W zakładce Biblioteka ogłoszono wyniki konkursu czytelniczego za I półrocze, przeprowadzonego w naszej szkole.
Zachęcamy do zapoznania się z jego wynikami.
I pamitajcie:
W zakładce Biblioteka ogłoszono wyniki konkursu czytelniczego za I półrocze, przeprowadzonego w naszej szkole.
Zachęcamy do zapoznania się z jego wynikami.
I pamitajcie:
Wyróżnienie dla ZSS za przedstawienie jasełkowe pt: „Jak to było z narodzeniem Pana Jezusa” .
W czwartek 12 stycznia 2017r. odbyła się XVI Parada Jasełek organizowana przez Szkołę Podstawową w Stanowicach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce- Leszczynach. Jury w składzie: Anna Jędrzejak, Felicja Swoboda oraz Agnieszka Wowra, oceniło 11 widowisk. Oceniano reżyserię, kulturę mowy, oprawę artystyczną, oprawę muzyczną i ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie naszej szkoły z ogromną radością przyjęli werdykt jury: WYRÓŻNIENIE w kategorii Szkoły Podstawowe i Gimnazja. Gratulujemy naszym wytrwałym aktorom życząc im dalszych sukcesów!
Agnieszka Smołka, Martyna Chrost, Barbara Bańczyk
Jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych przygotowali przedstawienie jasełkowe. Tegoroczne nosiło tytuł „Jak to było z narodzeniem Pana Jezusa”. Odbyło się we wtorkowe popołudnie 20 grudnia 2016 r. W spektaklu wzięło udział 17 uczniów. Na początku Martyna Kasprzyk razem z mamą grającą na skrzypcach, wykonały wspaniały utwór „Halleluja”. W rolę Matki Bożej wcieliła się Alicja Ostroch, uczennica klasy II gimnazjum, a rolę świętego Józefa odegrał Dawid Jańczak z III gimnazjum. W odwiedziny do Matki Bożej przybyły Jej przyjaciółki: Filomena, którą zagrała Paulina Gajda oraz Klementyna, którą odegrała Karolina Kłosowska. Narratorem był Mariusz Wróbel. Mędrcy ze Wschodu przybyli w osobach: Michała Jańczaka, Pawła Bądyra i Sebastiana Zimończyka. Małym wnuczkiem króla Melchiora był Dominik Kobiałka. Rolę anioła Gabriela świetnie odegrała Agata Hildebrandt. Ubrane w białe tuniki tancerki: Patrycja Zając, Agata Hildebrandt, Alicja Ostroch, pląsały w rytm orientalnej muzyki. W trójkę biednych dzieci wcieliły się: Wiktoria Gajda, Paweł Pełka oraz Marta Pala. Po jasełkach wystąpił zespół „Meduzy” prowadzony przez p. Beatę Frycz. Przy wigilijnym stole zasiedli rodzice, zaproszeni goście wraz z Ks. Proboszczem Krzysztofem Fulkiem oraz uczniowie, nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły. W zastępstwie p. dyrektor, p. Barbara Raudner serdecznie przywitała wszystkich gości i złożyła świąteczne życzenia. Do życzeń dołączył się również Ks. Proboszcz, dziękując uczniom za wspaniały występ, w który włożyli całe swoje serce. Jasełka przygotowały nauczycielki: Martyna Chrost, Agnieszka Smołka, Barbara Bańczyk. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tych jasełek.
Martyna Chrost, Agnieszka Smołka, Barbara Bańczyk
12 grudnia młodzież z klas SPdP wraz z opiekunami p. A. Wowra i p. A. Smołka gościła na przedświątecznym kiermaszu rękodzieła osób niepełnosprawnych zorganizowanym przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach. W westybulu Gmachu Sejmu Śląskiego mieliśmy zaszczyt stanąć obok 76 wystawców z całego województwa. Nasze wyroby cieszyły się dużym zainteresowaniem, zebraliśmy wiele pochwał.
A. Smołka
MISIE W SZKOLE
Piątek 25 listopada był jednym z nietypowych dni w ZSS im. Weroniki Sherborne w Leszczynach. Wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ze swoimi pluszowymi misiami , przyjacielami z dzieciństwa. W taki właśnie sposób świętowano w placówce Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Uczniowie w towarzystwie swoich maskotek uczestniczyli w licznych grach i zabawach oraz obejrzeli niezwykłą prezentację multimedialną: „ Miś - mój przyjaciel z dzieciństwa” . Największe emocje wśród dzieci wzbudzał słynny na całym świecie Kubuś Puchatek, niemałe wzruszenie zwłaszcza wśród rodziców i nauczycieli wywołał niezapomniany Miś Uszatek oraz Koralgol.
Po prezentacji miało miejsce rozwiązanie międzyszkolnego konkursu plastycznego: „ Mój pluszowy miś”, który wzbudził ogromne zainteresowanie wśród społeczności szkolnej i przedszkolnej z terenu gminy Czerwionka – Leszczyny. Do szkoły dostarczono wiele ciekawych prac , na których widniały uśmiechnięte, małe i duże misie. Wszystkie zostały zaprezentowane podczas tematycznie zorganizowanej wystawy.
Laureaci konkursu wraz z opiekunami licznie przybyli do szkoły. Otrzymali dyplomy, wyróżnienia oraz oczywiście misie.
Jak planują organizatorki tego dnia: Alina Karaszewska i Agnieszka Wowra w przyszłym roku szkolnym pluszowe misie na pewno znowu odwiedzą naszą szkołę.
Alina Karaszewska
Agnieszka Wowra
Dawid Jańczak to laureat XV Regionalnego Konkursu Dziennikarskiego. Jego wyróżnienie zasługuje na gromkie brawa, bowiem konkurencja była wielka - na konkurs wpłynęło ponad sto prac. Praca Dawida znajdzie się w najbliższym numerze gazetki szkolnej. Pisał w niej o Stanisławie Kmieciku, a po ogłoszeniu wyników, zadzwonił z radosną wieścią do opisywanego bohatera – malarza malującego nogami.
24 listopada 2016 r. odbył się XIII Diecezjalny Konkurs Ewangeliczny w ZSS nr 8 w Katowicach pt. „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem”. W konkursie brało udział 11 uczniów z sześciu szkół z Diecezji Katowickiej m.in. z: Katowic, Sosnowca, Tychów, Szopienic, Pszczyny oraz uczniowie z naszej szkoły. Tematyka konkursu dotyczyła Ewangelii Św. Jana. Gościem specjalnym był Ks. Jacek Błaszczok – wizytator katechetyczny, który przewodniczył komisji konkursowej. Scenariusz przewidywał różnorodne konkurencje podczas których uczestnicy musieli wykazać się ogromną wiedzą, jak również zręcznością. Naszą szkołę reprezentowali: Alicja Ostroch - uczennica z II klasy gimnazjum oraz Dawid Jańczak- uczeń z III klasy gimnazjum, którzy dzięki swojej nauce i dodatkowej pracy zdobyli II miejsce i otrzymali wspaniałe nagrody. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Barbara Bańczyk
Mamy tor do gry w Bocce!
Stowarzyszenie - Jestem w pierwszej połowie bieżącego roku brało udział w Akcji Kilometry Dobra. Celem ich zbiórki było m.in. wspieranie sportowców niepełnosprawnych, a ponieważ w naszej szkole działa Klub Olimpiad Specjalnych "Dziewiątka" również włączyliśmy się do Akcji. Nasi zawodnicy trenowali grę w bocce na prowizorycznym torze. Dzięki uzbieranej kwocie w Akcji Kilometry Dobra udało się stworzyć prawdziwy tor do bocce, który Stowarzyszenie-Jestem przeznaczyło na użytek uczniom i zawodnikom naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy!
25-lecie Zespołu Szkół Specjalnych
Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem tablic pamiątkowych przedstawiających portret i życiorys Patronki Szkoły Weroniki Sherborne oraz Metodę Ruchu Rozwijającego, którego jest twórczynią. Tablice upamiętniają również pasowanie na Kawalera Orderu Uśmiechu prof. Martę Bogdanowicz w 2011r.
i Turniej Uśmiech, który cyklicznie odbywa się w naszej szkole na pamiątkę tego wydarzenia.
Dalsze obchody odbyły się w CKE w Czerwionce - Leszczynach.
Gala Jubileuszowa 25-lecia Zespołu Szkół Specjalnych pod tytułem "Życie to dar" rozpoczęła się wspaniałym występem grupy Teatralnej "Zetki". Pani Dyrektor Beata Zich z uczniami wręczyła nagrody i podziękowania przyjaciołom naszej szkoły. Odebraliśmy mnóstwo ciepłych, serdecznych życzeń i gratulacji.
Ku naszej radości Swoją obecnością zaszczyciła nas prof. Marta Bogdanowicz, która osobiście znała naszą Patronkę. Pani Profesor wraz ze Starostwem Powiatowym oraz Stowarzyszeniem - Jestem objęła Patronatem Honorowym Galę Jubileuszową.
Występ Zespołu "Meduzy", który tworzą trzej uczniowie z autyzmem zachwycił wszystkich gości. W dalszej części programu wystąpiły Koła Gospodyń Wiejskich z Czerwionki - Leszczyn wraz z uczniami naszej szkoły oraz Kapela z Naszego Miasteczka. Najbardziej oczekiwanym był występ duetu wokalnego Kola i Jula, które wykonały dla nas 4 utwory, z najpiękniejszym "Życie to dar".
Przybyłym Gościom, Artystom, całej Społeczności biorącej udział w Gali, Osobom, które przyczyniły się do jej uświetnienia z serca dziękujemy!
15 listopada 2011r. w Zespole Szkół Specjalnych Pani Profesor Marta Bogdanowicz została pasowana na Kawalera Orderu Uśmiechu. Na pamiątkę tego pięknego zdarzenia co roku w Zespole Szkół Specjalnych odbywa się Turniej Uśmiech, który stał się cyklicznym integracyjnym spotkaniem o charakterze sportowym. Pierwszy Turniej odbył się właśnie 15 Listopada 2011 roku. Inicjatorem Turnieju był nauczyciel wychowania fizycznego Adam Bugdoł. Turniej połączony jest z Dniem Patrona Weroniki Sherborne i zawiera następujące elementy: prezentację sylwetki Weroniki Sherborne , ćwiczenia Metodą Ruchu Rozwijającego oraz zabawy sportowe. Każdego roku Turniej odbywa się pod innym hasłem, a zabawy i ćwiczenia dobierane są tematycznie.
26 października 2016r. odbył się kolejny Turniej Uśmiech w naszej szkole, a ponieważ Zespół Szkół Specjalnych obchodzi 25 - lecie to pod hasłem: "Słoneczny, bo Jubileuszowy Turniej Uśmiech". Naszymi gośćmi były przedszkolaki z Przedszkola nr 1 "Promyczek", Przedszkola nr 10 "oraz Przedszkola nr 7 "Misia Uszatka" z Rybnika. Wraz z najmłodszymi uczniami naszej szkoły przystąpili najpierw do ćwiczeń Metodą Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, a później do konkurencji, które odbywały się na żółtych pasmach materiału symbolizujących promyk słońca. Za wygraną konkurencję drużyna odsłaniała jeden puzzel, a po odkryciu ostatniego ukazał się wszystkim symbol Turnieju Uśmiech - uśmiechnięte słoneczko. Każdy uczestnik otrzymał medal i słodki upominek.
Organizatorzy Turnieju: Maria Kala, Justyna Bugdoł, Wanda Kurpanik, Agnieszka Nowak, Marzena Bartoszek oraz opiekunowie grup zgodnie orzekli, że "takiego" Turnieju jeszcze u nas nie było. Dzieci bawiły się świetnie, były solidnie przygotowane, a na ich buziach gościł szczery uśmiech. Więc dziękujemy i zapraszamy za rok!
Turniej wspomagali jak co roku wolontariusze z Gimnazjum nr 2 w Leszczynach, którym również bardzo serdecznie dziękujemy!
Apel i wystawa na Dzień Niepodległości
W przeddzień 11 Listopada w Zespole Szkół im. W. Sherborne w Czerwionce - Leszczynach odbył się uroczysty apel patriotyczny i otwarto kolejną wystawę.
Uroczysty apel niepodległościowy przygotowali: polonistka Ewelina Burzyk, historyk Grzegorz Smołka, plastyczka Agnieszka Snopek, nauczycielka muzyki Beata Frycz oraz uczniowie klasy 6 SP i 2 gimnazjum – wszyscy z biało-czerwonymi kotylionami przypiętymi do ubrań. Odśpiewano, przy akompaniamencie organowym, hymn państwowy. Już dobrze jest znany uczniom tekst drugiej zwrotki. Andżelika Bilska z klasy 6 odczytała wiersz „11 Listopada”. Starsze uczennice: Alicja Ostroch i Karolina Kłosowska wystąpiły z prelekcją na temat życia i działalności Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego portret zdobił jeden z ekranów zawierających, oprócz tego, daty historyczne związane z niepodległością Polski. Na pytanie zadane przez pana Grzegorza – „W czym przejawia się niepodległość?” i „Co to jest patriotyzm?” odpowiadali: Alicja Ostroch i Konrad Pękała. Wszyscy śpiewali dwie wybrane pieśni ówczesne: „Legiony” oraz „Ułani”. Apel był krótki, ale udało się rozśpiewać trenując nowy hymn Szkoły. Powiewano przy tym małymi chorągiewkami o barwach narodowych. Na koniec zaproszono zgromadzonych do zwiedzania nowej wystawy ulokowanej w sali nr 7.
Tym razem prezentujemy plansze z serii „Godło Polski na przestrzeni wieków” (wystawa stała) oraz prace gimnazjalistów pt. „Nasz znak” (wystawa czasowa).
Na ścianie widnieje 14 przedruków oryginalnych orłów, które ukazują zmiany graficzne i historyczne orła polskiego na przestrzeni dziejów. Historia orła obejmuje czasy od początku państwa polskiego do chwili obecnej. – objaśnia historyk Grzegorz Smołka. Zwraca szczególną uwagę na dwa eksponaty. – Oto godło Królestwa Polskiego (wzór z 1842 roku). Widnieje na tarczy sercowej dwugłowego czarnego orła rosyjskiego. A to godło Rzeczpospolitej Polskiej (1919 – 1927) – powrót do historycznego godła – Orła Białego, orzeł w koronie zamkniętej.
Wystawa bardzo spodobała się młodszym uczniom; oni także wykonali plastyczne prace. Mieli okazję przekonać się, że narysowanie współczesnego orła nie jest proste: jednym wychodził wizerunek nieprawidłowy, nie taki, jaki opisano w artykule 28 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Były orły bez złotych szpon albo tylko z trzema szponami; był orzeł z głową w lewą stronę; tło tarczy nie zawsze było czerwone a tarcza miewała szpice zamiast zaokrągleń. Niektóre prace były misterne. Orzeł z gładkich bibułek imitował witraż - kontur tarczy oraz kreskowanie po przekątnej sprawiają wrażenie jego ołowianych ramek.
Herb Polski zmieniał się przez wieki wielokrotnie, zmieniała się tarcza, znikała korona ...
Zmieniało się w zasadzie wszystko oprócz najważniejszej postaci – orła. Orzeł był zawsze, ale było też pytanie: jaki to orzeł? W muzeum przyrody usłyszano, że w godle mamy bielika zwyczajnego. A bielik to nie orzeł. Rozprawiają na ten temat historycy i ornitolodzy. A my, nauczyciele, będziemy uczyć wciąż wiersza Władysława Bełzy „Kto ty jesteś?” A Polak mały na pytanie: „Jaki znak twój?” odpowie pewnie: „Orzeł biały”.
W środę 26 października br. w Żorach nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w Konkursie Ładnego Czytania. Oskar Pokutta z VI klasy, jak rok temu, zdobył 2. miejsce w kategorii szkół podstawowych. Reprezentantką klas zawodowych była Agata Hildebrandt z SPdP. W etapie szkolnym wykazali się gimnazjaliści: Tomasz Skowronek, Alicja Ostroch i Martyna Kasprzyk.
Konkurs odbył się w Bibliotece Publicznej w Żorach. Korzystając z okazji, mogliśmy tam w Galerii Młodych zwiedzić ciekawą wystawę – fotorelację z podróży polskich motocyklistów po Rumunii.
W czasie konkursu zaś podziwialiśmy plakaty obrazujące przygody opisane w powieści Joanny Olech „Dynastia Miziołków” – lektury zadanej uczniom podstawówki. Plakat naszych dzieci (wykonany przez klasę 4-5-6 pod opieką pani Agnieszki Snopek) jako zadanie dodatkowe zdobył wysoką notę. Przedstawia rodzeństwo Miziołka, jego dwie młodsze siostry: Kaszydło i Małego Potwora. To, oczywiście przezwiska.
Oskar czytał początkowy fragment powieści. Czytał prawie tak dobrze jak sam Artur Barciś w załączonym fragmencie audiobooka.
Oskar i ja, nauczycielka przygotowująca go do Konkursu, polecamy gorąco tę książkę. Niech czytają ją młodzi i starzy. Jest zabawna i ma wartką narrację.
W Zespole Szkół Specjalnych w Leszczynach nadal można obejrzeć obrazy Stanisława Kmiecika, malarza nadzwyczajnego. Wystawa trwa do końca października. Polecamy.
Grupa teatralna „Zetki” oraz grupa taneczna w dniu 18. 10.2016 wzięły udział w Festiwalu Otwartych Serc organizowanym przez Starochorzowski Dom Kultury. Osiągnięty sukces tym bardziej cieszy, że poziom prezentacji zarówno teatralnych jak i taneczno-muzycznych był bardzo wysoki. Obie nasze grupy zdobyły wysokie II miejsce. Uczestnikom serdecznie gratulujemy.
M. Chrost, A. Smołka
W dniach 27-29.09.2016 po raz kolejny grupa teatralna „Zetki’ brała udział w Krakowskich Spotkaniach Artystycznych „Gaudium” . W konkursie scenicznym brało udział 28 zespołów teatralnych, głównie z regionu Polski południowej oraz Białorusi. W tym roku „Zetki” przedstawiły spektakl „Muzyczna podróż przez życie”, za co otrzymały I miejsce. To duży sukces dla grupy tym bardziej, że konkuruje w dużej mierze z osobami dorosłymi. W naszej historii już po raz trzeci otrzymaliśmy pierwszą nagrodę.
Dzięki sponsorom i życzliwości różnych osób mogliśmy nie tylko brać udział w przeglądzie, ale również spędzić trzy dni w Krakowie.
Jak co roku nocowaliśmy w zaprzyjaźnionych Warsztatach Terapii Zajęciowej na Osiedlu Górali 19 w Krakowie Nowej Hucie, za co jesteśmy im ogromnie wdzięczni.
Czas po występie staramy się spędzić jak najbardziej aktywnie. W tym roku zwiedziliśmy wystawę figur woskowych, Muzeum Inżynierii, Stadion Cracovii, Ogród Botaniczny. Ponadto spacerowaliśmy uliczkami Starego Miasta poznając ciekawostki związane z poszczególnymi ulicami i kamienicami, byliśmy pod słynnym „oknem papieskim”. Spacerując po Kazimierzu usłyszeliśmy o historii Żydów w czasie II Wojny Światowej, festiwalu muzyki żydowskiej na Szerokiej, zobaczyliśmy cmentarz żydowski oraz spacerujących Żydów ortodoksyjnych.
Jeszcze raz ogromne podziękowania dla sponsorów –Warsztaty Terapii Zajęciowej , Zakład Przetwórstwa Mięsnego LESZ w Czerwionce-Leszczynach, Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Figur Woskowych, Stadion Cracovi, Ogród Botaniczny,
Już dziś planujemy kolejny wyjazd po odbiór nagrody. Podobnie jak w ubiegłym roku pojedziemy PKP. Będziemy w ten sposób uczyć się samodzielnie podróżować.
Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery pod hasłem „Bądź autorem własnej kariery” rozpoczął się 17 października w Naszej szkole. Oficjalnego otwarcia dokonał wicestarosta Powiatu Rybnickiego dr Marek Profaska oraz pełnomocnik ds. społecznych Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny dr Aleksandra Chudzik. Zaproszonych gości powitała Dyrektor ZSS Beata Zich.
Część artystyczną uświetnili aktorzy WTZ z Czerwionki – Leszczyn prezentując spektakl „Jaś i Małgosia”. Kolejnym wykonawcą był nowy zespól muzyczny „Meduzy”, który tworzą uczniowie z klasy 5uA – Daniel Warzecha, Kewin Sobczak i Michał Nowak. Utalentowani chłopcy zagrali na dzwonkach rurowych melodie „Złota polska jesień” w ciekawej aranżacji. Następnie rozstrzygnięto konkurs w formie prezentacji multimedialnej dla przedszkoli pt. „Co to jest kariera?” oraz dla szkół podstawowych „Kto w twoim otoczeniu zrobił karierę?”.
Specjalnym gościem otwarcia tygodnia był wzięty i znany malarz Stanisław Kmiecik – artysta malujący ustami i stopami. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów. Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem, który sam prowadzi nogami -uczniowie naszej szkoły byli zachwyceni tą umiejętnością.
Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych, w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK oraz przez wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza.
Na naszych oczach stopami tworzył pejzaż używając czerwono - brązowych kredek. Zachwycił nas dynamiką i precyzją ruchów mimo swojej niepełnosprawności. Podziwialiśmy wyjmowanie przyborów malarskich, przygotowania warsztatu pracy, temperowanie ołówków.
Chętnie i ciekawie odpowiadał na pytania dzieci odnośnie codziennego życia i pasji. Pozwolił nam także nakręcić film podczas malowania, a gotowa pracę zostawił na pamiątkę.
Asystentką artysty była jego żona, która opowiadała o twórczości osób malujących w ten nietypowy sposób oraz o codzienności życia artysty. Pan Stanisław na zakończenie wszystkim chętnym składał autografy na folderach.
Po spotkaniu goście i uczestnicy mogli zobaczyć specjalistyczne pracownie naszej szkoły. Relację z naszego otwarcia oraz wywiady z uczniami i dyrekcją szkoły można było usłyszeć w Radiu 90 oraz obejrzeć w lokalnej telewizji TVT.
W dniach 20-21 września 2016r. odbyła się wycieczka do Wisły-Jawornika. Wzięli w niej udział uczniowie wraz z rodzicami. Celem naszej wyprawy był aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu jak również poznawanie malowniczej Wisły. Po zakwaterowaniu w Ośrodku Wypoczynkowym „U Fojta”, udaliśmy się kolejką turystyczną do Zamku Prezydenckiego w Wiśle. Niezapomnianym wydarzeniem było spotkanie pod skocznią narciarską Adama Małysza. Po tych wspaniałych atrakcjach, pełni sił, wyruszyliśmy niebieskim szlakiem do najstarszego schroniska beskidzkiego na Soszowie . A wieczorem udaliśmy się na ciekawe spotkanie z „Góralem” i zabawę taneczną przy muzyce. Następny dzień spędziliśmy w Planetarium na Równicy, gdzie podczas seansu mieliśmy możliwość przeniesienia się w czasie i obejrzenia Ziemi sprzed 65 tysięcy lat. I tak nadszedł czas, by wracać do domu.
Izabela Cyroń, Barbara Bańczyk
Powered by aSc EduPage