• Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie-Mokre
     • Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie-Mokre

     • Coroczny temat i program Dnia Ziemi związany jest z ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2017r. poświęciliśmy tematom związanym z ochroną różnorodności biologicznej. Jest to temat ważny i szczególnie nam bliski, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza. Hasło tegorocznych obchodów to - "W kierunku natury".

      5 maja 2017r. wyruszyliśmy do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie Mokre. W trzech grupach rozpoczęliśmy fascynującą przygodę. Pierwsza pod kierunkiem Pana Leśniczego poznawała różnorodność siedlisk przyrodniczych, bogatą faunę i florę. Widzieliśmy winniczki, przytulię czepną, bodziszka cuchnącego, kokoryczkę i tropy zwierząt.

      Druga grupa wyruszyła na poszukiwanie skrzyń ze skarbami. W każdej z nich ukryte były zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki nt. przyrody. W ostatniej czekała na poszukiwaczy miła pamiątka! Uczniowie zasadzili też własnoręcznie roślinki w doniczkach, które zabrali do domu.

      Trzecia grupa podziwiała piękną panoramę Śląska i Beskidów z najwyższego punktu Mikołowa Mokre - wieży widokowej (wysokość 14m) oraz zwiedzała Ogród podziwiając różnorodne kwiaty, egzotyczną roślinność.

      Po takich wrażeniach spotkaliśmy się wszyscy przy kręgu ogniskowym, gdzie w sielskiej atmosferze zajadaliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki przy akompaniamencie gitary pani Beatki.

      A potem szaleliśmy na cudownym placu zabaw! Pełni pozytywnej energii, z nowymi doświadczeniami i wypoczęci wróciliśmy do Leszczyn.

       

    • Bliskie Spotkania - WYNIKI
     • Bliskie Spotkania - WYNIKI

     •  

      Czerwionka – Leszczyny, 10. 05. 2017r.

       

      PROTOKÓŁ KONKURSU RECYTATORSKIEGO

      XXI Przegląd Teatralny i Recytatorski Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

      „Bliskie Spotkania 2017”

      Jury w składzie:

      1. Maria Grzegorzyca
      2. Dagmara Kalinowska
      3. Aleksandra Pietruszewska

       

      po wysłuchaniu ....…... recytacji

      postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

      • Grand Prix  - Tomasz Pikuła
      • I miejsce – Edyta Kierzkowska
      • II miejsce – Kamil Piontek
      • III miejsce – Emil Tlołka
      • Wyróżnienie – Elżbieta Dyrda
      • Martyna Burhała, Łukasz Buszkiewicz

       

       

      Czerwionka – Leszczyny, 10. 05. 2017r.

      PROTOKÓŁ

      XXI Przegląd Teatralny i Recytatorski Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

       „Bliskie Spotkania 2017”

       

      Jury w składzie:

      1. Jacek Wowra
      2. Wiesław Kupczak
      3. Izabela Karwot

       

      po obejrzeniu ....…spektakli postanowiło w kategorii przedstawień teatralnych  

      przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

       

      • Grand Prix  - Zespół „BAJ”

      Specjalny Zespół Szkolno – Przedszkolny Szkoła Życia

      • I miejsce – Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży

      Niepełnosprawnej „DECORUM”  OREW Tychy

      • II miejsce – „Urwisy z Antesa” DOREW Pszczyna
      • III miejsce – Zespół „Wróbelki”

        Zespół Szkolno – Przedszkolny Paniówki

      • Wyróżnienie – Zespół „ZETKI”

       ZSS Czerwionka - Leszczyny

       

    • III Konkurs religijny „Jezu ufam Tobie”
     • III Konkurs religijny „Jezu ufam Tobie”

     • 27.04.2017r. już po raz trzeci odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Plastyczny o Tematyce  Religijnej pt. „Jezu Ufam Tobie”. W konkursie brało udział 26 uczniów z: SP z Czernicy, SP z Lysek, SP z Książenic, SP nr 3 z Leszczyn, ZS nr 1 z Leszczyn, ZS nr 5 z Bełku, SP ze Stanowic, ZSS z Leszczyn oraz uczniowie z POPP z Książenic i Leszczyn. Celem konkursu było: przypomnienie dzieciom historii objawień fatimskich, przygotowanie się do wielkiego wydarzenia jakim będzie jubileusz 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie oraz zainteresowanie przesłaniem i miejscem objawień w Fatimie. Pani dyrektor Beata Zich rozpoczęła konkurs od przywitania wszystkich uczestników wraz z opiekunami oraz przedstawiła jury. W skład komisji konkursowej weszli: Pani Krystyna Szulc – przewodnicząca jury, Pan Janusz Kaczmarczyk – członek jury, Pani Agnieszka Snopek – członek jury oraz ksiądz diakon Mateusz Pałyz – członek jury. Następnie Ksiądz diakon przy zapalonej świecy w modlitwie „Zdrowaś Mario”, powierzył wszystkich uczestników konkursu, Matce Boskiej Fatimskiej. Po modlitwie, grupa dzieci Maryi i ministrantów z Przegędzy, przedstawiła spektakl teatralny pt. „Objawienia w Fatimie”. W rolę Maryi wcieliła się Kamila Sobczak, Łucję zagrała Kamila Hluchnik, Hiacyntę – Martyna Mężyk, Franciszka – Paweł Bończyk, Anioła – Mateusz Komor, Matkę Różę – Natalia Żemła, Matkę Olimpię - Monikę Rotkegel a narratorem była Monika Greiner. Przedstawienie upiększyła swoim śpiewem Kamila Sobczak oraz Natalia Żemła grając na skrzypcach pieśń Ave Maryja. Scenografię tworzyły 3 banery przedstawiające wydarzenia w Fatimie w 1917r. A więc:  Matkę Boską Fatimskiej z Łucją, Hiacyntą i Frankiem, drugi baner przedstawiał piekło, które Matka Boża pokazała dzieciom. Natomiast trzeci obraz przedstawiał cud słońca, który obserwowało w 1917 r. ok. 100 tysięcy ludzi. Po przedstawieniu teatralnym uczniowie przystąpili do prac konkursowych. Nad prawidłowy przebiegiem konkursu czuwała komisja. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom zdolności artystyczno-plastycznych. Jury  dokonało oceny prac w poszczególnych kategoriach, biorąc pod uwagę zgodność tematyczną, estetykę pracy, oryginalność w doborze środków wyrazu artystycznego. Zwycięzcami zostali w kategorii: I grupa- uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych:

      I miejsce- Zuzanna Witkowska z Książenic

      II miejsce – Milena Musiał ze Stanowic

      III miejsce – Karolina Miłota z Czernicy

      Wyróżnienie: Maja Szczyrba z Bełku, Amelia Markiewka z Książenic, Alicja Tokarczyk z SP nr 1 z Leszczyn, Martyna Babińska z SP nr 3 z Leszczyn, Wiktoria Han z POPP z Książenic, Paulina Jądro z SP z Książenic, Jowita Kotwica z SP nr 1 z Leszczyn.

      II grupa – uczniowie szkół specjalnych

      I miejsce-Patrycja Zając z ZSS z Leszczyn,

      II miejsce – Agata Hildebrandt z POPP z Leszczyn

      III miejsce – Katarzyna Duda z ZSS z Żor

      Wyróżnienie: Karina Batka z ZSS z Żor, Paulina Szczęsny z ZSS z Leszczyn, Tomasz Głowiński z SOSW z Rybnika.

      III grupa- uczniowie biorący udział w przedstawieniu teatralnym:

      Nadroda Specjalna: Kamila Hluchnik, Natalia Żemła

      Konkurs zakończył się wręczeniem dyplomów wraz z nagrodami, które zostały ufundowane przez dobroczyńców i przyjaciół szkoły. A byli to właściciele poszczególnych sklepów znajdujących się na terenie Leszczyn: Księgarnia Neumann, Sklep komputerowy – Damian Jaruga, Sklep komputerowy - p. Rusin, sklep Rockers, sklep Karolina, sklep Drogeria- Szymon Adamczyk, zakład zegarmistrzowski –Henryk Szubert, księgarnia Orbita, piekarnia –Podpłoński, parafia A. Boboli, Rada Rodziców ZSS. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok.

      Organizator konkursu: B. Bańczyk

    • Kiermasz Wielkanocny
     • Kiermasz Wielkanocny

     • Jak co roku nasza szkoła we współpracy z Zespołem Charytatywnym zorganizowała Kiermasz Wielkanocny, który odbył się 14 i 15 kwietnia. Wolontariusze z Gimnazjum nr 2, rodzice oraz nauczyciele pomagali podczas pakowania i sprzedaży chlebków wielkanocnych. Dzięki życzliwości ks. Proboszcza Krzysztofa Fulka wielkanocne chlebki trafiają na świąteczne stoły już od kilku lat.

    • MSZA ŚWIĘTA
     • MSZA ŚWIĘTA

     • Uroczysta Msza Święta

      W Święto Bożego Miłosierdzia 23 kwietnia 2017r. o godz. 8:30 odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników naszej szkoły. Mszę świętą celebrował o. Polikarp Nowak OFM- pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej a kazanie wygłosił ks. Diakon Mateusz Pałyz wraz z s. Boromeuszką, która swoim świadectwem zachęcała młodych ludzi do odważnego pójścia za głosem Chrystusa. Szczególnym wydarzeniem podczas tej Mszy Świętej było uroczyste odnowienie „AKTU ZAWIERZENIA” całej społeczności szkolnej Niepokalanemu Sercu Maryi. To zawierzenie dokonało się 16 listopada 2016r. w Fatimie dzięki naszemu Księdzu Proboszczowi, który w tym czasie przebywał tam na rekolekcjach, a nasza szkoła tego dnia obchodziła uroczystość 25- lecia istnienia. Za ten „AKT ZAWIERZENIA” Niepokalanemu Sercu Maryi z serca dziękujemy!

       

    • DZIEŃ AUTYZMU W NASZEJ SZKOLE
     • DZIEŃ AUTYZMU W NASZEJ SZKOLE

     •  

       

      12 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy
      Dzień solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.
      Wyraziliśmy ją ubierając się na niebiesko a przedstawiciele Rady Rodziców
      przygotowali dla wszystkich niebieskie galaretki.

    • PORANEK WIELKANOCNY
     • PORANEK WIELKANOCNY

     • Atmosferę Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa przybliżył nam "Poranek Wielkanocny" przygotowany przez uczniów naszej szkoły i p. Barbarę Bańczyk i Beatę Frycz. Uczniowie, rodzice i nauczyciele mogli przeżyć mękę i Zmartwychwstanie Pańskie. Jesteśmy pod wrażeniem gry wszystkich aktorów i recytatorów.

    • DROGA KRZYŻOWA Z PASTUSZKAMI Z FATIMY
     • DROGA KRZYŻOWA Z PASTUSZKAMI Z FATIMY

     • W piątek 31 marca 2017r. udaliśmy się do Golejowa na Drogę Krzyżową, której jak co roku przewodniczył nasz Ksiądz Proboszcz Krzysztof Fulek.  Ze względu na setną rocznicę objawień fatimskich, rozważania oparte były o historię życia bł. Franciszka i bł. Hiacynty, którym objawiła się Maryja. Uczniowie w sposób teatralny przeżywali poszczególne stacje, dlatego z chęcią wkładali krzyż na ramiona, koronę cierniową i stroje, w które się przebierali. W rolę Pana Jezusa wcielił się P. Bądyra a następnie S. Niemiec. Rolę Matki Bożej pięknie zagrała A. Hildebrandt a św. Weroniką była nasza W. Tarajko. Pięknym śpiewem i grą na gitarze, upiększała to nasze modlitewne spotkanie p. B. Frycz. Natomiast nauczyciele, opiekunowie i rodzice, zaangażowali się we wspólną modlitwę i czytanie rozważań do każdej stacji.

      Droga Krzyżowa pokazuje nam drogę Pana Jezusa, Jego cierpienie i śmierć, która prowadzi do pełni życia. Rozważając kolejne stacje, zastanawialiśmy się po czyjej stronie jesteśmy. Mamy nadzieję, że zawsze po stronie Pana Jezusa.

    • MATP Zabrze
     • MATP Zabrze

     •  

                                                

      W dniu 29.03.2017 r. nasi uczniowie: Paulina Beściak, Maksymilian Adamczyk, Oliwia Ziółek, Marcin Krzykała i Natalia Gałas wzięli udział w XXII Regionalnym Dniu Treningowym MATP, który odbył się w Zabrzu. Oprócz zawodów, które wszyscy zawodnicy zaliczyli na złoty medal było kilka imprez towarzyszących: pokaz baniek mydlanych, pokaz i nauka zumby, wata cukrowa, dyskoteka, zabawy z chustą animacyjną. Zarówno zawodnicy, wolontariusze jak i opiekunowie wspaniale się bawili. Dziękujemy i do następnej Olimpiady.

    • TURNIEJ BOCCE
     • TURNIEJ BOCCE

     • 23 marca br. w Chorzowie nasi uczniowie wzięli udział w IX Śląskim Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych. Do sportowej rywalizacji stanęło 4 reprezentantów Klubu "Dziewiątka" - Paulina Sz., Paulina G., Paweł i Mateusz. Grali z ogromnym zaangażowaniem i zdobyli pierwsze miejsca i złote medale! Gratulujemy naszym zawodnikom wspaniałej gry i sukcesu!

    • Światowy Dzień Zespołu Downa
     • Światowy Dzień Zespołu Downa

     • Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa
      "MÓJ GŁOS - MOJA SPOŁECZNOŚĆ"
      DzIeŃ KoLOrOwEj SkArPeTkI
      21 MARCA 2017

      A oto nasi Uczniowie:

       

                    

        Paweł                  Paulinka              Halszka                                                  Wojtek

        

        

      Paulinka              Szymon

         

    • Zawieszamy budki lęgowe
     • Zawieszamy budki lęgowe

     • Klasy SPdP pod opieką p. Chrost i p. Smołka dbają o przyrodę. Jesienią uczniowie  wspólnie z rodzicami przygotowali budki lęgowe. W ubiegłym tygodniu wspólnie z  p. konserwatorem zawiesiliśmy je na drzewach w obejściu szkoły. Pan Piotr jako miłośnik lasu i zwierząt  opowiedział nam w jaki sposób powinniśmy wykonywać budki, jak je zawieszać i jak o nie dbać w kolejnych latach. Dowiedzieliśmy się również jakie ptaki mogą zamieszkać w naszych budkach z powodu wielkości otworu. Pan Piotr obiecał nam zrobić jeszcze jedną budkę lęgową z wydrążonego pnia a w ciepłe dni zabrać nas do lasów w Dębieńsku, gdzie wykonał kapliczkę i miejsce do odpoczynku. Trzymamy za słowo!

      A. Smołka
    • "Tłusty tydzień" w klasach SPdP
     • "Tłusty tydzień" w klasach SPdP

     • Klasy SPdP obchodziły nie tylko tłusty czwartek ale cały tłusty tydzień! :-) 

      Najpierw uczniowie pod okiem  p. Bartoszek piekli karnawałowe róże. Następnie w tłusty czwartek z p. Smołka przekonaliśmy się, że nie takie pączki straszne i sami  zgłębiliśmy tajniki domowych wypieków. Zachęceni sukcesami spróbowaliśmy również swoich możliwości z tzw oponkami, czyli pączkami z twarogiem.
      Zapraszamy do obejrzenia "słodkiej" galerii. 
      A. Smołka 
    • Dogoterapia
     • Dogoterapia

     •          

      Po raz pierwszy zajęcia dogoterapii zostały zainicjowane w naszej szkole w wyniku realizacji Projektu unijnego "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów w klasach 1-3 w roku szkolnym 2010/2011.

      Realizację całości projektu zajęły się w naszej Szkole panie Alina Karaszewska, Izabela Cyroń, Hanna Kowalska-Spyra.

      Zajęcia dogoterapii były odpowiedzią na potrzeby uczniów i rodziców, kontakt ze zwierzęciem pozwolił na rozładowanie negatywnych emocji wśród uczniów, uczył wrażliwości i empatii oraz pozwolił na efektywniejsze wdrożenie programów profilaktycznych i wychowawczych.

      W roku szkolnym 2015/2016 nawiązaliśmy współpracę z panią Beatą Mazur - terapeutką dogoterapii firmy "Coda", która rozpoczęła cykl zajęć w większości klas naszej szkoły. Zajęcia odbywają się cyklicznie, wspierają wszechstronny rozwój naszych uczniów i sprawiają ogromną radość uczniom.

    • Nie truj sąsiada
     • Nie truj sąsiada

     •      

      W ramach konkursu "Nie truj sąsiada", organizowanego przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku w partnerstwie z firmą Planergia Sp. z o. o. w ramach projektu "Gmina
      z (dobrą) energią! Modelowa Kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczania niskiej emisji oraz promocji efektywności energetycznej" zorganizowaliśmy w naszej szkole szereg działań dotyczących edukacji ekologicznej.

      Są nimi m. in. szkolny konkurs fotograficzny pt. "Siwy dym", a także przedsięwzięcie "W poszukiwaniu czystego powietrza" w którego ramach klasa I-III SPdP pod okiem p. Marysi Kala wykonuje zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych znajdujących się w szkole. Kwiaty wokół nas nie tylko cieszą, ale oczyszczają nam skutecznie powietrze.

    • Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę
     • Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę

     • „POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

      W dniu 20 luty w naszej szkole podsumowano akcję pod hasłem : „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”.
      Z tej okazji naszą placówkę odwiedzili pan Ireneusz Piątek oraz pan Janusz Jasiek, którzy na co dzień opiekują się bezdomnymi zwierzętami z terenu naszej gminy. Nie lada atrakcją dla dzieci był pupil pana Irka – piesek Wika, który radośnie witał zgromadzonych na apelu uczniów. Inicjatorką akcji w naszej szkole była pani Alina Karaszewska, która na ręce opiekunów  przekazała karmę dla zwierząt zgromadzoną przez społeczność uczniowską. Przy okazji wyróżniono klasy, które zgromadziły najwięcej karmy:  1-3A( wych. p. Alina Karaszewska) 5-6u ( wych. p. Agnieszka Nowak), 1-3 u ( wych. p. Barbara Raudner).

      W przyszłym roku  zamierzamy ponownie zaangażować się w zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt.

      Zdjęcia w galerii

    • Ognisko integracyjne
     • Ognisko integracyjne

     • W sobotę 11 lutego 2017 r. Rada Rodziców zorganizowała wspaniałe spotkanie integracyjne przy ognisku w Książenickim lesie. Zaproszeni byli wszyscy uczniowie wraz z rodzicami oraz nauczyciele. W pięknym słońcu i przy lekkim mrozie piekliśmy kiełbaski i kartofle, smakowaliśmy pysznych ciast upieczonych przez Mamy, a także świetnie bawiliśmy się podczas konkursów i zabaw przygotowanych przez Państwa Warzechów. Uciechom nie było końca!

      Bardzo dziękujemy rodzicom za udane spotkanie. Mamy nadzieję na kolejne! :)

      /Dyrektor Beata Zich/

    • Konkurs czytelniczy
     • Konkurs czytelniczy

     • W zakładce Biblioteka ogłoszono wyniki konkursu czytelniczego za I półrocze, przeprowadzonego w naszej szkole.

      Zachęcamy do zapoznania się z jego wynikami.

      I pamitajcie:

      "Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała. "

    • Wyróżnienie dla ZSS
     • Wyróżnienie dla ZSS

     • Wyróżnienie dla ZSS za przedstawienie jasełkowe pt: „Jak to było z narodzeniem Pana Jezusa” .

      W czwartek 12 stycznia 2017r. odbyła się XVI Parada Jasełek organizowana przez Szkołę Podstawową w Stanowicach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce- Leszczynach. Jury w składzie: Anna Jędrzejak, Felicja Swoboda oraz Agnieszka Wowra, oceniło 11 widowisk. Oceniano reżyserię, kulturę mowy, oprawę artystyczną, oprawę muzyczną i ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie naszej szkoły z ogromną radością przyjęli werdykt jury: WYRÓŻNIENIE  w kategorii  Szkoły Podstawowe i Gimnazja. Gratulujemy naszym wytrwałym aktorom życząc im dalszych sukcesów!

      Agnieszka Smołka,  Martyna Chrost,  Barbara Bańczyk

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne
   • zssczerwionka-leszczyny@wp.pl
   • (+32) 431-29-91
   • ul. Przedszkolna 1 44-238 Czerwionka-Leszczyny Poland
  • Logowanie