• Majowe Święta
     • Majowe Święta

     • 1,2,3 maj - dni o których należy pamiętać

       

          Pierwsze trzy dni maja to święta, szczególnie ważne w historii Polski. Warto więc przy tej okazji przypomnieć sobie skąd w ogóle wzięły się święta majowe.

      1 Maja

      1 Maja – to Międzynarodowy Dzień Pracy. Święto zostało ustanowione w Paryżu w 1890 r. przez Kongres założycielski II Międzynarodówki. Wybrana data byłą wyrazem pamięci dla strajkujących robotników z Chicago, którzy w 1886 r. protestowali przeciwko niskim płacom oraz 12-godzinemu dniu pracy. Pierwsze obchody tego święta odbyły się m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech Belgii i Francji.  W Polsce święto, głównie kojarzone jest z poprzednim ustrojem. W czasach PRL, było to bardzo uroczysty dzień, a uczestnictwo w obchodach było niemal obowiązkowe. Święto 1 maja w Polsce zostało ustanowione św. Pracy i dniem wolnym ustawą z 1950 r.

      2 Maja

      Tego dnia obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym.

       3 Maja

      3 Maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.

      Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego.

      Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

      Święto Konstytucji 3 Maja zostało zniesione przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, W styczniu 1951r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

      Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.

      W związku z tym zachęcamy do zrobienia  zdjęcia swojej flagi bądź wykonania pracy plastycznej (technika dowolna, format A3  z wybranym symbolem narodowym) i przesłania  na adres monikukla2@gmail.com

       Wasza aktywność zostanie doceniona.

    • Praca Szkoły od dnia 26.04.2021r.
     • Praca Szkoły od dnia 26.04.2021r.

     • Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne informuję, że od 26 kwietnia 2021 r. do 2 maja 2021 r. Szkoła pracuje na dotychczasowych zasadach tj.: zajęcia w klasach IV - VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i autyzmem realizowane będą zdalnie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. W klasach I-III Szkoły Podstawowej Specjalnej oraz w klasach: 4u, 6u, 8ua dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także w Zespole Rewalidacyjno-Wychowawczym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim i w klasach I - III Szkoły Przysposabiającej do Pracy zajęcia będą prowadzone w szkole.
      Stacjonarnie będą prowadzone również zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju dziecka zarówno w szkole jak i w ramach Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno -Wychowawczo- Opiekuńczego.

      Autobus szkolny jedzie według rozkładu.

    • Praca Szkoły od dnia 19.04.2021r.
     • Praca Szkoły od dnia 19.04.2021r.

     • Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne informuje, że od 19 kwietnia 2021r.  do 25 kwietnia 2021 r. zajęcia w klasach IV - VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i autyzmem, realizowane będą zdalnie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

      W klasach I-III Szkoły Podstawowej Specjalnej oraz w klasach: 4u, 6u, 8ua dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, a także w Zespole Rewalidacyjno-Wychowawczym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim i w klasach I - III Szkoły Przysposabiającej do Pracy zajęcia będą prowadzone w szkole.  

      Stacjonarnie  będą prowadzone również zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju dziecka zarówno w szkole jak i w ramach Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno -Wychowawczo- Opiekuńczego.

      Autobus szkolny jedzie według rozkładu.

      Na terenie szkoły obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa sanitarnego dotyczące w szczególności maseczek, dezynfekcji i zachowania dystansu społecznego. Proszę o bezwzględne ich przestrzeganie. Przypominamy, że do szkoły przychodzą wyłącznie zdrowe dzieci i pracownicy.

       

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne
    • zssczerwionka-leszczyny@wp.pl
    • (+32) 431-29-91
    • ul. Przedszkolna 1 44-238 Czerwionka-Leszczyny Poland
   • Logowanie