Szkoła Przysposabiająca do Pracy przeznaczona jest dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, autyzmem, a także z niepełnosprawnościami sprzężonymi (również z osobami na wózkach inwalidzkich). Wymogiem jest ukończenie Szkoły Podstawowej.
Kształcenie odbywa się w cyklu 3-letnim z możliwością przedłużenia etapu nauki o jeden rok. Uczniowie mają możliwość uczestniczenia w procesie edukacji do 24 roku życia.
Nauczanie przebiega w oparciu o Statut i Program nauczania dla Szkoły Przysposabiającej do Pracy.
Dla każdego ucznia zespół nauczycieli tworzy indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny. Kameralna atmosfera w klasie ( liczba uczniów od 4 do 8 ) sprzyja wszechstronnemu rozwojowi wychowanka na miarę jego indywidualnych możliwości i zainteresowań. Ponadto zapewniamy korzystanie ze stołówki szkolnej oraz dowozu do szkoły autobusem szkolnym.Głównym celem edukacji uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w Szkole Przysposabiającej do Pracy jest efektywne przygotowanie uczniów do dorosłości oraz wyposażenie ich w takie umiejętności, które pomogą im w zatrudnieniu na otwartym, chronionym lub wspomaganym rynku pracy. Podczas zajęć rozwijamy kompetencje społeczne, zawodowe i komunikacyjne, które jako ważne i istotne priorytety w edukacji, pomogą w przyszłości naszym podopiecznym na samodzielne i niezależne funkcjonowanie.
W Szkole Przysposabiającej do Pracy wyodrębnia się następujące zajęcia edukacyjne:
a) funkcjonowanie osobiste i społeczne,b) zajęcia rozwijające komunikowanie się,c) zajęcia kształtujące kreatywność,d) przysposobienie do pracy,e) wychowanie fizyczne,f) religiag) zajęcia rewalidacyjne.
Czego zatem dorosła młodzież uczy się w naszej szkole?
Funkcjonowanie osobiste i społeczne - uczniowie doskonalą zdobyte już wiadomości i umiejętności w zakresie pisania, czytania, liczenia. Ponadto przygotowują się do pełnienia różnorodnych ról społecznych w dorosłym życiu; aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym i społecznym; uczą się dbania o swoje zdrowie, wygląd i bezpieczeństwo. Podnoszą poziom samoobsługi, uczą się posługiwania pieniędzmi, a także korzystania z pomocy społecznej i różnych instytucji użyteczności publicznej.Zajęcia rozwijające komunikowanie się – uczniowie rozwijają umiejętności porozumiewania się z bliskimi i dalszym otoczeniem oraz poznają alternatywne metody komunikacji AACZajęcia kształtujące kreatywność – to rozwijanie zainteresowań i zdolności w sferze artystycznej, muzycznej, tanecznej, teatralnejPrzysposobienie do pracy - w ramach praktycznych zajęć w pracowniach szkolnych, pracy użytecznej na terenie szkoły czy w trakcie wycieczek zawodoznawczych, uczniowie zdobywają podstawowe umiejętności, które pomogą im w funkcjonowaniu w dorosłym życiu i podjęciu przyszłej pracy. Na zajęciach z przysposobienia do pracy nasi uczniowie zdobywają umiejętności z zakresu:
- wytwarzania przedmiotów dekoracyjnych i pamiątkarskich z elementami bukieciarstwa - podczas zajęć uczniowie rozwijają swoje zdolności artystyczne, jak i umiejętności warsztatowe. W trakcie lekcji poznają odpowiednie czynności, materiały, narzędzia wykorzystywane w prostych pracach ozdobnych i dekoracyjnych. Nabywają wiedzę oraz umiejętności z zakresu różnorodnych technik rękodzieła artystycznego i wykorzystują je w praktyce. Tematyka prac związana jest z kalendarzem, świętami okolicznościowymi, porami roku. Uczniowie tworzą dekoracyjne kompozycje płaskie i przestrzenne z materiału przyrodniczego, prace plastyczne na szkle, na drewnie i na papierze.
- ogrodnictwa – w ramach zajęć z tej dziedziny uczniowie nabywają umiejętności uprawy warzyw, ziół, kwiatów, krzewów w przyszkolnym Ogrodzie Sensorycznym. Ponadto pielęgnują tereny zielone i rabaty kwiatowe. Dokonują nasadzeń, podlewają, odchwaszczają, grabią liście, przycinają gałęzie.
- gospodarstwa domowego- uczniowie w przestronnej, dobrze wyposażonej pracowni gospodarstwa domowego przygotowują proste posiłki, nakrywają do stołu, dekorują stoły na różne okazje, sprzątają, obsługują sprzęt AGD ( mikser, gofrownica, frytkownica, piekarnik, zmywarka, pralka, żelazko), pieką różne ciasta, korzystają z przepisów kulinarnych, wyszukują przepisy w czasopismach i Internecie, tworza własne przepisy,
- stolarstwa – uczniowie korzystają z różnych elektronarzędzi jak: szlifierka, wiertarka, wkrętarka, wypalarka do drewna. Podczas pracy z elektronarzędziami uczniowie poznają zasady bezpiecznego posługiwania się nimi, zostają zapoznani z instrukcjami obsługi oraz konserwacji narzędzi. Tworzą przedmioty dekoracyjne – proste płaskorzeźby, witraże, wypalane i barwione obrazki na drewnie, stylizowane postacie aniołów itp.,
-
szycia ręcznego z elementami tkactwa – uczniowie posługują się przyborami i urządzeniami krawieckimi, tkackimi oraz dziewiarskimi. Zakres prac to szycie ręczne i maszynowe, elementy hafciarstwa, elementy tkactwa ( prace na ramce tkackiej ).
-
prac biurowych – segregowania dokumentów, laminowania, bindowania, kserowania.
Wychowanie fizyczne - na co dzień organizowane jest poprzez różnorodne i atrakcyjne zajęcia ruchowe w sali gimnastycznej, na terenie przyszkolnym, w salce korekcyjnej, a także w pracowni integracji sensorycznej. Dzięki uczestnictwu w ciekawych formach rozwoju ruchowego, zdecydowanie szybciej pokonują kolejne stopnie rozwoju intelektualnego i społecznego.
Ponadto nasi uczniowie uczestniczą w zajęciach rewalidacji i ndywidualnej, gdzie mają możliwość korzystania z terapii ruchowej, biofeedbacku, terapii integracji sensorycznej, terapii rozwoju mowy, a także treningu umiejętności społecznych.
Uczestniczą również w kołach zainteresowań tj. koło muzyczne, plastyczne, informatyczne, teatralne.
Powyższe zajęcia odbywają się w specjalistycznych pracowniach tj. pracownia gospodarstwa domowego, pracownia integracji sensorycznej, pracownia informatyczna, sala doświadczania świata, pracownia rehabilitacyjna.
Nasi uczniowie mają możliwość podnoszenia swoich umiejętności w wielu dysyplinach sportowych poprzez udzial w Olimpiadach Specjalnych. Wyjeżdżają na zawody powiatowe, wojewódzkie, ale również ogólnopolskie.
Sa również czynnymi wolontariuszami w Szkolnym kole Wolontariatu "Jestem dla innych" gdzie angażują się w różne akcje społeczne pomagając tym samym najbardziej potrzebującym.
Warunkami przyjęcia do Szkoły Przysposabiającej do Pracy są:
-
aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego
(wydane przez Poradnię Psycjologiczno-Pedagogiczną)
-
złożenie podania o przyjęcie ucznia do szkoły
-
zaświadczenie lekarskie, że uczeń nie ma przeciwskazań do nauki.
Powyższe dokumenty są dostępne na stronie internetowej szkoły: www.zss-leszczyny.edupage.org