• Odwiedziny w Branżowej Szkole I Stopnia Izby Rzemieślniczej w Rybniku.

• Klasy 7/8a oraz 3p SPdP w ramach doradztwa zawodowego odwiedziły Branżową Szkołę I Stopnia Izby Rzemieślniczej w Rybniku.

Uczniowie zostali zapoznani przez Panią pedagog z historią szkoły, z proponowanymi aktualnie zawodami, dowiedzieli się jakie obowiązują kryteria przyjęcia do szkoły.

Podczas zwiedzania szkoły zobaczyliśmy sale do zajęć praktycznych dla kilku zawodów: mechanik samochodowy, fryzjer, kucharz, cukiernik. Przy okazji mieliśmy możliwość zobaczenia zabytkowej architektury zabudowań, gdyż szkoła mieści się w budynkach po byłym zespole szpitalnym Juliusz, budynki te zostały specjalnie odrestaurowane, odbudowane i przystosowane do potrzeb szkoły. Wygląd przed i po remoncie obserwowaliśmy na wystawie fotografii. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki, z bardzo miłej atmosfery panującej w szkole, zadawali bardzo dużo pytań, na większość z nich otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.

• Dni Otwarte Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku

• 22.03.2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniach Otwartych Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku - Boguszowicach. Placówka funkcjonująca w Rybniku od drugiej połowy lat 80 pod nazwą Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna, była pierwszą i przez wiele lat jedyną szkołą tego typu w regionie. Szkoła parokrotnie zmieniała nazwę oraz lokalizację. Od 2011 roku placówka ma swoją siedzibę w przy ul. Małachowskiego 145 i funkcjonuje pod nazwą Zespół Szkół nr 6. W skład Zespołu wchodzi Szkoła Branżowa I i II Stopnia, Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Specjalna Przysposabiające do Pracy. My skupiliśmy się szczególnie na zapoznaniu się z ofertą Szkoły Branżowej I Stopnia, która kształci młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz w normie intelektualnej z: niepełnosprawnością słuchową, wzrokową, ruchową, w tym z afazją, niepełnosprawnościami sprzężonymi, zaburzeniami spektrum autyzmu.

Szkoła umożliwia przygotowanie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie:

- ogrodnik,

- kucharz,

- drukarz offsetowy,

- pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami (praktyka zawodowa w firmie Sego).

Szkoła jest przyjazna osobom niepełnosprawnym, posiada podjazd oraz windę. Placówka wspomaga rozwój swoich wychowanków wyrównując zaburzenia i deficyty poprzez różnego rodzaju terapie (terapię Integracji Sensorycznej, Biofeedback, terapię metodą Tomatisa, metodą Warnkego, muzykoterapię, hipoterapię i dogoterapię, arteterapię z zajęciami w pracowni ceramiki, terapię logopedyczną).