanie postaw w duchu patriotyzmu i jedności, promowanie twórczości plastycznych, pobudzanie wyobraźni oraz inwencji twórczej. Wasze prace znajdą się w galerii naszej szkoły oraz na profilu fb.Praca ma być pracą plastyczną wykonaną w dowolnej formie, w formacie A3 lub A4, w następujących blokach tematycznych: - Święto pracy- w hołdzie pracującym. - Bohaterowie Konstytucji 3 Maja.Wymagane kryteria prac: zgodność z tematyką, estetyka pracy, oryginalność.Pamiętajcie, iż każda dodatkowa działalność to jedna z form Waszej aktywności, która będzie nagrodzona.Prace przesyłajcie na adres: zss.m.kukla1@gmail.comG

 • Pedagog - godziny pracy

  Pedagog - godziny pracy

  Witam. Przesyłam  Państwu godziny pracy pedagoga. Są to godziny orientacyjne i ruchome. Ponieważ pedagog  stara się dostosować do rytmu dnia rodziny, ucznia, nauczyciela i wychowawcy. Rodzice, nauczyciele, wychowawcy potrzebują wsparcia  w rożnych godzinach, nawet wieczornych. Pedagog  to rozumie i od razu podejmuje udzielenie wsparcia aby jak najszybciej i efektywnie pomoc w rozwiązaniu problemów.

  poniedziałek: 9.00-12.00

  wtorek 8.00-12.00

  środa 8.00-11.00

  czwartek 9.00-12.00

  piątek 9.00-11.00

  Pozdrawiam: Krzysztof Samborski

 • Biblioteka zaprasza :)

  Biblioteka zaprasza :)

  Witam Was drodzy czytelnicy. Na ten tydzień proponuję Wam spotkania ze Skrzatem Borówką, który zabierze Was do ogrodu, na łąkę, nad rzekę. Przyjemnego oglądania.

  Pozdrawiam Was

  A. Wowra

  https://www.youtube.com/watch?v=HKbblzMIIEo&t=183s

 • Światowy Dzień Książki

  Światowy Dzień Książki

  Witajcie Moi Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele :)

   

  Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

   

  Wiele osób spośród nas, niezależnie od wieku, bardzo lubi czytać książki. Gdy sytuacja nie pozwala na samodzielne czytanie tradycyjnej papierowej książki lub e-booka, ponieważ jeszcze nie potrafimy lub już nie możemy samodzielnie czytać, albo akurat w danej chwili nie możemy czytać, słuchamy audiobooków.

   

  Niezależnie czy sami czytamy, czy czytamy dla innych osób, czy nam ktoś czyta, uczcijmy dzisiejszy dzień, przysiądźmy w spokojnym miejscu z ciekawą książką i filiżanką aromatycznej herbaty i zanurzmy się na moment w lekturze, w marzeniach podążajmy za bohaterami, zwiedzajmy z nimi tajemnicze miejsca i przeżywajmy wspólnie z nimi przygody. Szczególnie teraz, gdy świat zwolnił, gdy zostaliśmy zmuszeni do ograniczenia realnego przemieszczania się, gdy zaczęliśmy doceniać to, co mamy najbliżej, wyobraźnia pomoże nam przenieść się w świat marzeń i przygód. 

   

  Doceńmy pracę pisarzy, poetów, felietonistów, to dzięki nim, siedząc w fotelu możemy oczami wyobraźni wędrować po wszystkich zakamarkach świata.

   

  Każdy ma swoją ulubioną książkę lub ostatnio przeczytaną książkę, którą chciałby polecić innym. Przysyłajcie zdjęcia książek na mój e-mail zss.a.cop@gmail.com zamieścimy je na stronie i profilu szkoły, dla wszystkich zainteresowanych. 

   

  Rzadko możemy poświęcić książce tyle czasu, żeby poznać historię bez przerywania, wtedy potrzebna jest nam zakładka do książki, napiszcie, czego używacie jako zakładki do książki, a jeżeli macie czas i możliwości wykonajcie zakładkę i również zdjęcia Waszych zakładek prześlijcie do mnie. 

   

  Do książkowo - zakładkowej przygody zapraszam Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i wszystkich, którzy chcą podzielić się z nami ciekawymi tytułami i swoją kreatywnością.

   

  Miłego czytania :)

  Agata C.

   

 • DZIEŃ ZIEMI

  DZIEŃ ZIEMI

  Z energią zmieniamy źródła

   

  Dnia 22.04.2020 obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Hasło tegorocznego Dnia Ziemi to „Z energią zmieniamy źródła”. 

  Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o odnawialnych źródłach energii: https://www.youtube.com/watch?v=SE7FzUFKUwY&feature=emb_err_watch_on_yt

  i co możesz zrobic dla naszej planety

   

  Z okazji Dnia Ziemi ogłaszamy konkurs. Mam nadzieję, że każdy z Was grał chociaż raz w grę, która nazywa się podchody. Rozgrywka będzie miała miejsce u Was w domach. Każdy kto będzie chciał wziąć udział w zabawie musi ściągnąć na swój komputer (można też wydrukować ale to nie jest wymóg konieczny) listę rzeczy, które należy znaleźć w Waszych domach. Jeżeli uda Wam się znaleźć poszczególne rzeczy musicie zrobić im zdjęcie. Po znalezieniu wszystkiego z listy, przesyłacie zdjęcia na mój adres e-mail zss.b.kuczera1@gmail.com lub zss.m.gibiec@gmail.com, w tytule wpisujecie PODCHODY. Na zdjęcia czekamy do 05.05.2020. Nagrodzone zostaną osoby, których zdjęcia będą najbardziej kreatywne. POWODZENIA!!!!!

  Green-hunt (Gra w zielone)

   Poniżej znajdziecie listę zielonych rzeczy, które trzeba znaleźć w Waszym domu. Każdą znalezioną rzecz musicie sfotografować. Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone.

  POWODZENIA!

   

   Znajdź……………

  1. coś co jest zielone i rośnie

  2. coś co jest miękkie i  zielone

  3. jakąś przekąskę, która jest zielona

  4. jedno zwierze, które jest zielone (tutaj może być zdjęcie z internetu)

  5. coś twardego co jest zielone

  6. nazwij jeden owoc, który jest zielony

  7. coś czym możesz się bawić i jest zielone

  8. coś czym możesz kolorować na zielono

  9. coś na ścianie w domu co jest zielone

  10. coś co możesz założyć i jest zielone

   

  PONIŻEJ EKO-KARTY do pobrania

 • Msza św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

  Msza św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

  Msza św. w intencji uczniów, rodziców i całej społeczności szkolnej o potrzebne łaski, zostanie odprawiona w dniu 19.04.2020r. o godz. 8:30. Transmisja mszy online na yt Parafia Leszczyny w tą niedzielę będzie o godz. 10.00. Zapraszamy!

 • Świąteczne Życzenia

  Świąteczne Życzenia
 • Lekcje z TVP

  Lekcje z TVP

  Informacje dla rodziców i uczniów.

  Lekcje z TVP będzie można obejrzeć na czterech kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia. Telewizja Polski pokaże lekcje z przedmiotów szkolnych, a także udostępni materiały edukacyjne. Po emisji lekcji z TVP na podanych stacjach, zajęcia będą dostępne na platformie vod.tvp.pl.

   Lekcje z TVP: program. Gdzie można oglądać lekcje?

    wszystkie lekcje oraz plan będą też publikowane na specjalnej stronie:

    szkolaztvp.pl. 

     https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/lekcje-z-tvp-program-plan-online-vod-klasa

 • Kartka dla Medyka

  Kartka dla Medyka

  Nasi wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu "Jestem dla innych" włączyli się w akcję ogólnopolską "Kartka dla Medyka" organizowaną przez Specjalni.pl. Doceniamy ciężką pracę całej służby zdrowia i jesteśmy wdzięczni za to, że są. #kartkadlamedyka 

  Kartki i podziekowania zostały wysłane do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku i  Szpitala w Wodzisławiu Śląskim.

 • Kartka dla...

  Kartka dla...

  WYŚLIJ E-KARTKĘ WIELKANOCNĄ SWOIM BLISKIM
  Witam Was bardzo serdecznie,
  zachęcam wszystkich do stworzenia własnej e-kartki wielkanocnej (Paint, Scratch)
  lub skorzystania z gotowych e-kartek i wysłania swoim bliskim.
  http://kartki4you.pl/wielkanocne,14,0.html
  https://kartkolandia.pl/kartki-elektroniczne/tag-darmowe-kartki-wielkanocne.html
  http://superkartki.pl/wielkanoc,19,0.html
  Pozdrawiam
  Marzena Bartoszek

   

   

 • Światowy Dzień Autyzmu

  Światowy Dzień Autyzmu

  Niebieskie serca dla Was

   

  Właśnie 2 kwietnia obchodzony jest DZIEŃ Świadomości AUTYZMU !

  Jak co roku, zwracamy uwagę na życie osób z autyzmem oraz ich rodzin, które często toczy się obok nas. Niestety trwająca na świecie pandemia koronawirusa przeszkodziła nam w planach na ten dzień „ Na Niebiesko”. Nie mogliśmy zorganizować w Naszej szkole wydarzeń, konkursów, ciekawych zajęć. Nie przeszliśmy z Naszymi kolegami w niebieskim marszu z balonami – bo wszyscy siedzimy w domach z naszymi bliskimi. Ale udało nam się być sercem z Wami -  sercem , którym dzielicie się na Naszej stronie.

   

   

   

   

   

   

   

   

 • Ważne! Informacja dla rodziców!

  Ważne! Informacja dla rodziców!

  Wiadomosc_od_Pedagoga.pdf

  ​​​​​​​

  Informacja dla rodziców i uczniów dotycząca realizacji zdalnego nauczania prowadzonego przez nauczycieli i wychowawców Zespołu Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce - Leszczynach w okresie czasowego ograniczenia funkcji jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19.

  Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 410 z późn. zm.)  od dn. 25.03.2020 nauka obowiązkowo odbywać się będzie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

  Szanowni Państwo.


  • Zajęcia nauczania zdalnego odbywają się zgodnie z ustalonym tygodniowym planem lekcji dla każdego oddziału.


  Sprawdzamy obecność uczniów na zajęciach i zapisujemy w e–dzienniku. Podstawą do wpisania obecności na lekcji jest odczytanie wiadomości w dzienniku elektronicznym, zgłoszenie się na komunikatorze społecznym, wysłanie potwierdzenia pocztą elektroniczna lub zgłoszenie się telefoniczne ucznia.

  • W przypadku niemożności wzięcia udziału w lekcji, tryb usprawiedliwiania nieobecności pozostaje bez zmian. W razie kłopotów technicznych proszę od razu zgłaszać to nauczycielowi.


  Ocenienie - nauczyciel dokonuje oceny wiedzy i umiejętności ucznia na podstawie

  a) prac pisemnych ucznia otrzymanych drogą elektroniczną,

  b) odpowiedzi ustnych ucznia uzyskanych poprzez wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej,

  c) wytworów prac ucznia przedstawionych w formie zdjęcia, scanu, mms itp.,

  d) aktywności ucznia na platformie class room,

  e) innych działań ucznia dających podstawę do oceny ucznia np. udział w konkursie, nagrywanie filmików, wykonane prace itp.,


  • Nauczyciel udziela uczniowi bezpośrednio informacji drogą elektroniczną lub telefoniczną o ocenie i umieszcza ją w dzienniku elektronicznym.

  Nauczanie zdalne może odbywać się przez dziennik elektroniczny Vulcan, pocztę mailową, komunikację telefoniczną, komunikatory społecznościowe. Formę ustali z państwem nauczyciel przedmiotu.

  W sytuacji utrudnionego kontaktu online  materiały edukacyjne mogą zostać wysłane pocztą lub osobiście odebrane przez rodzica w miejscu i terminie ustalonym przez wychowawcę z dyrektorem. 


  Możecie się państwo kontaktować z nauczycielami i dyrekcją przez e-dziennik, służbową pocztę mailowa nauczycieli czy telefonicznie.

  Wszyscy nauczyciele będą z Państwem w stałym i systematycznym kontakcie.


  • Pragnę Państwa zapewnić, że nauczyciele dokładają wszelkich starań by zdalne nauczanie uczynić przystępnym dla dzieci i w miarę możliwości nieobciążającym dla Państwa.


  • Proszę, aby uczniowie wypełniali polecenia nauczycieli i wykonywali przesyłane zadania.


  •  Do dyspozycji uczniów pozostaje również pedagog, psycholog oraz nauczyciel bibliotekarz.


  • W ramach nauczania zdalnego prowadzimy również zajęcia rewalidacyjne, nauczanie indywidualne i zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju.


 • Rekomendacje MEN w/s koronawirusa

  Rekomendacje MEN w/s koronawirusa

  Poniżej - informacja dla rodziców nt. koronawirusa

 • ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

  ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

  Jak co roku prosimy społeczność naszej szkoły o włączenie się do akcji. Wszystkich, którzy chcą okazać solidarność i wsparcie dla osób z Zespołem Downa prosimy o założenie w dniu 21 marca 2020(sobota) kolorowych skarpetek.Załóż dwie różne, kolorowe skarpetki, zrób zdjęcie i udostępnij je w sieci społecznościowej, oznaczając hasztagiem#SkarpetkoweWyzwanie.

  Bądźmy razem w tym dniu!

 • Zdalne lekcje

  Zdalne lekcje

  Poniżej linki do samodzielnej nauki w domu. Zapraszamy!

  Zapraszamy do odwiedzania zakładki - Zdalne Nauczanie

   

   

  Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem
  Edukacji Narodowej uruchomiła pierwszy kanał edukacyjny on-line. Nowe pasmo jest
  odpowiedzią na potrzeby uczniów i nauczycieli podczas zawieszenia zajęć dydaktyczno-
  wychowawczych w szkołach. Już od dziś, 19 marca o godz. 9.00 na stronie vod.tvp.pl
  pojawią się pierwsze materiały. Zachęcamy do oglądania!

   

 • Jestem Ślimaczkiem

  Jestem Ślimaczkiem

  Z pewnością zastanawiacie się co oznacza zwrot: "Jestem ślimaczkiem". Otóż w  dniach od 30.01.2020  do 13.03.2020r nasi uczniowie klas SPDP uczestniczyli w projekcie #jestemślimaczkiem organizowanym przez Panią  Agnieszkę Kaproń, surdologopedę, audiologa i protetyka słuchu. Celem projektu było poznanie czym jest wada słuchu i jakie są jej przyczyny. Uczniowie mieli również możliwość nauczyć się  elementów języka migowego i poznać jego znaczenie, oraz uwrażliwić się  na potrzeby dzieci z wadą słuchu. Uczniowie wspólnie z wychowawcami i Panią Magdą realizowali scenariusze lekcji.

  Na koniec projektu uczniowie mieli przygotować plakaty o słuchu, jak również plakat ze wskazówkami jak należy mówić i zachowywać się mając kolegę / koleżankę z wadą słuchu.

  Poniżej przedstawiamy zdjęcia  z akcji #jestemślimaczkiem. Prace naszych uczniów pojawiły się na stronie Pani Agnieszki Kaproń. Wszyscy nauczyciele biorący udział w akcji  dostali ZAŚWIADCZENIE o koordynowaniu OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI JESTEM ŚLIMACZKIEM.

 • Informacja Pedagoga Szkolnego

  Informacja Pedagoga Szkolnego

  W związku z tym szczególnym czasem dotyczącym zawieszenia zajęć lekcyjnych w naszym kraju i niemożliwością kontaktu bezpośredniego z Państwa dziećmi i Państwem, informuję, że w przypadku ewentualnie pojawiających się problemów okresu dojrzewania, czy też koniecznością kontaktu z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, czy też innych spraw, w których Państwo uważają, że mogę pomóc, informuję, że  jestem do Państwa dyspozycji poprzez e-dziennik.   

  Życzę Wam i Waszym dzieciom zdrowia.

  Dziękuję za współpracę i pozdrawiam.

  Zawsze do usług..

  Pedagog szkolny Krzysztof Samborski


 • WAŻNE! Zajęcia zawieszone!

  WAŻNE! Zajęcia zawieszone!

  Informuję, że w dniach 12-25.03.2020 zajęcia dydaktyczne w szkole są zawieszone.

  Apelujemy, żeby czas kwarantanny dzieci spędziły w domach.

   

  Dla pracujących rodziców uczniów szkoły podstawowej, którzy nie będą mogli zapewnić opieki dzieciom w domu, w szkole w dniach 12 i 13 marca odbędą się zajęcia opiekuńcze w godzinach 7.40 do godziny 15.15

  Autobus szkolny w tych dniach bez zmian.

   

  Więcej informacji na stronie MEN

  https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

 • DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

  DZIEŃ OTWARTY W NASZEJ SZKOLE

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne
  ul. Przedszkolna 1
  44-238 Czerwionka-Leszczyny
 • (+32) 431-29-91

Galeria zdjęć