• Integracyjna Gra Terenowa "Tyraj"
     • Integracyjna Gra Terenowa "Tyraj"

     • W dniu 22 października 2019r. na podwórku naszej szkoły panowało spore zamieszanie. Gdy rano uczniowie przybyli do placówki, ich oczom ukazał się intrygujący mini-obóz, w którego centralnym punkcie stał złoty puchar – główne trofeum w pierwszej, integracyjna grze terenowej „TYRAJ”.

      W obozie od wczesnych godzin porannych panowała krzątanina. Wolontariusze z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku pod wodzą twórcy gry Andrzeja Zich, studenta trzeciego roku logistyki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, czynili ostatnie przygotowania do zabawy.

      Około godziny dziesiątej, w obozie pojawili się uczestniczy rozgrywek: pięcioosobowe drużyny uczniów klas szóstych ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i 3 w Leszczynach, Szkoły Podstawowej w Przegędzy oraz ZSS. Każda z drużyn została oznaczona odrębnym kolorem i otrzymała swojego obozowego opiekuna, którego zadaniem było wprowadzenie drużyny w zasady gry i dopilnowanie wykonania zadań obozowych, czyli przygotowania herbu, totemu i obozowego ogniska.

      Po kilku minutach obóz opuściła pierwsza drużyna. Pozostałe grupy wyruszyły w 10 minutowych odstępach. Rywalizacja miała charakter wyprawy terenowej, w trakcie której dzieci wykonywały różne zadania na 6 stanowiskach rozrzuconych w różnych punktach Leszczyn, poznając przy okazji urokliwe tereny gminy. Stanowiska były związane z różnymi zainteresowaniami: malarz, cyrkowiec, odkrywca, naukowiec, kucharz oraz sportowiec. Na każdym stanowisku na młodych zawodników czekały ciekawe konkurencje odpowiadające danej profesji, które wymagały współpracy, sprawności, zręczności, pomysłowości i wiedzy. Na ich przebiegiem czuwali wolontariusze, punktując każde poprawnie wykonane zadanie. Uczestnicy rozgrywki poruszali się pomiędzy poszczególnymi punktami za pomocą aplikacji telefoniczniej Actionband. Dodatkowo, każda drużyna podczas wyprawy mogła szukać ukrytych pirackich monet i robić zdjęcia znakom specjalnym, by zdobyć dodatkowe punkty.

      Drużyny zawzięcie walczyły o każdy punkt, mając przy tym sporo uciechy i radości, gdyż zadania były pomysłowe, zabawne i stanowiły wyzwanie. Uczniowie wspaniale ze sobą współpracowali i wykazywali się niezwykłą pomysłowością, spostrzegawczością i sprawnością, zwłaszcza na bardzo trudnym stanowisku „Akrobata”. Po wykonaniu wszystkich zadań zawodnicy wrócili do obozu, gdzie czekali na ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Wyniki poszczególnych drużyn w klasyfikacji punktowej różniły się tylko nieznacznie, co świadczy o wyrównanym poziomie uczestników. W tym roku zwyciężyła drużyna ZSS zdobywając puchar „TYRAJ”. Gratulujemy i zapraszamy za rok

      Beata Zich dyrektor ZSS

       

    • Szkoła pamięta
     • Szkoła pamięta

     • W odpowiedzi na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej Pana Dariusza Piontkowskiego nasza Szkoła weźmie udział w akcji "Szkoła pamięta". Zorganizujemy działania upamietniające ważne postaci oraz wydarzenia. A naszymi przedsięwzięciami pochwalimy się w kolejnym artykule.

    • Wycieczka do Piekar Śląskich
     • Wycieczka do Piekar Śląskich

     • Z wielką radością udaliśmy się 18 października na wycieczkę do Piekar Śląskich. W tym dniu towarzyszyła nam piękna pogoda, co napawało nas dodatkowym entuzjazmem. W Bazylice uczestniczyliśmy we Mszy świętej, podczas, której zostaliśmy serdecznie powitani przez jej Kustosza, a naszego byłego Proboszcza Ks. Krzysztofa Fulka. Ofiarowaliśmy Akt Zawierzenia Naszej Szkoły Maryi oraz serce z naszymi imionami.Sztuka sakralna tego niezwykłego miejsca przykuwa uwagę swoją różnorodnością. Są tutaj niezwykłe, barwne witraże, mozaiki i figury świętych. Jednak na największą zasługuje słynący cudami obraz Matki Bożej, nazwanej przez Papieża Jana Pawła II - Matką Boską Sprawiedliwości i Miłości Społecznej podczas jego pielgrzymki do Piekar. Ikona Matki Bożej Piekarskiej pochodzi z XV wieku. Wizerunek jej jest utrzymany w typie Hodegetrii (Przewodniczki) i nawiązuje do malarstwa bizantyjskiego. Obraz namalowany jest na desce lipowej przez nieznanego autora. Samo Sanktuarium w jego ówczesnej formie jest w stylu neoromańskim. Zwiedzając muzeum sanktuaryjne, mieliśmy okazję podziwiać wiele ciekawych figur świętych, obrazów Maryi oraz podarowanych jej w darze koron i innych darów czy wotów.

      Niezwykłe znaczenie obrazowi przypisywał Król Jan III Sobieski, ponieważ idąc z odsieczą na Wiedeń w 1683 roku, za namową mieszkańców sąsiedniego Bytomia, zboczył z zaplanowanego szlaku i pieszo przybył do piekarskiego kościoła, by pokłonić się Maryi. Po odbytym zwycięstwie, jako wotum pozostawił w Sanktuarium Piekarskim złoty kielich i patenę.W kawiarence i „Ogrodzie Anioła” słuchaliśmy dalszych historii o mieście i cudownym obrazie, opowiadanych przez Ks. Fulka.

      Wszechstronnie ubogaceni i wdzięczni za wspólnie spędzony czas wróciliśmy do szkoły.

       

    • Dzień Edukacji Narodowej
     • Dzień Edukacji Narodowej

     • Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. Z tej okazji 14 października 2019 roku w naszej szkole, odbyła się uroczysta akademia na której zgromadziła się cała społeczność szkolna oraz rodzice. Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Narodowego, po czym pani dyrektorszkoły Beata Zich ciepłym słowem powitała wszystkich obecnych, oraz przekazała życzenia i list MEN. Wyraziła wszystkim nauczycielom podziękowania za gorące serca, pomocne dłonie oraz przewodnictwo na niezwykle trudnej drodze do zdobywania wiedzy, życząc wytrwałości, radości z wykonywanej pracy a także dalszych sukcesów w zawodzie nauczyciela. Do życzeń dołączyli się również przedstawiciele Samorządu uczniowskiego oraz Przedstawiciele Rady Rodziców. Następnie uczennica Szkoły Przysposabiającej do Pracy przedstawiła krótki rys historyczny na temat historii Komisji Edukacji Narodowej. Część artystyczną przygotowaną przez klasy 1a,1p oraz 1z połączoną z pasowaniemuczniów klas pierwszych rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu Szkoły. Nie zabrakło również wspomnień o dawnych nauczycielach, muzycznego upominku oraz niespodzianek dla nauczycieli. Po przyrzeczeniu pierwszoklasiści otrzymali pamiątki oraz tradycyjne „rogi obfitości”. Ten dzień był również doskonałą okazją do podziękowań i wręczenia nauczycielom oraz pracownikom szkoły, nagród Starosty Powiatu Rybnickiego i Dyrektora szkoły, czego na zakończenie dokonała pani dyrektor, dziękując za trud wkładany w wychowanie i wykształcenie dzieci.

       

       

       

   • Kontakt

    • Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne
    • zssczerwionka-leszczyny@wp.pl
    • (+32) 431-29-91
    • ul. Przedszkolna 1 44-238 Czerwionka-Leszczyny Poland
   • Logowanie