27 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Uczniowie zarówno klas młodszych, jak i starszych najpierw obejrzeli krótką prezentację przedstawiającą sylwetkę Weroniki Sherborne oraz przybliżającą Metodę Ruchu Rozwijającego, którą nasza Patronka wypracowała ćwicząc z dziećmi. Metoda ta jest bardzo prosta, naturalna i polega na zabawie ruchowej. Dzieci, ale też i dorośli podczas ćwiczeń doświadczają, co to znaczy czuć się dobrze we własnym ciele, poznają siebie, swoje możliwości i ograniczenia, poznają innych, uczą się aktywnego i twórczego życia. Następnie każdy z nas miał możliwość uczestniczenia w zajęciach Metodą Ruchu Rozwijającego, które sprawiły nam wiele radości.
Aktualności
Dzień Patrona Szkoły
Organizacja zajęć szkolnych 2 i 3 listopada
Informujemy, że na podstawie Rozporządzenia MEN z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego dni 2 i 3 listopada 2023 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.
W tych dniach w szkole organizowane są zajęcia opiekuńczo – wychowawcze w godzinach 7.30- 14.00 dla uczniów, których oboje rodzice pracują.
Dodatkowe dni wolne
Po zasięgnięciu opinii Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego Dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne ustalił dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno- wychowawczych w roku szkolnym 2023/2024 w dniach
2, 3 listopada 2023 r
2 maja 2024r.
31 maja 2024 r.
Jednocześnie informujemy że w podane powyżej dni będzie możliwości udziału uczniów w zajęciach opiekuńczych.
Nauczycielka ZSS im. W. Sherborne nominowana do tytułu Nauczyciel Jutr@
Mamy wielką przyjemność poinformować Państwa że nasza nauczycielka Pani Dominika Siwek spośród licznego grona kandydatów dostała się do ścisłego grona finalistów i została nominowana do tytułu Nauczyciel Jutr@.
Nauczyciel Jutr@ to osoba, która stawia potrzeby swoich uczniów i uczennic w centrum uwagi, podąża za ich zainteresowaniami, a współpracę z nimi opiera na partnerskiej relacji. Nierzadko uczy się od swoich uczniów. Dobrze odnajduje się w cyfrowym świecie i ma odwagę uczyć uczniów jak się w nim bezpiecznie poruszać. Dzięki temu jest bliżej nich i lepiej rozumie ich rzeczywistość.
Pani Dominiko jeszcze raz serdecznie gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych, licznych sukcesów :):):)
Więcej: https://glos.pl/znamy-juz-nazwiska-finalistow-naszych-konkursow-nauczyciel-roku-2023-i-nauczyciel-jutr
Godzina dostępności nauczycieli
Szanowni Rodzice i Uczniowie,
Chcielibyśmy poinformować Was o godzinach dostępności naszych nauczycieli w przypadku potrzeby kontaktu czy konsultacji. Nasza szkoła dąży do zapewnienia jak najlepszego wsparcia i komunikacji między nauczycielami, uczniami oraz rodzicami. Dlatego też, oto godziny, w których nasi nauczyciele są dostępni:
„Wyprawka szkolna” (dotyczy uczniów Szkoły Przysposabiającej do Pracy)
Zarządzenie Burmistrza dot. terminu składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej uczniom niepełnosprawnym na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
Rozkład jazdy autobusu szkolnego od 6 września
W związku z procedurą przetargową Urzędu Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny autobus szkolny będzie kursował od 06.09.2023 r.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024
Autobus szkolny w dniu 23.06.2023r.
IX Powiatowy Konkurs Plastyczny "Jezu Ufam Tobie"
- 58
Dnia 7 czerwca 2023 r. odbył się IX Powiatowy Konkurs Plastyczny „Jezu Ufam Tobie”.
Celem konkursu było zapoznanie uczniów z największym przymiotem Boga, którym jest Jego Miłosierdzie. Do konkursu przystąpiło 34 uczniów z 11 placówek: SP nr 1, SP nr 3, SP z Przegędzy, SP ze Stanowic, SP z Palowic, SP z Książenic, SP z Kamienia, ZSP nr 7 z Żor, ZS nr 2 Specjalnych z Mikołowa, ZSS z Czerwionki-Leszczyn oraz SPS nr 7 z Rybnika.
Tematem konkursu było narysowanie pastelami portretu św. Siostry Faustyny. Twórcze zmagania niezwykle uzdolnionych uczestników w refleksyjnym klimacie Bożego Miłosierdzia zakończyły się uroczystym wręczeniem nagród.
Zaszczytne miejsca oraz wyróżnienia zajęli: I miejsce Patrycja Jezusek, II miejsce Otylia Sobik, III miejsce Natalia Kowolik, wyróżnienia: Julianna Fuks, Dominika Błaszczyk, Alicja Florczak, Karolina Kania, Agata Steuer, Oliwia Staśkiewicz, Milena Dąbrowska.
W kategorii specjalnej: I miejsce: Martyna Rzepka, II miejsce: Dominik Doskocz, III miejsce: Jakub Binias, wyróżnienia: Jakub Jankowski, Wiktoria Dąbrowska, Anna Anioł, Natalia Kuśka, Bartłomiej Urbanek.
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy parafii św. A. Boboli i ks. Łukaszowi Budniokowi za patronat nad konkursem, jury: p. Beacie Pietrek, Krystynie Szulc, Agnieszce Snopek oraz nauczycielom za przygotowanie swoich wychowanków.
Składamy podziękowania sponsorom: szczególnie Ks. Damianowi Jarnota z Kamienia, Starostwu Powiatowemu w Rybniku, Radzie Rodziców ZSS i Piekarni Krzysztof Dobisz z Bełku.
Organizatorzy
ZMAGANIA O STATUETKĘ
Finał VI edycji Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka odbył się 15 maja br. w Zespole Szkół im. Weroniki Sherborne w Czerwionce – Leszczynach, która od lat jest organizatorem tego konkursu poetyckiego.
Jury w składzie: Małgorzata Tkocz, Karina Tomasik i Ewelina Burzyk przyznało trzy nagrody, nagrodę publiczności i cztery wyróżnienia. Pierwsze miejsce i statuetkę za utwór pod tytułem „ Wytrzyj kurz i już” zdobyła Bogna Wiśniewska z Bełku. Drugie miejsce przypadło Julii Płonka ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Leszczynach za poetyckie wyznanie „Żałuję i czuję”. Trzecie miejsce otrzymał Konrad Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej w Bełku za wiersz zatytułowany „Koszyk”. Nagrodę publiczności w postaci tradycyjnego kosza słodyczy odebrała Marta Plaza – Kiersztyn ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Leszczynach.
Wyróżnienia wręczono: Kamilowi Pisulskiemu z SP nr 1 w Leszczynach; Oliwierowi Dyka z SP w Przegędzy; Dominikowi Doskocz z ZSS im. W. Sherborne oraz Agacie Hildebrandt z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czerwionce.
Wszyscy uczestnicy Turnieju zostali obdarowani książkami, słodyczami, gadżetami oraz pamiątkowymi dyplomami.
Wszystkich miłośników poezji zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka.
Rozstrzygnięcia konkursów odbywają się w maju, prace można przysyłać przez cały rok na adresy:
- zss.k.tomasik@gmail.com
- zss.e.burzyk@gmail.com
Jak napisać CV
18.05.2023 r. mieliśmy okazję gościć w naszej szkole Panią Katarzynę Sienniak, pracownika Urzędu Pracy. Celem spotkania było uzyskanie informacji na temat, jak poprawnie napisać CV oraz jak efektywnie poszukiwać pracy po ukończeniu szkoły. Uczniowie kończący w tym roku szkołę oraz ich koledzy mogli dowiedzieć się, co to jest curriculum vitae, oraz jakie informacje powinno się umieścić w swoim pierwszym CV, a jakie można pominąć, aby było ono napisane profesjonalnie. Mieliśmy również okazję samodzielnie stworzyć przykładowe CV za pomocą gotowych szablonów on-line. Pani Katarzyna w sposób kompetentny i bardzo wyczerpująco odpowiedziała na wszystkie nurtujące nas pytania, za co serdecznie dziękujemy.
1
Militarnie dla Maksa
- 15
27.04.2023 r. w naszej szkole odbyła się wystawa militariów, które są zbiorem związanym z pasją jednego z uczniów. Dzięki temu mieliśmy okazję zobaczyć, a nawet dotknąć eksponatów z Arsenału Maxa, które zaprezentował nam jego tata, Pan Przemysław. Dowiedzieliśmy się, że wszystko zaczęło się, gdy Maks miał około 5 lat, najpierw swoje eksponaty pokazywał rodzinie, wtedy było ich kilka, później kilkadziesiąt, a teraz to rzeczywiście spory zbiór militariów. Przy okazji wystawy zaprosiliśmy w ramach doradztwa zawodowego nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych w Gliwicach, którzy przybliżyli nam, jak wygląda nauka w klasach mundurowych i dlaczego warto wybrać taką szkołę. Zaprezentowali również kierunki artystyczne, które można wybrać w ich szkole. Mieliśmy okazję także gościć Panią nadkomisarz Policji w Gliwicach, która podzieliła się z nami tym, jak to się stało, że wybrała zawód, policjanta. Zaprosiliśmy również członków sekcji spadochronowej Aeroklubu w Gliwicach, którzy opowiedzieli nam o swojej pasji i zaprezentowali sprzęt spadochronowy. Dzięki temu wydarzeniu mogliśmy poznać ludzi z pasją, którzy są wśród nas.
Wszystkim z dziękujemy!
Warsztaty wielkanocne
KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH Z WIZYTĄ W NASZEJ SZKOLE
4 kwietnia 2023 r. gościliśmy w naszej szkole Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Książenicach, które poprowadziły warsztaty wielkanocne.Dzieci podczas spotkania poznały nie tylko najważniejsze obyczaje związane z Wielkanocą ale także z wielkim zaangażowaniem lepiły z masy marcepanowej wielkanocne zajączki, kurki, jajeczka i ozdabiały według własnego pomysłu. Grupa starsza wykazała się pomysłowością, tworząc koszyczki z gałązek bazi, forsycji, bukszpanu, piórek, kolorowych kwiatów itp. oraz zdobieniem jajek. Udział w warsztatach dostarczył dzieciom wiele przyjemnych doznań estetycznych. Wszyscy doskonale się przy tym bawili! Na zakończenie zostaliśmy obdarowani babeczkami wielkanocnymi przygotowanymi przez Panie z Koła Gospodyń. W podziękowaniu za wizytę i przyjemnie spędzony czas, dzieci wręczyły paniom dyplom oraz upominki.
Serdecznie dziękujemy Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Książenicach za przybycie, poświęcony czas oraz przeprowadzenie ciekawych warsztatów.
Życzenia Wielkanocne
Rekrutacja 2023/2024
Serdecznie zapraszamy do naszej Szkoły!
Więcej informacji znajduje się pod linkiem: https://zss-leszczyny.edupage.org/a/rekrutacja-20232024
Odwiedziny w Branżowej Szkole I Stopnia Izby Rzemieślniczej w Rybniku.
- 13
Klasy 7/8a oraz 3p SPdP w ramach doradztwa zawodowego odwiedziły Branżową Szkołę I Stopnia Izby Rzemieślniczej w Rybniku.
Uczniowie zostali zapoznani przez Panią pedagog z historią szkoły, z proponowanymi aktualnie zawodami, dowiedzieli się jakie obowiązują kryteria przyjęcia do szkoły.
Podczas zwiedzania szkoły zobaczyliśmy sale do zajęć praktycznych dla kilku zawodów: mechanik samochodowy, fryzjer, kucharz, cukiernik. Przy okazji mieliśmy możliwość zobaczenia zabytkowej architektury zabudowań, gdyż szkoła mieści się w budynkach po byłym zespole szpitalnym Juliusz, budynki te zostały specjalnie odrestaurowane, odbudowane i przystosowane do potrzeb szkoły. Wygląd przed i po remoncie obserwowaliśmy na wystawie fotografii. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wycieczki, z bardzo miłej atmosfery panującej w szkole, zadawali bardzo dużo pytań, na większość z nich otrzymali wyczerpujące odpowiedzi.
Dni Otwarte Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku
- 9
22.03.2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniach Otwartych Zespołu Szkół nr 6 w Rybniku - Boguszowicach. Placówka funkcjonująca w Rybniku od drugiej połowy lat 80 pod nazwą Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna, była pierwszą i przez wiele lat jedyną szkołą tego typu w regionie. Szkoła parokrotnie zmieniała nazwę oraz lokalizację. Od 2011 roku placówka ma swoją siedzibę w przy ul. Małachowskiego 145 i funkcjonuje pod nazwą Zespół Szkół nr 6. W skład Zespołu wchodzi Szkoła Branżowa I i II Stopnia, Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Specjalna Przysposabiające do Pracy. My skupiliśmy się szczególnie na zapoznaniu się z ofertą Szkoły Branżowej I Stopnia, która kształci młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim oraz w normie intelektualnej z: niepełnosprawnością słuchową, wzrokową, ruchową, w tym z afazją, niepełnosprawnościami sprzężonymi, zaburzeniami spektrum autyzmu.
Szkoła umożliwia przygotowanie do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie:
- ogrodnik,
- kucharz,
- drukarz offsetowy,
- pracownik pomocniczy w gospodarce odpadami (praktyka zawodowa w firmie Sego).
Szkoła jest przyjazna osobom niepełnosprawnym, posiada podjazd oraz windę. Placówka wspomaga rozwój swoich wychowanków wyrównując zaburzenia i deficyty poprzez różnego rodzaju terapie (terapię Integracji Sensorycznej, Biofeedback, terapię metodą Tomatisa, metodą Warnkego, muzykoterapię, hipoterapię i dogoterapię, arteterapię z zajęciami w pracowni ceramiki, terapię logopedyczną).
Dzień otwarty
Serdecznie zapraszamy!
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
- 5
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to międzynarodowe święto obchodzone 21 lutego. Wszyscy uczniowie naszej szkoły w dniach od 20.02. - 24.02.2023r., aktywnie włączyli się w działania promujące ten ważny dla Nas Polaków dzień. Owocem ich pracy były plakaty ilustrujące „łamańce językowe”, napisy stworzone z materiałów ekologicznych „Polszczyzna” oraz udział chętnych uczniów z klas I – III i IV – VIII w Corridzie ortograficznej. Wszyscy uczniowie otrzymali słodką niespodziankę, a Mistrz „Corridy”, którym został Dominik Doskocz - uczeń klasy 6a otrzymał puchar mistrza ortografii.
Archiwum Aktualności