• TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA O RÓŻĘ STANISŁAWA KRAWCZYKA
          • TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA O RÓŻĘ STANISŁAWA KRAWCZYKA


          • FINAŁ

            3 Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka

            8 maja o 10.30. w Domu Kultury w Czerwionce, przy ul. Wolności 2, odbył się uroczysty Finał 3 Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka.
            Oczywiście, wydarzenie to miało miejsce w „Starej Piwnicy”, bo gdzież indziej miałaby się odbyć impreza poświęcona pamięci Stanisława Krawczyka, jak nie w jego ulubionym lokalu?
            Istotnie, nastrój jest tu przedziwny...Przyćmione światło, pachnące świece na stolikach, polne kwiatki w wazonach, aromat kawy, herbaty i świeżych ciasteczek...
            Przed wejściem widniał baner reklamujący Turniej (zaprojektowany przez Agnieszkę Snopek), ściany ozdobiono pracami uczniów ZSS w Leszczynach (pokłosie zeszłorocznego pleneru malarskiego), pod autografem poety widniała jego karykatura wykonana przez Dominika Falkowskiego (ucznia ZSS), a w centrum sceny- portret autorstwa Czesława Żemły.
            Imprezę otwarła dyr. ZSS w Leszczynach – Beata Zich. Powitała jurorki: Małgorzatę Tkocz oraz Hannę Piórecki- Nowak, a także gości: Mariolę Czajkowską (dyr. MOK w Czerwionce), Aleksandrę Pietruszewską (dyr. Biblioteki Publicznej G i M Czerwionka- Leszczyny), Annę Biesek (kier. Biblioteki Publicznej w Leszczynach), Liliannę Zimoń („korespondenta prasowego” leszczyńskiego Stowarzyszenia- Jestem) oraz Bogdana Szymurę (autora statuetki dla zdobywcy I miejsca w Turnieju). Przedstawiła organizatorów tegorocznego Turnieju: Ewelinę Burzyk, Alinę Karaszewską i Sylwię Woźnicę (inicjatorki Turnieju). Przypomniała, iż Turniej Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka otwiera II Powiatowy Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych.
            Następnie głos zabrała Ewelina Burzyk.
            W ciepłych słowach wspominała Stanisława Krawczyka, jego umiłowanie żony Róży, róż i rosarium liczącego krocie tych pięknych kwiatów, którym nadawał imiona.
            Przypomniała, że na konkurs wpłynęło 39 prac, z których jury wyłoniło 15 finalistów. Będą oni walczyć o trzy wyróżnienia, I, II i III miejsce oraz nagrodę publiczności.
            Rozpoczął się Wielki Finał. Swoje wiersze prezentowali kolejno:
            Konrad Pękała ( „Królik”), Alicja Ostroch ( „Maska”), Sonia Zimek ( „Kolorowy świat”), Julia Statkiewicz ( „Życie”), Marcelina Węgrzyk ( „Wracając do Nieba”), Alicja Płonka ( „Winna”), Paulina Bujoczek ( „Dlaczego młodość...”), Agata Ogonowska ( „Oni i my”), Jolanta Jechida ( „Dusze”), Nikola Kroczak ( „Małe rzeczy”), Barbara Szewczyk ( „Przyjaźń”), Natalia Kwitek ( „Za późno”), Wiktoria Warzecha ( „Sny”), Kornelia Szczęsny ( „Przedmieścia”) i Natalia Sołowińska ( „Wola istnienia”).
            Każdemu utworowi towarzyszyła prezentacja multimedialna, ilustrowana pracami uczniów ZSS w Leszczynach, a „ przerywniki” stanowiły czytane przez Ewelinę Burzyk wiersze Stanisława Krawczyka.
            Po występach laureatów zebrano karteczki z głosami publiczności, jury udało się na naradę, a słodki poczęstunek umilał występ Jakuba Żemły, wspaniale śpiewającego i grającego swoje własne kompozycje.
            Wreszcie ustalono werdykt:
            I miejsce ( Statuetkę + bon wartości 150 zł do zrealizowania w Rossmanie, ufundowane przez ZSS) zdobyła Alicja Ostroch,
            II miejsce ( + bon wartości 100 zł, ufundowany przez Stowarzyszenie – Jestem) zajęła Agata Ogonowska ,
            III miejsce (+ bon wartości 50zł, ufundowany przez ZSS) wywalczyła Alicja Płonka.
            Wyróżnienia (+ książki ufundowane przez Bibliotekę Publiczną G i M Czerwionka- Leszczyny) zdobyły: Natalia Kwitek, Kornelia Szczęsny i Nikola Kroczak, a nagroda publiczności (kosz słodyczy ufundowany przez MOK w Czerwionce) przyznana została Natalii Sołowińskiej.
            Pozostali finaliści otrzymali dyplomy za udział w Turnieju oraz książki.
            Na zakończenie, po podziękowaniach dla organizatorów i uczestników Turnieju, sponsorom (M. Czajkowskiej – MOK, A. Pietruszewskiej i A. Biesek- Biblioteka Publiczna, E. Burzyk- Stowarzyszenie- Jestem, B. Zich- ZSS ) wręczono pamiątkowe filiżanki z logo Turnieju, zaprojektowane i ręcznie malowane przez Agnieszkę Snopek.
            Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcie, przypomnienie o przyszłorocznym IV Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka i ...żegnamy „ Starą Piwnicę”- pełni wrażeń, wzruszeń i niezapomnianych przeżyć.

            Lilianna Zimoń – członek Stowarzyszenia- Jestem

        • PIKNIK INTEGRACYJNY
          • PIKNIK INTEGRACYJNY

          •        11 maja 2017r.  w ramach obchodów Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych odbył się Piknik Integracyjny organizowany przez Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne, Zespół Szkół w Czerwionce, Warsztaty Terapii Zajęciowej, Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną, Ośrodek Pomocy Społecznej i Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

            Od samego rana  przyświecało i przygrzewało słoneczko, więc w radosnym nastroju liczni goście tłumnie zgromadzili się na placu targowym w Czerwionce.

                  A było co oglądać! Przy stoisku Warsztatów Terapii Zajęciowej  już przygotowywano dla dzieci  gry i zabawy integracyjne ( np. malowanie twarzy czy bańki mydlane), przy stanowisku Starostwa Powiatowego w Rybniku, Stowarzyszenia – Jestem, Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce- Leszczynach szykowano się do udzielania fachowych porad, stragan Koła Gospodyń Wiejskich z Bełku kusił zapachami smakowitych potraw, rozpalano ogień pod grillem, można było częstować się kiełbaskami i słodkimi wypiekami, kupić lody, watę cukrową czy „kręcone ziemniaczki”, kusiły dmuchane zjeżdżalnie...

                    Dwóch klaunów jeżdżących na rowerach podprowadzało do zdjęć prezentujących różne formy działalności  ZSS w Leszczynach.

                     Część artystyczną rozpoczął jak zwykle bezbłędny występ Formacji Tanecznej „Zygzak” pod kierunkiem Katarzyny Grzegorzek. Zaprezentowały się solistki i „ Zygzaczek”.

                    Następnie dyr. Zespołu Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne w Czerwionce – Leszczynach – pani Beata Zich -przywitała zebranych i przedstawiła główne organizatorki pikniku: Justynę Bugdoł i Wandę Kurpanik, a później głos oddała przedstawicielkom Rady Rodziców ZSS ( J. Warzecha i T. Szopa) i przedstawicielom władz powiatowych i miejskich ( M. Profaska i W. Janiszewski) .

                    Po tej krótkiej przerwie znów wystąpiły solistki   „Formacji Tanecznej „Zygzak” i „ Zygzaczek”. W tym samym czasie na stadionie MOSIR rozpoczęły się biegi integracyjne dzieci z niepełnosprawnością, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i Zespołu Szkół w Czerwionce.

                   Zespół muzyczny „Meduzy” ( Daniel Warzecha i Kewin Sobczak) z Zespołu Szkół Specjalnych w Leszczynach , którego opiekunem jest pani Beata Frycz , zachwycił wykonaniem utworów instrumentalnych : „Walczyk” i „Orkiestra”,  pięcioro wychowanków Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej przy Zespole Szkół w Czerwionce pod kierownictwem pani Joanny Rzymanek  zaimponował perfekcyjnym śpiewem...

                  Ale to jeszcze nic! „Gwoździem programu”  okazał się występ „Seniorów z Zameczku”!!! Na scenie zaszalała Zofia Sobczak jako Małgorzata Ostrowska w piosence „ Szklana pogoda”, później Maria Pradela ( Mireille Mathieu) zaprezentowała piosenkę „Santa Maria”, Donata Sfoszowska wcieliła się w postać Zdzisławy Sośnickiej ( „Aleja gwiazd”), a Violettą Villas w utworze „Nie ma miłości bez zazdrości”okazała się Hildegarda Dusza. Panie nie mogły opędzić się od „fotografów”! Wszyscy chcieli mieć ich zdjęcie!

                   Skończył się bieg integracyjny...Wszystkie dzieci z niepełnosprawnością otrzymały medale i dyplomy. Dodatkową nagrodą był także medal „Filipkowych Kilometrów”. W kategorii szkół podstawowych I miejsca zajęli Nadia Cinal i Michał Rosiak, II miejsca: Klaudia Chrostek i Kacper Korzeniowski, III m.: Alicja Klasik i Jakub Lisak.

                     Umilkła muzyka mechaniczna... Oczy i uszy wszystkich zwróciły się w stronę budynku CKE...Nadchodziła Orkiestra Dęta „Dębieńsko” pod batutą Wojciecha Pukowca. Muzycy zagrali 4 utwory i odmaszerowali przy wtórze gromkich oklasków.

                  Tymczasem na scenie już zainstalował się zespół Warsztatów Terapii Zajęciowej :„ISKRA” ( opiekun -Maciek Brutkowski).Utwory : „Kamień i aksamit” (De Mono),   „Prawie do nieba” (Andrzej Piasek Piaseczny) i  „Białe łabędzie” (pieśń ludowa) były „pierwszym wejściem” niepełnosprawnych artystów.

                   Przyszła kolej na nagrodzenie biegaczy z gimnazjów i Zespołu Szkół. I miejsca zajęli: Martyna Występ, Joanna Tkocz i Wojtek Witek, II miejsca: Marcelina Występ, Magda Smyczek i Bartek Sosna, a III m.: Małgorzata Buchcik, Sara Kostka i Bartek Gidon.

                  Po raz   drugi wystąpił   zespół „ISKRA” .Utwory: „Czarne oczy”, „Konik na biegunach” i  „Hej sokoły” znane są wszystkim, nic więc dziwnego , że widownia również je śpiewała.

                          Na zakończenie dyr. ZSS w Leszczynach- Beata Zich – podziękowała sponsorom:

            przede wszystkim firmie  „WOJ. – AS” panu  Wojtkowi   Kłaczek – człowiekowi-aniołowi o złotym sercu , który  od kilku lat wspiera bezinteresownie działania na rzecz niepełnosprawnych,pytając: „Co jeszcze potrzebujecie? Tylko tyle?” ,firmie „MULTIPAK” z Palowic – sponsorowi części kiełbas na grilla,rodzicom uczniów Zespołu Szkół Specjalnych za pomoc w organizacji pikniku i upieczeniu ciast,paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Bełku za pyszne rogaliki i ciasteczka oraz firmie „Lesz” z Bełku i pracownikom Piekarni Profaska,firmie „GOYA” za wypożyczenie grilla i ławek,pani Ewie Malczok- prezesowi Zakładu Odmetanowywania Kopalń w Rybniku -za wsparcie finansowe,Opiece  Medycznej oraz Policji, a także Dawidowi Salamonowi- bezbłędnemu, urodzonemu prezenterowi, który ze swadą prowadził tegoroczny piknik.

            Do zobaczenia za rok! Oby przy równie wspaniałej pogodzie i w tak samo miłym towarzystwie!

            autor: Lilianna Zimoń

             

            Dziękujemy wszystkim Wspaniałym: Rodzicom, Sponsorom, Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Bełku, Artystom Dużym i Małym, Orkiestrze Miejskiej Dębieńsko, Formacji Tanecznej Zygzak, Obsłudze i Nauczycielom.

        • Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie-Mokre
          • Wycieczka do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie-Mokre

          • Coroczny temat i program Dnia Ziemi związany jest z ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2017r. poświęciliśmy tematom związanym z ochroną różnorodności biologicznej. Jest to temat ważny i szczególnie nam bliski, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza. Hasło tegorocznych obchodów to - "W kierunku natury".

            5 maja 2017r. wyruszyliśmy do Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie Mokre. W trzech grupach rozpoczęliśmy fascynującą przygodę. Pierwsza pod kierunkiem Pana Leśniczego poznawała różnorodność siedlisk przyrodniczych, bogatą faunę i florę. Widzieliśmy winniczki, przytulię czepną, bodziszka cuchnącego, kokoryczkę i tropy zwierząt.

            Druga grupa wyruszyła na poszukiwanie skrzyń ze skarbami. W każdej z nich ukryte były zadania do wykonania, zagadki do rozwiązania oraz ciekawostki nt. przyrody. W ostatniej czekała na poszukiwaczy miła pamiątka! Uczniowie zasadzili też własnoręcznie roślinki w doniczkach, które zabrali do domu.

            Trzecia grupa podziwiała piękną panoramę Śląska i Beskidów z najwyższego punktu Mikołowa Mokre - wieży widokowej (wysokość 14m) oraz zwiedzała Ogród podziwiając różnorodne kwiaty, egzotyczną roślinność.

            Po takich wrażeniach spotkaliśmy się wszyscy przy kręgu ogniskowym, gdzie w sielskiej atmosferze zajadaliśmy kiełbaski i śpiewaliśmy piosenki przy akompaniamencie gitary pani Beatki.

            A potem szaleliśmy na cudownym placu zabaw! Pełni pozytywnej energii, z nowymi doświadczeniami i wypoczęci wróciliśmy do Leszczyn.

             

        • Bliskie Spotkania - WYNIKI
          • Bliskie Spotkania - WYNIKI

          •  

            Czerwionka – Leszczyny, 10. 05. 2017r.

             

            PROTOKÓŁ KONKURSU RECYTATORSKIEGO

            XXI Przegląd Teatralny i Recytatorski Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

            „Bliskie Spotkania 2017”

            Jury w składzie:

            1. Maria Grzegorzyca
            2. Dagmara Kalinowska
            3. Aleksandra Pietruszewska

             

            po wysłuchaniu ....…... recytacji

            postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

            • Grand Prix  - Tomasz Pikuła
            • I miejsce – Edyta Kierzkowska
            • II miejsce – Kamil Piontek
            • III miejsce – Emil Tlołka
            • Wyróżnienie – Elżbieta Dyrda
            • Martyna Burhała, Łukasz Buszkiewicz

             

             

            Czerwionka – Leszczyny, 10. 05. 2017r.

            PROTOKÓŁ

            XXI Przegląd Teatralny i Recytatorski Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

             „Bliskie Spotkania 2017”

             

            Jury w składzie:

            1. Jacek Wowra
            2. Wiesław Kupczak
            3. Izabela Karwot

             

            po obejrzeniu ....…spektakli postanowiło w kategorii przedstawień teatralnych  

            przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

             

            • Grand Prix  - Zespół „BAJ”

            Specjalny Zespół Szkolno – Przedszkolny Szkoła Życia

            • I miejsce – Amatorski Teatr Dzieci i Młodzieży

            Niepełnosprawnej „DECORUM”  OREW Tychy

            • II miejsce – „Urwisy z Antesa” DOREW Pszczyna
            • III miejsce – Zespół „Wróbelki”

              Zespół Szkolno – Przedszkolny Paniówki

            • Wyróżnienie – Zespół „ZETKI”

             ZSS Czerwionka - Leszczyny

             

        • III Konkurs religijny „Jezu ufam Tobie”
          • III Konkurs religijny „Jezu ufam Tobie”

          • 27.04.2017r. już po raz trzeci odbył się w naszej szkole Powiatowy Konkurs Plastyczny o Tematyce  Religijnej pt. „Jezu Ufam Tobie”. W konkursie brało udział 26 uczniów z: SP z Czernicy, SP z Lysek, SP z Książenic, SP nr 3 z Leszczyn, ZS nr 1 z Leszczyn, ZS nr 5 z Bełku, SP ze Stanowic, ZSS z Leszczyn oraz uczniowie z POPP z Książenic i Leszczyn. Celem konkursu było: przypomnienie dzieciom historii objawień fatimskich, przygotowanie się do wielkiego wydarzenia jakim będzie jubileusz 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie oraz zainteresowanie przesłaniem i miejscem objawień w Fatimie. Pani dyrektor Beata Zich rozpoczęła konkurs od przywitania wszystkich uczestników wraz z opiekunami oraz przedstawiła jury. W skład komisji konkursowej weszli: Pani Krystyna Szulc – przewodnicząca jury, Pan Janusz Kaczmarczyk – członek jury, Pani Agnieszka Snopek – członek jury oraz ksiądz diakon Mateusz Pałyz – członek jury. Następnie Ksiądz diakon przy zapalonej świecy w modlitwie „Zdrowaś Mario”, powierzył wszystkich uczestników konkursu, Matce Boskiej Fatimskiej. Po modlitwie, grupa dzieci Maryi i ministrantów z Przegędzy, przedstawiła spektakl teatralny pt. „Objawienia w Fatimie”. W rolę Maryi wcieliła się Kamila Sobczak, Łucję zagrała Kamila Hluchnik, Hiacyntę – Martyna Mężyk, Franciszka – Paweł Bończyk, Anioła – Mateusz Komor, Matkę Różę – Natalia Żemła, Matkę Olimpię - Monikę Rotkegel a narratorem była Monika Greiner. Przedstawienie upiększyła swoim śpiewem Kamila Sobczak oraz Natalia Żemła grając na skrzypcach pieśń Ave Maryja. Scenografię tworzyły 3 banery przedstawiające wydarzenia w Fatimie w 1917r. A więc:  Matkę Boską Fatimskiej z Łucją, Hiacyntą i Frankiem, drugi baner przedstawiał piekło, które Matka Boża pokazała dzieciom. Natomiast trzeci obraz przedstawiał cud słońca, który obserwowało w 1917 r. ok. 100 tysięcy ludzi. Po przedstawieniu teatralnym uczniowie przystąpili do prac konkursowych. Nad prawidłowy przebiegiem konkursu czuwała komisja. Uczniowie zaprezentowali bardzo wysoki poziom zdolności artystyczno-plastycznych. Jury  dokonało oceny prac w poszczególnych kategoriach, biorąc pod uwagę zgodność tematyczną, estetykę pracy, oryginalność w doborze środków wyrazu artystycznego. Zwycięzcami zostali w kategorii: I grupa- uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych:

            I miejsce- Zuzanna Witkowska z Książenic

            II miejsce – Milena Musiał ze Stanowic

            III miejsce – Karolina Miłota z Czernicy

            Wyróżnienie: Maja Szczyrba z Bełku, Amelia Markiewka z Książenic, Alicja Tokarczyk z SP nr 1 z Leszczyn, Martyna Babińska z SP nr 3 z Leszczyn, Wiktoria Han z POPP z Książenic, Paulina Jądro z SP z Książenic, Jowita Kotwica z SP nr 1 z Leszczyn.

            II grupa – uczniowie szkół specjalnych

            I miejsce-Patrycja Zając z ZSS z Leszczyn,

            II miejsce – Agata Hildebrandt z POPP z Leszczyn

            III miejsce – Katarzyna Duda z ZSS z Żor

            Wyróżnienie: Karina Batka z ZSS z Żor, Paulina Szczęsny z ZSS z Leszczyn, Tomasz Głowiński z SOSW z Rybnika.

            III grupa- uczniowie biorący udział w przedstawieniu teatralnym:

            Nadroda Specjalna: Kamila Hluchnik, Natalia Żemła

            Konkurs zakończył się wręczeniem dyplomów wraz z nagrodami, które zostały ufundowane przez dobroczyńców i przyjaciół szkoły. A byli to właściciele poszczególnych sklepów znajdujących się na terenie Leszczyn: Księgarnia Neumann, Sklep komputerowy – Damian Jaruga, Sklep komputerowy - p. Rusin, sklep Rockers, sklep Karolina, sklep Drogeria- Szymon Adamczyk, zakład zegarmistrzowski –Henryk Szubert, księgarnia Orbita, piekarnia –Podpłoński, parafia A. Boboli, Rada Rodziców ZSS. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok.

            Organizator konkursu: B. Bańczyk

        • Kiermasz Wielkanocny
          • Kiermasz Wielkanocny

          • Jak co roku nasza szkoła we współpracy z Zespołem Charytatywnym zorganizowała Kiermasz Wielkanocny, który odbył się 14 i 15 kwietnia. Wolontariusze z Gimnazjum nr 2, rodzice oraz nauczyciele pomagali podczas pakowania i sprzedaży chlebków wielkanocnych. Dzięki życzliwości ks. Proboszcza Krzysztofa Fulka wielkanocne chlebki trafiają na świąteczne stoły już od kilku lat.

        • MSZA ŚWIĘTA
          • MSZA ŚWIĘTA

          • Uroczysta Msza Święta

            W Święto Bożego Miłosierdzia 23 kwietnia 2017r. o godz. 8:30 odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich pracowników naszej szkoły. Mszę świętą celebrował o. Polikarp Nowak OFM- pracownik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej a kazanie wygłosił ks. Diakon Mateusz Pałyz wraz z s. Boromeuszką, która swoim świadectwem zachęcała młodych ludzi do odważnego pójścia za głosem Chrystusa. Szczególnym wydarzeniem podczas tej Mszy Świętej było uroczyste odnowienie „AKTU ZAWIERZENIA” całej społeczności szkolnej Niepokalanemu Sercu Maryi. To zawierzenie dokonało się 16 listopada 2016r. w Fatimie dzięki naszemu Księdzu Proboszczowi, który w tym czasie przebywał tam na rekolekcjach, a nasza szkoła tego dnia obchodziła uroczystość 25- lecia istnienia. Za ten „AKT ZAWIERZENIA” Niepokalanemu Sercu Maryi z serca dziękujemy!

             

        • DZIEŃ AUTYZMU W NASZEJ SZKOLE
          • DZIEŃ AUTYZMU W NASZEJ SZKOLE

          •  

             

            12 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy
            Dzień solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem.
            Wyraziliśmy ją ubierając się na niebiesko a przedstawiciele Rady Rodziców
            przygotowali dla wszystkich niebieskie galaretki.

        • PORANEK WIELKANOCNY
          • PORANEK WIELKANOCNY

          • Atmosferę Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa przybliżył nam "Poranek Wielkanocny" przygotowany przez uczniów naszej szkoły i p. Barbarę Bańczyk i Beatę Frycz. Uczniowie, rodzice i nauczyciele mogli przeżyć mękę i Zmartwychwstanie Pańskie. Jesteśmy pod wrażeniem gry wszystkich aktorów i recytatorów.

        • DROGA KRZYŻOWA Z PASTUSZKAMI Z FATIMY
          • DROGA KRZYŻOWA Z PASTUSZKAMI Z FATIMY

          • W piątek 31 marca 2017r. udaliśmy się do Golejowa na Drogę Krzyżową, której jak co roku przewodniczył nasz Ksiądz Proboszcz Krzysztof Fulek.  Ze względu na setną rocznicę objawień fatimskich, rozważania oparte były o historię życia bł. Franciszka i bł. Hiacynty, którym objawiła się Maryja. Uczniowie w sposób teatralny przeżywali poszczególne stacje, dlatego z chęcią wkładali krzyż na ramiona, koronę cierniową i stroje, w które się przebierali. W rolę Pana Jezusa wcielił się P. Bądyra a następnie S. Niemiec. Rolę Matki Bożej pięknie zagrała A. Hildebrandt a św. Weroniką była nasza W. Tarajko. Pięknym śpiewem i grą na gitarze, upiększała to nasze modlitewne spotkanie p. B. Frycz. Natomiast nauczyciele, opiekunowie i rodzice, zaangażowali się we wspólną modlitwę i czytanie rozważań do każdej stacji.

            Droga Krzyżowa pokazuje nam drogę Pana Jezusa, Jego cierpienie i śmierć, która prowadzi do pełni życia. Rozważając kolejne stacje, zastanawialiśmy się po czyjej stronie jesteśmy. Mamy nadzieję, że zawsze po stronie Pana Jezusa.

        • MATP Zabrze
          • MATP Zabrze

          •  

                                                      

            W dniu 29.03.2017 r. nasi uczniowie: Paulina Beściak, Maksymilian Adamczyk, Oliwia Ziółek, Marcin Krzykała i Natalia Gałas wzięli udział w XXII Regionalnym Dniu Treningowym MATP, który odbył się w Zabrzu. Oprócz zawodów, które wszyscy zawodnicy zaliczyli na złoty medal było kilka imprez towarzyszących: pokaz baniek mydlanych, pokaz i nauka zumby, wata cukrowa, dyskoteka, zabawy z chustą animacyjną. Zarówno zawodnicy, wolontariusze jak i opiekunowie wspaniale się bawili. Dziękujemy i do następnej Olimpiady.

        • TURNIEJ BOCCE
          • TURNIEJ BOCCE

          • 23 marca br. w Chorzowie nasi uczniowie wzięli udział w IX Śląskim Turnieju Bocce Olimpiad Specjalnych. Do sportowej rywalizacji stanęło 4 reprezentantów Klubu "Dziewiątka" - Paulina Sz., Paulina G., Paweł i Mateusz. Grali z ogromnym zaangażowaniem i zdobyli pierwsze miejsca i złote medale! Gratulujemy naszym zawodnikom wspaniałej gry i sukcesu!

        • Światowy Dzień Zespołu Downa
          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa
            "MÓJ GŁOS - MOJA SPOŁECZNOŚĆ"
            DzIeŃ KoLOrOwEj SkArPeTkI
            21 MARCA 2017

            A oto nasi Uczniowie:

             

                          

              Paweł                  Paulinka              Halszka                                                  Wojtek

              

              

            Paulinka              Szymon

               

        • Zawieszamy budki lęgowe
          • Zawieszamy budki lęgowe

          • Klasy SPdP pod opieką p. Chrost i p. Smołka dbają o przyrodę. Jesienią uczniowie  wspólnie z rodzicami przygotowali budki lęgowe. W ubiegłym tygodniu wspólnie z  p. konserwatorem zawiesiliśmy je na drzewach w obejściu szkoły. Pan Piotr jako miłośnik lasu i zwierząt  opowiedział nam w jaki sposób powinniśmy wykonywać budki, jak je zawieszać i jak o nie dbać w kolejnych latach. Dowiedzieliśmy się również jakie ptaki mogą zamieszkać w naszych budkach z powodu wielkości otworu. Pan Piotr obiecał nam zrobić jeszcze jedną budkę lęgową z wydrążonego pnia a w ciepłe dni zabrać nas do lasów w Dębieńsku, gdzie wykonał kapliczkę i miejsce do odpoczynku. Trzymamy za słowo!

            A. Smołka
        • "Tłusty tydzień" w klasach SPdP
          • "Tłusty tydzień" w klasach SPdP

          • Klasy SPdP obchodziły nie tylko tłusty czwartek ale cały tłusty tydzień! :-) 

            Najpierw uczniowie pod okiem  p. Bartoszek piekli karnawałowe róże. Następnie w tłusty czwartek z p. Smołka przekonaliśmy się, że nie takie pączki straszne i sami  zgłębiliśmy tajniki domowych wypieków. Zachęceni sukcesami spróbowaliśmy również swoich możliwości z tzw oponkami, czyli pączkami z twarogiem.
            Zapraszamy do obejrzenia "słodkiej" galerii. 
            A. Smołka 
        • Dogoterapia
          • Dogoterapia

          •          

            Po raz pierwszy zajęcia dogoterapii zostały zainicjowane w naszej szkole w wyniku realizacji Projektu unijnego "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów w klasach 1-3 w roku szkolnym 2010/2011.

            Realizację całości projektu zajęły się w naszej Szkole panie Alina Karaszewska, Izabela Cyroń, Hanna Kowalska-Spyra.

            Zajęcia dogoterapii były odpowiedzią na potrzeby uczniów i rodziców, kontakt ze zwierzęciem pozwolił na rozładowanie negatywnych emocji wśród uczniów, uczył wrażliwości i empatii oraz pozwolił na efektywniejsze wdrożenie programów profilaktycznych i wychowawczych.

            W roku szkolnym 2015/2016 nawiązaliśmy współpracę z panią Beatą Mazur - terapeutką dogoterapii firmy "Coda", która rozpoczęła cykl zajęć w większości klas naszej szkoły. Zajęcia odbywają się cyklicznie, wspierają wszechstronny rozwój naszych uczniów i sprawiają ogromną radość uczniom.

        • Nie truj sąsiada
          • Nie truj sąsiada

          •      

            W ramach konkursu "Nie truj sąsiada", organizowanego przez Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku w partnerstwie z firmą Planergia Sp. z o. o. w ramach projektu "Gmina
            z (dobrą) energią! Modelowa Kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczania niskiej emisji oraz promocji efektywności energetycznej" zorganizowaliśmy w naszej szkole szereg działań dotyczących edukacji ekologicznej.

            Są nimi m. in. szkolny konkurs fotograficzny pt. "Siwy dym", a także przedsięwzięcie "W poszukiwaniu czystego powietrza" w którego ramach klasa I-III SPdP pod okiem p. Marysi Kala wykonuje zabiegi pielęgnacyjne roślin doniczkowych znajdujących się w szkole. Kwiaty wokół nas nie tylko cieszą, ale oczyszczają nam skutecznie powietrze.

        • Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę
          • Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę

          • „POMAGAMY ZWIERZĘTOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

            W dniu 20 luty w naszej szkole podsumowano akcję pod hasłem : „Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę”.
            Z tej okazji naszą placówkę odwiedzili pan Ireneusz Piątek oraz pan Janusz Jasiek, którzy na co dzień opiekują się bezdomnymi zwierzętami z terenu naszej gminy. Nie lada atrakcją dla dzieci był pupil pana Irka – piesek Wika, który radośnie witał zgromadzonych na apelu uczniów. Inicjatorką akcji w naszej szkole była pani Alina Karaszewska, która na ręce opiekunów  przekazała karmę dla zwierząt zgromadzoną przez społeczność uczniowską. Przy okazji wyróżniono klasy, które zgromadziły najwięcej karmy:  1-3A( wych. p. Alina Karaszewska) 5-6u ( wych. p. Agnieszka Nowak), 1-3 u ( wych. p. Barbara Raudner).

            W przyszłym roku  zamierzamy ponownie zaangażować się w zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt.

            Zdjęcia w galerii

    • Kontakt

    • Logowanie