• Światowy Dzień Zespołu Downa
     • Światowy Dzień Zespołu Downa

     • 21 MARCA 2016 R
      ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

      W poniedziałek, 21 marca w naszej Szkole po raz pierwszy odbędą się obchody Światowego Dnia Zespołu Downa. Zachęcamy wszystkich do założenia w tym dniu kolorowych skarpetek i solidaryzowania się z osobami, które są odmienne od nas "różnicą tak drobną, że widoczną dopiero pod mikroskopem".

      21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa (ang. Down Syndrome International, DSI), a od 2012 roku obchodzone jest pod patronatem ONZ. Data obchodów nie jest przypadkowa. 21 marca wyznacza początek astronomicznej wiosny, symbolizuje odrodzenie Ziemi oraz... narodziny ludzi niezwykłych. Osoby z zespołem Downa w 21 parze chromosomów zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Według statystyk, co 3 minuty na świecie rodzi się dziecko z tą genetyczną niepełnosprawnością - trisomia 21.

      Głównym celem obchodów święta jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat trisomii 21 oraz propagowanie praw osób z zespołem Downa i integracja z nimi. Z tej okazji na całym świecie odbywają się liczne imprezy. Dla wyrażenia solidarności, akceptacji, zrozumienia i otwartości dla osób z zespołem Downa, 21 marca zakładamy kolorowe skarpetki, najlepiej
      nie do pary. Skarpetki mają przypominać nam o fakcie, że w społeczeństwie obok nas żyją osoby na co dzień zmagające się z poczuciem odrębności i niedopasowania do reszty społeczeństwa.

      Hasło tegorocznych obchodów brzmi "Moi przyjaciele, moja społeczność" - korzyści z integracyjnego środowiska dla dzisiejszych dzieci, jutrzejszych dorosłych".


      WŁĄCZ SIĘ W AKCJĘ TAKŻE TY!!!!!!

    • Rekolekcje wielkopostne
     • Rekolekcje wielkopostne

     • W związku z Rekolekcjami Wilekopostnymi w naszej Szkole w dniach 16 - 18.03.2016 autobusy szkole jeżdżą według rozkładu jazdy przedstawionego poinizej.

      Trasa autobusu szkolnego na dni 16-17-18.03.2016r

      Uczniowie z przystanku Nowy Dwór muszą przejść na ulicę Polną Skrzyżowanie.

      1. Palowice                                          8.35

      2. Bełk ul.Główna                                 8.45

      3. Czerwionka Tesco                             8.50

      4. Dębieńsko ul. Zabrzańska                  9.00

      5. Dębieńsko ul.Górnicza                       9.05

      6. Dębieńsko ul. Kochanowskiego          9.10

      7.Malenie ul. Rybnicka                          9.15

      8. Leszczyny ul. Polna (skrzyżowanie)   9.20

      9. Leszczyny Szkoła                             9.30

      Powrót

      1. Leszczyny Szkoła                            12.30

      2. Leszczyny ul.Polna (skrzyżowanie)   12.40

      3. Malenie ul. Rybnicka                        12.45

      4. Dębieńsko ul. Kochanowskiego         12.50

      5. Dębieńsko ul. Górnicza                    12.55

      6. Dębieńsko ul. Zabrzańska                13.00

      7. Czerwionka Tesco                           13.10

      8. Bełk ul. Główna                              13.15

      9. Palowice                                        13.25

    • Przegląd Jasełek
     • Przegląd Jasełek

     • 15.01.2016  tekst: B. Bańczyk, M. Chrost, A. Smołka, B. Frycz

      Dyplom dla ZSS za przedstawienie jasełkowe pt; „Książe Pokoju”

      W piątek 15 stycznia 2016 udaliśmy się na XVI Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych  „A słowo stało się Ciałem" do Rybnika - Chwałowic. W przeglądach jasełkowych wzięli udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wszystkich typów szkół z powiatu rybnickiego oraz młodzież z powiatu rybnickiego, wodzisławskiego i żorskiego. Nasi wychowankowie biorąc udział w przeglądzie, czynnie uczestniczyli w kultywowaniu tradycji i obrzędów bożonarodzeniowych oraz mieli okazję spotkania się z aktorami innych szkół. Wymiana doświadczeń i prezentacja talentów artystycznych dla naszych uczniów stanowi ważny element w ich wszechstronnym rozwoju. I tego rozwoju bez strachu i lęku, szczerze im życzymy!

       

      14.01.2016  tekst: B. Bańczyk, M. Chrost, A. Smołka

      III Miejsce dla ZSS za przedstawienie jasełkowe pt; „Książe Pokoju”

      W środę 14 stycznia 2016 nasi uczniowie wzięli udział w XIX Przeglądzie Widowisk Bożonarodzeniowych „Radlińskie Betlejki”, który odbył się w Domu Kultury w Radlinie. Jury w składzie: przewodniczący -  pan Janusz Majewski, członek komisji – pani Lucyna Szłapka, członek komisji – pani Barbara Huda, obejrzało i oceniło 33 widowiska. Wśród nagrodzonych i wyróżnionych znaleźli się również uczniowie naszej szkoły i za przedstawienie jasełkowe pt. „Książe Pokoju” –otrzymaliśmy III miejsce i wspaniałe nagrody. Podczas przeglądu młodzi aktorzy mogli zobaczyć występy innych zespołów i zdobywać nowe doświadczenie teatralne. Serdecznie gratulujemy naszym wychowankom !

       

      13.01.2016  tekst: B. Bańczyk, M. Chrost, A. Smołka, B. Frycz

      II Miejsce dla ZSS za przedstawienie jasełkowe pt; „Książe Pokoju”.

      We wtorek 13stycznia 2016 odbyła się w CKE w Czerwionce- Leszczynach XV Parada Jasełek , których organizatorem była Szkoła Podstawowa w Stanowicach. Jury oceniając 13 widowisk brali pod uwagę reżyserię, kulturę mowy, oprawę artystyczną czyli kostiumy i rekwizyty, oprawę muzyczną i ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie naszej szkoły z ogromną radością przyjęli werdykt jury: II miejsce w kategorii Gimnazja. Gratulujemy naszym wytrwałym aktorom życząc im dalszych sukcesów!

    • Sukces w Piłce Nożnej
     • Sukces w Piłce Nożnej

     • 20.01.2016  tekst: B. Bańczyk, J. Bugdoł

      Dyplom dla ZSS za zajęcie IV miejsca w piłce nożnej

      Młodzież gimnazjalna z naszej szkoły w środę 20 stycznia 2016r. na hali sportowej Zespołu Szkół w Czerwionce Leszczynach wzięła udział w turnieju piłki nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Czerwioka-Leszczyny. Zawody otworzył  Burmistrz  Wiesław Janiszewski oraz dyrektor Zespołu Szkół  p. Natalia Kuś. Do  rywalizacji przystąpiło 7 drużyn ze Szkół Gimnazjalnych znajdujących się na terenie Naszej Gminy. Naszych zawodników  dopingowali  nauczyciele oraz koledzy i koleżanki. Podobnie młodzi kibice głośnymi  i  radosnymi  okrzykami  dopingowali  swoje drużyny. Nasi wysportowani i dzielni uczniowie wywalczyli IV miejsce. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości na treningach.

    • Spotkanie opłatkowe
     • Spotkanie opłatkowe

     • SPOTKANIE OPŁATKOWE

      10 grudnia odbyło się  w naszej szkole Spotkanie opłatkowe z rodzicami, na którym uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie  jasełkowe pt „ Książę pokoju” przygotowane pod kierunkiem pani katechetki – Barbary Bańczyk, pani Martyny Chrost oraz pani Agnieszki Smołki.

      Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście, przedstawiciele władz powiatowych  i gminnych: Wicestarosta Powiatu Rybnickiego – pan Marek Profaska, Przewodniczący Rady Powiatu – pan Jan Tokarz, Przewodniczący  Komisji Oświaty –pan Grzegorz Wojaczek, Kierownik Referatu Oświaty – pan Grzegorz Potysz,  Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwionce – Leszczynach –pani Katarzyna Kuźnik, dyr. Zespołu Szkół w Czerwionce – Leszczynach - pani Natalia Kuś, Krzysztof Fulek - Ksiądz Proboszcz z  Parafii  pod wezw. św. Andrzeja Boboli oraz rodzice, którzy podziwiali talenty swoich pociech.

      Pani dyrektor Beata Zich ciepłym słowem powitała obecnych, życząc wszystkim radosnej i świątecznej atmosfery, po czym obejrzeliśmy Jasełka w wykonaniu naszych uczniów. Fabuła została oparta na Ewangelii św. Mateusza i zbudowana na przeciwstawieniu postaci Heroda i Jezusa. Pierwszy, pełen lęku o swoją władzę ulega szatańskim podszeptom i ludzkiej słabości. Prowadzi go to do spotkania wszystkich siedmiu grzechów głównych, które także występują w przedstawieniu. Akcja ma miejsce  w I roku po narodzeniu Jezusa i przenosi nas w różne miejsca do Jerozolimy, Betlejem, Egiptu. Istotna rola została przypisana trzem magom, którzy wykorzystują swoją wiedzę na szukanie Zbawiciela, a po drodze z miłością otwierają serca na potrzeby bliźnich. Choć dopiero do Niego zdążają, nowonarodzony Książę, już napełnia ich swoim pokojem. Boży pokój jest bowiem udziałem wszystkich ludzi dobrej woli.

      W przepięknej scenerii i magicznej atmosferze, młodzi aktorzy przekazali trudne i pouczające treści.  Po zakończeniu Jasełek zaproszeni goście wzięli udział we  wspólnym kolędowaniu  W miłej, radosnej i pełnej ciepła atmosferze, dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia, można było pokosztować świątecznych przysmaków:: kołaczy, pysznych ciasteczek i  lukrowanych pierników, a na wystawie  wyrobów świątecznych można było  zakupić ozdoby choinkowe i wiele innych upominków.

    • Nasz dziennikarz
     • Nasz dziennikarz

     • Wojciech Wojtasiok, uczeń 3 klasy gimnazjum zdobył III miejsce w XIV Regionalnym Konkursie Dziennikarskim organizowanym przez DK w Rybniku - Niewiadomiu. Jedną z nagród w konkursie była wycieczka do telewizji Katowice. 

      Serdeczne gratulacje!! Życzymy dalszych sukcesów

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne
   • zssczerwionka-leszczyny@wp.pl
   • (+32) 431-29-91
   • ul. Przedszkolna 1 44-238 Czerwionka-Leszczyny
  • Logowanie