• O klubie

•

Klub Olimpiad Specjalnych "Dziewiątka" istnieje przy Zespole Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce-Leszczynach jako Klub Oddziału Śląskiego Olimpiad Specjalnych Polska. „Dziewiątka” zrzesza zawodników z niepełnosprawnością intelektualną wśród uczniów Zespołu Szkół Specjalnych.

Powstał z chęci propagowania wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną aktywności fizycznej poprzez udział w treningach i zawodach sportowych.

Zawodnicy Klubu trenują grę bocce, lekką atletykę, piłkę nożną i pływanie. Zawodnicy, którzy z różnych przyczyn nie mogą brać udziału w oficjalnych dyscyplinach sportu Olimpiad Specjalnych biorą udział w programie rehabilitacyjno-treningowym - MATP i MATP w wodzie.

Dzięki zaangażowaniu w sport wielu zawodników wyjeżdża na zawody regionalne. Rozwijanie sprawności fizycznej daje dzieciom i młodzieży wiele radości, hartuje charakter, uczy współdziałania, wykazywania się odwagą, daje możliwość osiągania sukcesu na miarę swoich możliwości.

Działania Olimpiad Specjalnych skupiają się również na wspieraniu rodzin zawodników oraz oddziaływaniu na szersze środowisko społeczne.

Pokazując wysiłek sportowy zawodników Olimpiad Specjalnych, ich emocje i radość z uprawiania sportu przełamywane są stereotypy, co prowadzi do lepszego zrozumienia, akceptacji i tolerancji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Przewodnicząca Klubu - Agnieszka Nowak
          Sekretarz - Robert Pawłowski