• Majówka w Wielkiej Brytanii
     • Majówka w Wielkiej Brytanii


     • Pierwszy dzień maja znany jest w Wielkiej Brytanii jako May Day. Wypada on mniej więcej w połowie pomiędzy równonocą wiosenną a przesileniem letnim. Święto za czasów rzymskich było obchodzone na cześć pogańskiej bogini owoców i kwiatów Flory. Pierwszego maja obchodzone jest również celtyckie święto Beltane związane z nadejściem lata. W Edynburgu odbywa się z tej okazji festiwal ognia.

       

      W Wielkiej Brytanii symbolem May Day jest Maypole, czyli pozbawiony gałęzi pień drzewa (zwykle brzozy) wbity w ziemię, przyozdobiony kwiatami i wstążkami, wokół którego dziewczęta wykonują tradycyjny taniec. Innym zwyczajem jest wybór Królowej Maja (May Queen) uosabiającej to święto. Królową zostaje zwykle młoda dziewczyna ubrana w białą suknię symbolizującą czystość. Na tradycyjne angielskie świętowanie May Day składa się także Morris dance – taniec ludowy wywodzący się z kultu urodzaju (tzw. moreska) wykonywany przez przebrane grupy kobiet i mężczyzn.

       

      W Wielkiej Brytanii począwszy od 1978 roku uroczystości związane z May Day, w tym liczne festiwale, zostały przeniesione na pierwszy poniedziałek maja, który ustanowiono dniem wolnym od pracy i – podobnie jak w wielu krajach na świecie – jest również obchodzony jako święto pracy (International Workers’ Day). Co roku w May Day Monday w Anglii odbywa się Maydayrun – wyścig motocyklowy na trasie Londyn-Hastings liczącej 89 km.W wielu miejscowościach w Anglii obchody May Day nadal rozpoczynają się tradycyjnie 30 kwietnia lub 1 maja dekorowaniem ulic kwiatami i procesjami. Najstarszą imprezą pierwszomajową jest sięgający tradycją XIV wieku Obby ‘Oss Festival w miasteczku Padstow w Kornwalii nawiązujący do wspomnianego celtyckiego Beltane.

       

    • Święta majowe
     • Święta majowe

     • Drodzy Uczniowie,W związku z przedłużającą się izolacją zachęcam do dodatkowej działalności z historii. Już niebawem majowe święta. Niestety, nie będzie nam dane  uczestniczyć w akademii czy obejrzeć gazetki zamieszczonej na  szkolnym korytarzu.W związku z tym zachęcam do wzięcia udziału w przedsięwzięciu Majowe święta, którego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat świąt majowych, kształtowanie postaw w duchu patriotyzmu i jedności, promowanie twórczości plastycznych, pobudzanie wyobraźni oraz inwencji twórczej. Wasze prace znajdą się w galerii naszej szkoły oraz na profilu fb.Praca ma być pracą plastyczną wykonaną w dowolnej formie, w formacie A3 lub A4, w następujących blokach tematycznych: - Święto pracy- w hołdzie pracującym. - Bohaterowie Konstytucji 3 Maja.Wymagane kryteria prac: zgodność z tematyką, estetyka pracy, oryginalność.Pamiętajcie, iż każda dodatkowa działalność to jedna z form Waszej aktywności, która będzie nagrodzona.Prace przesyłajcie na adres: zss.m.kukla1@gmail.comG

    • Pedagog - godziny pracy
     • Pedagog - godziny pracy

     • Witam. Przesyłam  Państwu godziny pracy pedagoga. Są to godziny orientacyjne i ruchome. Ponieważ pedagog  stara się dostosować do rytmu dnia rodziny, ucznia, nauczyciela i wychowawcy. Rodzice, nauczyciele, wychowawcy potrzebują wsparcia  w rożnych godzinach, nawet wieczornych. Pedagog  to rozumie i od razu podejmuje udzielenie wsparcia aby jak najszybciej i efektywnie pomoc w rozwiązaniu problemów.

      poniedziałek: 9.00-12.00

      wtorek 8.00-12.00

      środa 8.00-11.00

      czwartek 9.00-12.00

      piątek 9.00-11.00

      Pozdrawiam: Krzysztof Samborski

    • Światowy Dzień Książki
     • Światowy Dzień Książki

     • Witajcie Moi Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele :)

       

      Dzisiaj, 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

       

      Wiele osób spośród nas, niezależnie od wieku, bardzo lubi czytać książki. Gdy sytuacja nie pozwala na samodzielne czytanie tradycyjnej papierowej książki lub e-booka, ponieważ jeszcze nie potrafimy lub już nie możemy samodzielnie czytać, albo akurat w danej chwili nie możemy czytać, słuchamy audiobooków.

       

      Niezależnie czy sami czytamy, czy czytamy dla innych osób, czy nam ktoś czyta, uczcijmy dzisiejszy dzień, przysiądźmy w spokojnym miejscu z ciekawą książką i filiżanką aromatycznej herbaty i zanurzmy się na moment w lekturze, w marzeniach podążajmy za bohaterami, zwiedzajmy z nimi tajemnicze miejsca i przeżywajmy wspólnie z nimi przygody. Szczególnie teraz, gdy świat zwolnił, gdy zostaliśmy zmuszeni do ograniczenia realnego przemieszczania się, gdy zaczęliśmy doceniać to, co mamy najbliżej, wyobraźnia pomoże nam przenieść się w świat marzeń i przygód. 

       

      Doceńmy pracę pisarzy, poetów, felietonistów, to dzięki nim, siedząc w fotelu możemy oczami wyobraźni wędrować po wszystkich zakamarkach świata.

       

      Każdy ma swoją ulubioną książkę lub ostatnio przeczytaną książkę, którą chciałby polecić innym. Przysyłajcie zdjęcia książek na mój e-mail zss.a.cop@gmail.com zamieścimy je na stronie i profilu szkoły, dla wszystkich zainteresowanych. 

       

      Rzadko możemy poświęcić książce tyle czasu, żeby poznać historię bez przerywania, wtedy potrzebna jest nam zakładka do książki, napiszcie, czego używacie jako zakładki do książki, a jeżeli macie czas i możliwości wykonajcie zakładkę i również zdjęcia Waszych zakładek prześlijcie do mnie. 

       

      Do książkowo - zakładkowej przygody zapraszam Uczniów, Rodziców, Nauczycieli i wszystkich, którzy chcą podzielić się z nami ciekawymi tytułami i swoją kreatywnością.

       

      Miłego czytania :)

      Agata C.

       

    • DZIEŃ ZIEMI
     • DZIEŃ ZIEMI

     • Z energią zmieniamy źródła

       

      Dnia 22.04.2020 obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Hasło tegorocznego Dnia Ziemi to „Z energią zmieniamy źródła”. 

      Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu o odnawialnych źródłach energii: https://www.youtube.com/watch?v=SE7FzUFKUwY&feature=emb_err_watch_on_yt

      i co możesz zrobic dla naszej planety

       

      Z okazji Dnia Ziemi ogłaszamy konkurs. Mam nadzieję, że każdy z Was grał chociaż raz w grę, która nazywa się podchody. Rozgrywka będzie miała miejsce u Was w domach. Każdy kto będzie chciał wziąć udział w zabawie musi ściągnąć na swój komputer (można też wydrukować ale to nie jest wymóg konieczny) listę rzeczy, które należy znaleźć w Waszych domach. Jeżeli uda Wam się znaleźć poszczególne rzeczy musicie zrobić im zdjęcie. Po znalezieniu wszystkiego z listy, przesyłacie zdjęcia na mój adres e-mail zss.b.kuczera1@gmail.com lub zss.m.gibiec@gmail.com, w tytule wpisujecie PODCHODY. Na zdjęcia czekamy do 05.05.2020. Nagrodzone zostaną osoby, których zdjęcia będą najbardziej kreatywne. POWODZENIA!!!!!

      Green-hunt (Gra w zielone)

       Poniżej znajdziecie listę zielonych rzeczy, które trzeba znaleźć w Waszym domu. Każdą znalezioną rzecz musicie sfotografować. Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone.

      POWODZENIA!

       

       Znajdź……………

      1. coś co jest zielone i rośnie

      2. coś co jest miękkie i  zielone

      3. jakąś przekąskę, która jest zielona

      4. jedno zwierze, które jest zielone (tutaj może być zdjęcie z internetu)

      5. coś twardego co jest zielone

      6. nazwij jeden owoc, który jest zielony

      7. coś czym możesz się bawić i jest zielone

      8. coś czym możesz kolorować na zielono

      9. coś na ścianie w domu co jest zielone

      10. coś co możesz założyć i jest zielone

       

      PONIŻEJ EKO-KARTY do pobrania

    • Msza św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego
     • Msza św. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

     • Msza św. w intencji uczniów, rodziców i całej społeczności szkolnej o potrzebne łaski, zostanie odprawiona w dniu 19.04.2020r. o godz. 8:30. Transmisja mszy online na yt Parafia Leszczyny w tą niedzielę będzie o godz. 10.00. Zapraszamy!

    • Lekcje z TVP
     • Lekcje z TVP

     • Informacje dla rodziców i uczniów.

      Lekcje z TVP będzie można obejrzeć na czterech kanałach: TVP3, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP Historia. Telewizja Polski pokaże lekcje z przedmiotów szkolnych, a także udostępni materiały edukacyjne. Po emisji lekcji z TVP na podanych stacjach, zajęcia będą dostępne na platformie vod.tvp.pl.

       Lekcje z TVP: program. Gdzie można oglądać lekcje?

        wszystkie lekcje oraz plan będą też publikowane na specjalnej stronie:

        szkolaztvp.pl. 

         https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/lekcje-z-tvp-program-plan-online-vod-klasa

    • Kartka dla Medyka
     • Kartka dla Medyka

     • Nasi wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu "Jestem dla innych" włączyli się w akcję ogólnopolską "Kartka dla Medyka" organizowaną przez Specjalni.pl. Doceniamy ciężką pracę całej służby zdrowia i jesteśmy wdzięczni za to, że są. #kartkadlamedyka 

      Kartki i podziekowania zostały wysłane do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku i  Szpitala w Wodzisławiu Śląskim.

    • Kartka dla...
     • Kartka dla...

     • WYŚLIJ E-KARTKĘ WIELKANOCNĄ SWOIM BLISKIM
      Witam Was bardzo serdecznie,
      zachęcam wszystkich do stworzenia własnej e-kartki wielkanocnej (Paint, Scratch)
      lub skorzystania z gotowych e-kartek i wysłania swoim bliskim.
      http://kartki4you.pl/wielkanocne,14,0.html
      https://kartkolandia.pl/kartki-elektroniczne/tag-darmowe-kartki-wielkanocne.html
      http://superkartki.pl/wielkanoc,19,0.html
      Pozdrawiam
      Marzena Bartoszek

       

       

    • Światowy Dzień Autyzmu
     • Światowy Dzień Autyzmu

     • Niebieskie serca dla Was

       

      Właśnie 2 kwietnia obchodzony jest DZIEŃ Świadomości AUTYZMU !

      Jak co roku, zwracamy uwagę na życie osób z autyzmem oraz ich rodzin, które często toczy się obok nas. Niestety trwająca na świecie pandemia koronawirusa przeszkodziła nam w planach na ten dzień „ Na Niebiesko”. Nie mogliśmy zorganizować w Naszej szkole wydarzeń, konkursów, ciekawych zajęć. Nie przeszliśmy z Naszymi kolegami w niebieskim marszu z balonami – bo wszyscy siedzimy w domach z naszymi bliskimi. Ale udało nam się być sercem z Wami -  sercem , którym dzielicie się na Naszej stronie.

       

       

       

       

       

       

       

       

    • Ważne! Informacja dla rodziców!
     • Ważne! Informacja dla rodziców!

     • Wiadomosc_od_Pedagoga.pdf

      ​​​​​​​

      Informacja dla rodziców i uczniów dotycząca realizacji zdalnego nauczania prowadzonego przez nauczycieli i wychowawców Zespołu Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce - Leszczynach w okresie czasowego ograniczenia funkcji jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID – 19.

      Na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 410 z późn. zm.)  od dn. 25.03.2020 nauka obowiązkowo odbywać się będzie z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

      Szanowni Państwo.


      • Zajęcia nauczania zdalnego odbywają się zgodnie z ustalonym tygodniowym planem lekcji dla każdego oddziału.


      Sprawdzamy obecność uczniów na zajęciach i zapisujemy w e–dzienniku. Podstawą do wpisania obecności na lekcji jest odczytanie wiadomości w dzienniku elektronicznym, zgłoszenie się na komunikatorze społecznym, wysłanie potwierdzenia pocztą elektroniczna lub zgłoszenie się telefoniczne ucznia.

      • W przypadku niemożności wzięcia udziału w lekcji, tryb usprawiedliwiania nieobecności pozostaje bez zmian. W razie kłopotów technicznych proszę od razu zgłaszać to nauczycielowi.


      Ocenienie - nauczyciel dokonuje oceny wiedzy i umiejętności ucznia na podstawie

      a) prac pisemnych ucznia otrzymanych drogą elektroniczną,

      b) odpowiedzi ustnych ucznia uzyskanych poprzez wykorzystanie środków komunikacji elektronicznej,

      c) wytworów prac ucznia przedstawionych w formie zdjęcia, scanu, mms itp.,

      d) aktywności ucznia na platformie class room,

      e) innych działań ucznia dających podstawę do oceny ucznia np. udział w konkursie, nagrywanie filmików, wykonane prace itp.,


      • Nauczyciel udziela uczniowi bezpośrednio informacji drogą elektroniczną lub telefoniczną o ocenie i umieszcza ją w dzienniku elektronicznym.

      Nauczanie zdalne może odbywać się przez dziennik elektroniczny Vulcan, pocztę mailową, komunikację telefoniczną, komunikatory społecznościowe. Formę ustali z państwem nauczyciel przedmiotu.

      W sytuacji utrudnionego kontaktu online  materiały edukacyjne mogą zostać wysłane pocztą lub osobiście odebrane przez rodzica w miejscu i terminie ustalonym przez wychowawcę z dyrektorem. 


      Możecie się państwo kontaktować z nauczycielami i dyrekcją przez e-dziennik, służbową pocztę mailowa nauczycieli czy telefonicznie.

      Wszyscy nauczyciele będą z Państwem w stałym i systematycznym kontakcie.


      • Pragnę Państwa zapewnić, że nauczyciele dokładają wszelkich starań by zdalne nauczanie uczynić przystępnym dla dzieci i w miarę możliwości nieobciążającym dla Państwa.


      • Proszę, aby uczniowie wypełniali polecenia nauczycieli i wykonywali przesyłane zadania.


      •  Do dyspozycji uczniów pozostaje również pedagog, psycholog oraz nauczyciel bibliotekarz.


      • W ramach nauczania zdalnego prowadzimy również zajęcia rewalidacyjne, nauczanie indywidualne i zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju.


    • ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA
     • ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

     • Jak co roku prosimy społeczność naszej szkoły o włączenie się do akcji. Wszystkich, którzy chcą okazać solidarność i wsparcie dla osób z Zespołem Downa prosimy o założenie w dniu 21 marca 2020(sobota) kolorowych skarpetek.Załóż dwie różne, kolorowe skarpetki, zrób zdjęcie i udostępnij je w sieci społecznościowej, oznaczając hasztagiem#SkarpetkoweWyzwanie.

      Bądźmy razem w tym dniu!

    • Zdalne lekcje
     • Zdalne lekcje

     • Poniżej linki do samodzielnej nauki w domu. Zapraszamy!

      Zapraszamy do odwiedzania zakładki - Zdalne Nauczanie

       

       

      Telewizja Polska we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego i Ministerstwem
      Edukacji Narodowej uruchomiła pierwszy kanał edukacyjny on-line. Nowe pasmo jest
      odpowiedzią na potrzeby uczniów i nauczycieli podczas zawieszenia zajęć dydaktyczno-
      wychowawczych w szkołach. Już od dziś, 19 marca o godz. 9.00 na stronie vod.tvp.pl
      pojawią się pierwsze materiały. Zachęcamy do oglądania!

       

    • Jestem Ślimaczkiem
     • Jestem Ślimaczkiem

     • Z pewnością zastanawiacie się co oznacza zwrot: "Jestem ślimaczkiem". Otóż w  dniach od 30.01.2020  do 13.03.2020r nasi uczniowie klas SPDP uczestniczyli w projekcie #jestemślimaczkiem organizowanym przez Panią  Agnieszkę Kaproń, surdologopedę, audiologa i protetyka słuchu. Celem projektu było poznanie czym jest wada słuchu i jakie są jej przyczyny. Uczniowie mieli również możliwość nauczyć się  elementów języka migowego i poznać jego znaczenie, oraz uwrażliwić się  na potrzeby dzieci z wadą słuchu. Uczniowie wspólnie z wychowawcami i Panią Magdą realizowali scenariusze lekcji.

      Na koniec projektu uczniowie mieli przygotować plakaty o słuchu, jak również plakat ze wskazówkami jak należy mówić i zachowywać się mając kolegę / koleżankę z wadą słuchu.

      Poniżej przedstawiamy zdjęcia  z akcji #jestemślimaczkiem. Prace naszych uczniów pojawiły się na stronie Pani Agnieszki Kaproń. Wszyscy nauczyciele biorący udział w akcji  dostali ZAŚWIADCZENIE o koordynowaniu OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI JESTEM ŚLIMACZKIEM.

    • Informacja Pedagoga Szkolnego
     • Informacja Pedagoga Szkolnego

     • W związku z tym szczególnym czasem dotyczącym zawieszenia zajęć lekcyjnych w naszym kraju i niemożliwością kontaktu bezpośredniego z Państwa dziećmi i Państwem, informuję, że w przypadku ewentualnie pojawiających się problemów okresu dojrzewania, czy też koniecznością kontaktu z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, czy też innych spraw, w których Państwo uważają, że mogę pomóc, informuję, że  jestem do Państwa dyspozycji poprzez e-dziennik.   

      Życzę Wam i Waszym dzieciom zdrowia.

      Dziękuję za współpracę i pozdrawiam.

      Zawsze do usług..

      Pedagog szkolny Krzysztof Samborski


    • WAŻNE! Zajęcia zawieszone!
     • WAŻNE! Zajęcia zawieszone!

     • Informuję, że w dniach 12-25.03.2020 zajęcia dydaktyczne w szkole są zawieszone.

      Apelujemy, żeby czas kwarantanny dzieci spędziły w domach.

       

      Dla pracujących rodziców uczniów szkoły podstawowej, którzy nie będą mogli zapewnić opieki dzieciom w domu, w szkole w dniach 12 i 13 marca odbędą się zajęcia opiekuńcze w godzinach 7.40 do godziny 15.15

      Autobus szkolny w tych dniach bez zmian.

       

      Więcej informacji na stronie MEN

      https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne
   • zssczerwionka-leszczyny@wp.pl
   • (+32) 431-29-91
   • ul. Przedszkolna 1 44-238 Czerwionka-Leszczyny
  • Logowanie