• Klub Sportowy "Dziewiątka" Olimpiad Specjalnych

          • Nasze sukcesy w ramach Olimpiad Specjalnych
             
            28.09. 2016 uczniowie klasy 5/6 u a wraz z opiekunami p. Agnieszką i Dorotą uczestniczyli w zawodach Olimpiad Specjalnych. 
             
            Zawody w ramach Śląskiego Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej w Środowisku Wodnym odbywały się w Aquadrom w Rudzie Śląskiej.
             
            Nasi uczniowie :Daniel Warzecha, Michał Nowak oraz Kewin Sobczak spisali się znakomicie zdobywając swoje pierwsze medale.
          • Konkurs ekologiczny

          • Kolejny konkurs ekologiczny za Nami

            19.09.2016 r. został rozstrzygnięty konkurs ekologiczny  pt.: „Podaj dalej…drugie życie odpadów”. Wszystkim klasom, które zaangażowały się w stworzenie bardzo oryginalnych prac gratulujemy pomysłowości. Jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców konkursu, dlatego też postanowiło nagrodzić wszystkie klasy biorące w nim udział. Prace można podziwiać do końca miesiąca w sali nr 8.

             

          • Kierunek Dziki Zachód

          • Jedziemy na Dziki Zachód

            Uczniowie z klas SPdP wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Miasteczko Westernowe Twinpigs z Żor  „W świecie fascynacji kulturami Ameryki Północnej”. Najpierw przydzielone zostały poszczególne zadania chętnym uczniom do wykonania w domu, pod opieką rodziców, następnie zebrane elementy skomponowaliśmy w tematyczną makietę o wymiarze A1. Staraliśmy się umieścić w makiecie wszystkie charakterystyczne dla tej kultury rzeczy- był odkrywca Kolumb, rewolwerowcy, rdzenni mieszkańcy oraz kopalnia złota, i zabudowa miasteczka westernowego. Wykonanie pracy stało się również okazją do przeprowadzenia lekcji tematycznych najpierw dla samych uczestników konkursu a następnie nasi uczniowie przekazywali swoją wiedze innym klasom -5-6u, 1-3ug, 2ug, 2A.
            Niestety w konkursie nie zajęliśmy żadnego miejsca …..aż do dziś! Okazało się, że jury postanowiło przyznać jednak dwa wyróżnienia. Cytujemy za organizatorami:
            „Konkurs „W świecie fascynacji kulturami Ameryki Północnej” cieszył się niezwykłym zainteresowaniem. Do Miasteczka Twinpigs dotarło ponad 200 prac. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój czas, by zaprojektować i wykonać małe dzieła sztuki – a dzięki temu zgłębić kultury kontynentu amerykańskiego.
            Niestety pula nagród była w stosunku do ilości zgłoszeń bardzo skromna. Mogliśmy wyróżnić tylko 9 prac. Dlatego postanowiliśmy utworzyć dodatkową kategorię, w której przyznaliśmy jeszcze dwie nagrody: Nagrodę Doradców Metodycznych. W jury zasiadły:
            Pani Jadwiga Tabor – Kierownik Działu Edukacji MM i Żorskiego Centrum Regionalnego.
            Urszula Niechoj – doradca metodyczny
            Leokadia Buchman – nauczycielka sztuki
            Oto laureaci tej nagrody:
            Kategoria I - III
            Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne ul. Przedszkolna 1
            44-238 Czerwionka – Leszczyny”
            Zapraszamy do obejrzenia galerii a uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
             Martyna Chrost, Agnieszka Smołka

             

             

        • Wycieczka na Szyndzielnię
          • Wycieczka na Szyndzielnię

          • Wycieczka na Szyndzielnię

            W dniach 20-21.06.2016 członkowie grupy teatralnej „Zetki” wzięli udział w dwudniowej wycieczce na Szyndzielnię-Klimczok, która była nagrodą za całoroczny trud ich pracy.

             Pierwszego dnia zaczęliśmy naszą przygodę od zwiedzenia wystawy Klocków Lego. Największe wrażenie zrobił na nas model  Titanica oraz Roberta Lewandowskiego i Rafała Sonika. Następnie udaliśmy się do centrum Bielska-Białej, gdzie zobaczyliśmy zabytkowy dworzec PKP, kamienice, rynek, zamek, Teatr  Polski, mury obronne, Teatr Banialuka. Zjedliśmy pyszne lody różane w najstarszej lodziarni „Blekota- Mlekota”, ciepły posiłek i ruszyliśmy pod wyciąg kolei linowej „Szyndzielnia”. Niestety w mgle jechaliśmy gondolami co stwarzało atmosferę grozy. Krótkie podejście do schroniska i już byliśmy na miejscu. Po zakwaterowaniu i zjedzeniu kolacji nadszedł czas na opowieści  o rozbójnikach a zwłaszcza o Klimczoku, który później nas straszył. Zafundowaliśmy sobie również małe SPA dla poprawy urody!

              Rano szybko zjedliśmy wspólne śniadanie i ruszyliśmy jak przystało na prawdziwych turystów w góry. Przesympatyczny przewodnik górski p. Marek Czader zapoznał nas z zasadami zachowania w górach a następnie przez cały czas zarażał nas pasją chodzenia po górach opowiadając różne ciekawostki z własnych wypraw m.in. do Nepalu i Iranu. Bardziej wytrwali weszli z p. Basią na sam szczyt Klimczoka a reszta czekała przy schronisku Klimczok. Agata Hildebrandt i Alicja Ostroch przeprowadziły z p. Markiem bardzo ciekawy wywiad, który już wkrótce ukaże się na naszej stronie internetowej.

            Bezpiecznie wróciliśmy do schroniska a następnie już przy pięknej widoczności zjechaliśmy gondolami w dół by zmęczeni ale szczęśliwi wrócić do swoich domów.

            To była naprawdę udana wycieczka. Naszym podopiecznym gratulujemy, że pokonali kolejną barierę i udowodnili, że dla nas nie ma rzeczy niemożliwych.  

            Agnieszka Smołka, Martyna Chrost, Barbara Bańczyk

        • Spotkanie klubu Rodzica
          • Spotkanie klubu Rodzica

          • Spotkanie KLUBU RODZICA
            28.09.2016 r. (środa) godz.8.00
            Kawiarenka Różana (I piętro)
             
            Spotkanie organizacyjne przy kawie i herbacie

             
            Wszyscy zainteresowani rodzice mile widziani!!!
             

          • Wystawa pamiątek wakacyjnych

          • Wystawa pamiątek wakacyjnych

            Choć wczoraj było tu cicho,
            dziś miły gwar jest przed szkołą.
            Wróciły dzieci z wakacji
            i rozprawiają wesoło.
             
            Opowiadają przygody.
            O, nie brak było ich latem!
            I pokazują pamiątki,
            zbiory naprawdę bogate.
             
            Jola ma sto muszelek,
            a każda prawie jest inna,
            Basia przywiozła słonko,
            które lśni złotem w bursztynach.
             
            Jaś ma góralską ciupagę,
            Staś - portret z kudłatym misiem.
            - A co ty, Krysiu, przywiozłaś? -
            pytają dzieci Krysię.
             
            Zarumieniła się Krysia.
            - Nie mam muszelki, bursztynu.
            Mam za to adres Grażynki
            i przyjaźń wielką, jedyną.
             
            Będziemy do siebie pisać,
            będziemy wspominać morze.
            I to jest moja pamiątka,
            którą z wakacji przywożę.

            Dzieci z klasy 4-5-6 na lekcji języka polskiego przeczytały ów wiersz Czesława Janczarskiego i postanowiły zorganizować pokaz swoich pamiątek wakacyjnych. Od pomysłu do czynu i wystawa gotowa. Na zaproszenia odpowiedzieli zainteresowani nauczyciele
            i uczniowie. Każdy mógł dotknąć eksponatów. A były tam, jak widać na zdjęciach, rozmaitości:
            figurka mewy z wgranym szumem fal i odgłosem mew, muszelki, kamyki, drewniany gwizdek z gór w postaci malowanego ptaszka, świątek z kopalni Guido, kleszcze krabów z Adriatyku, piasek i bursztyn w słoiczku. Było nawet puste gniazdo ptasie. Najwięcej emocji wzbudziły … śmieci. Wyrzucone na brzeg morza i pozbierane do sieci stanowiły materiał do budowy statków. Z twardej niebieskiej pianki montażowej wydłubano kadłuby okręcików. Maszty zrobiono w piór mewy, a pozostałe liczne drobiazgi znajdywały przeznaczenie według pomysłów małych budowniczych.

        • Inauguracja roku szkolnego 2016/2017
          • Inauguracja roku szkolnego 2016/2017

          • Pierwszy dzwonek za nami…

                1 września  wróciliśmy do szkoły opaleni, wypoczęci i pełni cudownych wakacyjnych wspomnień. Za nami dwa miesiące wspaniałych beztroskich wakacji. Spokojnie i radośnie rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017.  Pani dyrektor życzyła wszystkim uczniom wspaniałych ocen, oby nauka okazała się prosta i przyjemna  i żeby rok szkolny nie był tylko ciężką pracą, ale również przyjemnością i zabawą. Fakty dotyczące rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej przybliżył  nam nauczyciel historii a humorystyczny nastrój  nadały akademii liczne motta na każdy miesiąc. Jedno z nich brzmiało: „ Każdy dzień w szkole zbliża do wakacji  ”
            Nowy  rok szkolny na pewno będzie dla wszystkich bardzo udany!


             

        • Wystrzałowy Festyn Rodzinny
          • Wystrzałowy Festyn Rodzinny

          • 17 czerwca z okazji 25-lecia Zespołu Szkół Specjalnych im. W. Sherborne  w naszej szkole odbył się RODZINNY FESTYN, który poprowadziła pani Grażyna Honysz. Tym razem  pod hasłem:  "Balonowo, kolorowo, jubileuszowo”.

            Swoją obecnością zaszczycili nas: Zastępca Burmistrza Czerwionki – Leszczyn pan Andrzej Raudner, Przewodniczący Rady Powiatu – pan Jan Tokarz, pani dyrektor Przedszkola w Bełku, absolwenci z rodzinami oraz rodzice ze swoimi pociechami.

            Jak co roku, dzięki organizatorkom Justynie Bugdoł i Wandzie Kurpanik festyn obfitował w szereg atrakcji. Jako pierwsza swoim występem zachwyciła nas para taneczna - Olga Pilor i Krzysztof Pasierbek z Klubu Tańca Towarzyskiego MIX z Rybnika. Następnie dzieci z Przedszkola nr 10 w Czerwionce – Leszczynach, Przedszkola nr 1 „ Promyczek” z dziecięcym wdziękiem prezentowały swoje talenty, a przedszkolaki z Bełku dały popis solo i w duecie przy akompaniamencie akordeonu.  Dwa układy taneczne z pomponami oraz piosenki z akompaniamentem wykonanym na instrumentach perkusyjnych zaprezentowali uczniowie naszej szkoły. Młodzieżowy, energiczny taniec pokazał publiczności „DUET EWKA”. Po każdym występie na uczestników czekała słodka niespodzianka. Wszystkie występy nagrodzone zostały gromkimi brawami.

            Po części artystycznej przyszedł czas na atrakcje dla dzieci i dorosłych. W BALONOWYM RAJU czekały różne atrakcje: balonowe gry i zabawy, dmuchane szaleństwo, baloniada z atrakcjami, malowanie twarzy, tatuaży oraz loteria fantowa, a do tańca i zabawy zachęcał DJ Patryk Dąbrowski.
            Dla amatorów jedzenia  nie zabrakło smacznych potraw przygotowanych przez firmę „Goya” oraz ciast firmy „Śląskie ciasteczka”, a dla najmłodszych: lodów, kolorowej waty cukrowej, popcornu oraz gofrów, za którymi ustawiała się kolejka jak za dawnych czasów.
            Uwieńczeniem imprezy było wypuszczenie 25 kolorowych  balonów malowanych przez naszych uczniów oraz gości - na cześć 25 lat istnienia naszej Szkoły.

            Festyn nie mógłby się odbyć bez zaangażowania i pomocnej dłoni sponsorów, którym chcielibyśmy serdecznie podziękować: dyrekcji i pracownikom firmy KAMSOFT z Katowic, pracownikom Przedsiębiorstwa PPHU POLAND z Gliwic, firmie EKO-AGB w Czerwionce-Leszczynach, dyrekcji i pracownikom  „HYUNDAI” z Rybnika, panu Zbigniewowi Owczorek z „ALBUD LOGISTICS”, panu Wojciechowi Kłaczek i pracownikom firmy „WOJAS”, pani Ewie Malczok i pracownikom Zakładu Odmetanowywania Kopalń z Rybnika, pracownikom restauracji „ Goja” z Leszczyn, pani Ricie Pielczyk i pracownikom „Śląskich ciasteczek”, panu Andrzejowi Raudnerowi, panu Karolowi Marcinkowskiemu, naszym koleżankom Agnieszce Snopek i Sylwii Woźnicy, DJ-owi Patrykowi Dąbrowskiemu oraz wspaniałej parze tanecznej Oldze i Krzysztofowi z Klubu Tańca MIX.

            Dziękujemy również wolontariuszom z Gimnazjum nr 2 w Leszczynach za poświęcony czas i za zaangażowanie oraz wszystkim, którzy pomogli w organizacji i przyczynili się do uświetnienia tej imprezy.

        • Targi Edukacyjne
          • Targi Edukacyjne

          • Targi Edukacyjne w Zespole Szkół w Czerwionce – Leszczynach

            31 maja 2016r. odbyły się kolejne Targi Edukacyjne. Zespół Szkół Specjalnych reprezentowali uczniowie III klasy Szkoły Przysposabiającej do Pracy : Agata Hildebrandt, Daria Pisarek, Adam Oleś i Aleksander Nowik.
            Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli Marii Kala i Agnieszki Smołka przygotowali stoisko prezentujące Szkołę. Mieli również okazję zaobserwować prezentacje licznie zgromadzonych na Targach Placówek zarówno oświatowych jak i proponujących pracę.

        • Rozdanie nagród XX Bliskich Spotkań
          • Rozdanie nagród XX Bliskich Spotkań

          • „BLISKIE SPOTKANIA” 2016 – NAGRODY ROZDANE

            Dnia 25 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród Laureatom XX Przeglądu Teatralnego i Recytatorskiego Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Bliskie Spotkania”

            Puchary, nagrody finansowe i rzeczowe oraz dyplomy młodym artystom wręczyli:
            dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych- Beata Zich,
            dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury- Mariola Czajkowska,
            kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury  i Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Rybniku- Grzegorz Potysz

            oraz przewodnicząca Stowarzyszenia „Jestem” – Ewelina Burzyk.

            Po ciepłych słowach pani dyrektor Beaty Zich, która serdecznie powitała wszystkich zebranych w pierwszej kolejności wręczono nagrody recytatorom. Otrzymali oni nagrody rzeczowe od Starostwa Powiatowego w Rybniku i Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

            Spotkanie uświetnił swoim wspaniałym występem zdobywca Pucharu Starosty Powiatu Rybnickiego - Grand Prix w kategorii recytacji. Tomek Pikuła z Miejskiego Domu Kultury „Kazimierz” w Sosnowcu zaprezentował konkursowe recytacje wierszy „Okulary” i „Telefon”. Jego interpretacje pełne radości i talentu aktorskiego rozbawiły, a jednocześnie wzruszyły zgromadzoną publiczność.

            Następnie przyszła kolej na wręczenie nagród w kategorii przedstawień teatralnych.
            Decyzją jury ufundowana przez Miejski Ośrodek Kultury pula przeznaczona na nagrody finansowe została rozdzielona pomiędzy wszystkie 9 teatrów, które wzięły udział w Przeglądzie.

            Uroczystość uwieńczyło wręczenie Pucharu Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce-Leszczynach oraz nagrody finansowej i biletu zbiorowego do Studia Filmów Animowanych w Bielsku-Białej ufundowanego przez Stowarzyszenie „Jestem”.
            Nagrodę Grand Prix zdobył spektakl: pt. „Muzyczna podróż przez życie” przygotowany przez zespół teatralny „Zetki” działający w naszej szkole pod kierunkiem pani Martyny Chrost i pani Agnieszki Smołka.
            Należy podkreślić, że oprócz nagród dla grup, doceniona została każda rola, bo każdy aktor otrzymał indywidualną nagrodę – upominek od Starostwa Powiatu Rybnickiego.

            Wręczający podziękowali wszystkim - dzieciom, młodzieży oraz instruktorom i opiekunom za wysiłek i zaangażowanie w przygotowanie do występów. Przepiękne dekoracje, dobrana muzyka, wspaniała gra aktorska, to w połączeniu z talentem  dzieci  i młodzieży, jak widać, przynosi niesamowite efekty. Reasumując można stwierdzić, że kolejne „Bliskie Spotkania” przyniosły wszystkim wiele radości, dostarczyły wzruszeń i głębokich artystycznych przeżyć.

            Na zakończenie części oficjalnej Pani Dyrektor naszej szkoły odebrała nagrodę dla Organizatora Przeglądu ufundowaną przez Stowarzyszenie „Jestem” i zaprosiła na słodki poczęstunek. Były gratulacje, zawieranie nowych znajomości, rozmowy, wymiana doświadczeń, dużo uśmiechu oraz oczywiście zaproszenie na „Bliskie Spotkania” w przyszłym roku, które już zaplanowano na 10 maja.

            Organizatorzy serdecznie dziękują uczestnikom, publiczności oraz wszystkim,  którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tegorocznego Przeglądu.  

            Do zobaczenia za rok!

        • Złota synapsa
          • Złota synapsa

          • W dniu 07.06.2016  Kewin Sobczak reprezentował nasza szkołę w III Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy i Umiejętności  dla uczniów z autyzmem „Złota Synapsa”, który odbywał się w Zespole Szkół Specjalnych w Katowicach.

            Celem konkursu jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju uczniów,  utrwalanie nabytych umiejętności i wiadomości oraz rozwijanie umiejętności społecznych.
            Kewin zajął szóste miejsce znakomicie rozwiązując wiele różnorodnych zadań.

            Agnieszka Nowak

        • Festyn Rodzinny
          • Festyn Rodzinny

          • Z okazji 25-lecia Zespołu Szkół Specjalnych im. W.Sherborne serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów wraz z rodzinami na Rodzinny Festyn pod hasłem: "Balonowo, kolorowo, jubileuszowo", który odbędzie się 17 czerwaca 2016 na terenie naszej placówki. Zapraszamy od godziny 16.00
            Wymagany uśmiech i dobry humor.
            Organizatorzy
        • Niepełnosprawni na rynku pracy
          • Niepełnosprawni na rynku pracy

          • W czasie trwania obchodów Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach odbywały się spotkania i konsultacje z pracodawcami i doradcami zawodowymi, aby kompleksowo poruszyć temat zatrudniania osób niepełnosprawnych.

            W przeciągu czterech dni od 09 - 12.05.2016 z konsultacji z doradcą zawodowym skorzystało 21 osób.

            W poniedziałek 09.05 przeprowadzono prelekcje na temat możliwości zatrudnainia osób niepełnosprawnych w przedsiębiorstwach ekonomii społecznej. Prelekcję przygotowało Stowarzyszenie Pomocy "Feniks". A w środe 11.05 odbyło sie równiez spotkanie z pracodawcami zatrudniajacymi osoby niepełnosprawne.

        • W odwiedzinach w DPS Lyski
          • W odwiedzinach w DPS Lyski

          • W dniu 12 maja br. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. Weroniki Sherborne, młodzież  Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej w Czerwionce-Leszczynach wybrali się na wspaniałą wycieczkę w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych.

            W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Warsztat Aktywnej Integracji mieszczący się w wyremontowanym budynku starego dworca kolejowego w Suminie.

            Następnie odwiedziliśmy mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Lyskach.  Bardzo podobał się nam wspaniały występ  artystyczny podopiecznych domu a dzięki gościnności dyrektora placówki  pana Marka Weczerka zwiedziliśmy ośrodek oraz malowniczy teren wokół budynku.

        • Poczuj to co ja
          • Poczuj to co ja

          • W ramach POWIATOWEGO TYGODNIA GODNOŚCI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH Warsztat Terapii Zajęciowej oraz Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna  dnia 11.05.2016 zorganizowały:Zajęcia Integracyjne „POCZUJ TO CO JA”.

            Przygotowanych było kilka stanowisk z różnymi czynnościami takimi z którymi spotykamy się w życiu codziennym. Stanowisko I SAMOOBSŁUGA-wiązanie butów, ubieranie poszczególnych części garderoby, zapinanie guzików. Stanowisko II POKONYWANIE BARIER – przygotowane w formie toru przeszkód. Stanowisko III PRACA – przyszywanie guzików, nawlekanie korali. Stoisko IV – układanie puzzli, ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej, ćwiczenia słuchowe. Wszystkie czynności są bardzo proste, zwykłe. Trudność w tym wszystkim polega na tym, że osoby uczestniczące miały „stworzoną” jakąś niepełnosprawną, np. wada wzroku, porażenie kończyny dolnej lub górnej,  poruszały się na wózkach, o kulach czy za pomocą balkonika. Wszystkie stanowiska były prowadzone przez kadrę WTZ oraz przez pracowników PPP oraz wolontariuszy z Zespołu Szkół oraz Gimnazjum nr4.

                  Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wśród przybyłych gości był między innymi Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, nauczyciele z Czernicy oraz pobliskie szkoły i przedszkola:

            -Przedszkole nr 6 „Pod Jarzębiną” - dwie grupy – 45osób,

            -Przedszkole nr 10 im.J.Tuwima – grupa integracyjna – 22 osoby,

            -Zespół Szkół nr2 – 43 osoby,

            -Zespół Szkół nr3 – 40 osób.

        • Wyniki XX Przeglądu Teatralnego i Recytatorskiego "Bliskie Spotkania"
          • Wyniki XX Przeglądu Teatralnego i Recytatorskiego "Bliskie Spotkania"

          • Jury w składzie:

            1. Izabela Walczybok
            2. Stefania Szyp
            3. Zbigniew Wróbel

             

            po obejrzeniu  9 przedstawień postanowiło w kategorii przedstawień teatralnych przyznać następujące miejsca:

            • Grand Prix za spektakl: „Muzyczna podróż przez życie”

                         Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach

            • I miejsce za spektakl: ,,Czy to ptak, czy nie ptak”
              Warsztaty Terapii Zajęciowej Os. Górali 19 Kraków
            • II miejsce za spektakl: ,,Jedna noc z życia zakochanego kota”
              Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy PSOUU-Tychy
            • III miejsce za spektakl: ,,Przyjaciele z podwórka”
              Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny ,,Szkoła Życia” Rybnik

             

                     5 Wyróżnień za spektakle:   

            • „Ocean Uczuć”
            • „Kosmiczny Dance”
            • „W świecie małego Bambo”
            • „Baśniowy Świat Orientu”
            • „Zostańmy przyjaciółmi”

             

            Jury w składzie:

            1. Bronisława Grajner
            2. Stefania Baluch
            3. Marzena Machnik

             

            po obejrzeniu 17 przedstawień postanowiło w kategorii recytacji przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

            • Grand Prix        Tomasz Pikuła
            • I miejsce     Edyta Kierzkowska
            • II miejsce   Mariusz Wróbel
            • III miejsce  Kamil Piontek

             

            I wyróżnienie Izabela Malarz

            II wyróżnienie Elżbieta Dyrda

        • XX Przegląd Teatralny i Recytatorski "Bliskie Spotkania"
          • XX Przegląd Teatralny i Recytatorski "Bliskie Spotkania"

          • 10 maja odbył się jubileuszowy 20. Przegląd Teatralny i Recytatorski Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Bliskie Spotkania". Organizatorami byli Zespół Szkół Specjalnych im. W. Sherborne w Czerwionce-Leszczynach oraz Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach.

            Przegląd był częścią obchodów Powiatowego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych i tak jak całe obchody był objęty patronatem honorowym Starosty Powiatu Rybnickiego oraz Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, a patronat medialny objęło Radio 90.

            W Przeglądzie wzięły udział dzieci i młodzież z 10 placówek z Żor, Paniówek, Tychów, Sosnowca, Krakowa, Rybnika i Czerwionki-Leszczyn. Wystawili oni 9 przedstawień teatralnych oraz 17 interpretacji wierszy. Razem w tegorocznych jubileuszowych "Bliskich Spotkaniach" wzięło udział 250 uczestników.

            Za wspaniałe występy oprócz gromkich braw wszystkie grupy teatralne otrzymały dyplomy i pamiątkowe statuetki w kształcie jabłka, natomiast recytatorzy  - dyplomy i książki.
            Wszystkim artystom wręczono upominki od Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, słodycze oraz jabłka, których sponsorem były Delikatesy Centrum w Czerwionce-Leszczynach.

            Z okazji XX-lecia Przeglądu Teatralnego i Recytatorskiego wyróżniono osoby, instytucje i organizacje, które przyczyniły się do powstania i rozwoju „Bliskich Spotkań” oraz swoim zaangażowaniem od lat wspierają to przedsięwzięcie.

            Pamiątkowe Statuetki oraz indywidualne podziękowania otrzymali:
            Damian Mrowiec - Starosta Powiatu Rybnickiego,
            Wiesław Janiszewski - Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny,
            Piotr Adamczyk – Twórca Przeglądu i wieloletni jego organizator,
            Mariola Czajkowska – Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Czerwionce – Leszczynach,
            Dyrektorzy Zespołu Szkół Specjalnych poprzednich kadencji:
            Maria Kala, Ewa Kluczniok i Izabela Cyroń,
            Janusz Jasiek – Komendant  Hufca ZHP w Czerwionce-Leszczynach,
            Krzysztof Kalinowski – Dyrektor Gimnazjum nr 2,
            Natalia Kuś – Dyrektor Zespołu Szkół im. W. Szewczyka,
            Ewelina Burzyk – Przewodnicząca Stowarzyszenia „Jestem”,
            Beata Frycz – koordynator Przeglądu.        

            Dziękujemy za pomoc wolontariuszom:
            studentom  Kolegium  Nauczycielskiego Politechniki Śląskiej, młodzieży z Gimnazjum nr 2 oraz z Zespołu Szkół w Czerwionce-Leszczynach.

        • Plener malarski RÓŻE
          • Plener malarski RÓŻE

          • 9 maja 2016 roku odbył się Plener Malarski Róże. Plener współorganizowało we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych  Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej oraz Stowarzyszenie – Jestem. Towarzyszył on II  Turniejowi Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka.

            Celem Pleneru było miedzy innymi uświetnienie obchodów Powiatowego Tygodnia Osób Niepełnosprawnych w Jubileuszowym 25 – roku działalności Zespołu Szkół Specjalnych. To bardzo atrakcyjne zdarzenie artystyczne nie tylko promuje działalność POPP, ale ukazuje również możliwości współpracy placówek oświatowych z organizacjami pozarządowymi. Najcenniejszym okazało się spotkanie młodzieży utalentowanej plastycznie i malowanie przy jednym blejtramie z niepełnosprawnym kolegą, koleżanką. Dzięki obecności wśród młodych twórców artystów plastyków o bogatym doświadczeniu pana Andrzeja Marek, pana Czesława Fojcika, pani Agnieszki Snopek oraz pana Grzegorza Smołki Plener nabrał charakteru pouczającego warsztatu i zakończył się powstaniem 12 przepięknych prac na prawdziwych podobraziach o wymiarach imponujących 50x70 techniką malarstwa akrylowego. Pracę 24 uczestników z zainteresowaniem obserwowała Dyrektor POPP Joanna Rzymanek. Dzieci reprezentowały 7  następujących kół plastycznych: koło z Czernicy pod kierunkiem instruktora Iwony Kwiatoń, koło z Czernicy pod kierunkiem instruktora  Marka Graniecznego, koło ze Szczerbic pod kierunkiem Marka Graniecznego, koło z Jejkowic pod kierunkiem instruktora Barbary Araszkiewicz, koło z Książenic pod kierunkiem instruktora Krystyny Szulc, koło z Czerwionki- Leszczyn z Zespołu Szkół Nr 2  pod kierunkiem instruktora Ewy Bartoszek oraz koło z Czerwionki- Leszczyn z Zespołu Szkół Specjalnych pod kierunkiem instruktora Marii Kala.

            Plener nie miał charakteru konkursowego a wszyscy uczestnicy otrzymali albumowe wydanie promujące ziemię rybnicką oraz drobne materiały plastyczne, kredki, długopisy. Oczywiście Dyplomy uczestnictwa i żywe róże dla swoich mam, które mogą być dumne z wrażliwych i utalentowanych dzieci. Upominki ufundowało Starostwo Powiatowe oraz Burmistrz GiM Czerwionka- Leszczyny. O słodki poczęstunek i orzeźwiające soczki zadbał organizator oraz jedna z mam pani Ewa Szczęsny.

            Wszystkim wspierającym to wyjątkowe zdarzenie artystyczne serdecznie dziękujemy.

            Dziękuję za pomoc kol. Wandzie Kurpanik, kol. Justynie Bugdoł oraz kol. Marzenie Bartoszek.

            Instruktor POPP Maria Kala

        • Finał 2. Turnieju Jednego Wiersza
          • Finał 2. Turnieju Jednego Wiersza

          • 9 maja br. odbyła się druga edycja Turnieju Jednego Wiersza „O Różę Stanisława Krawczyka”. Na konkurs wpłynęło 41 prac z 5 placówek oraz od twórców indywidualnych.

            Jury w składzie: Natalia Kuś, Małgorzata Michalska – Grzywna, wyłoniło 20 finalistów.

            Pierwszą nagrodę i statuetkę zdobyła Sonia Zimek, gimnazjalistka Zespołu Szkół im. Weroniki Sherborne w Czerwionce – Leszczynach.

            Drugie miejsce przyznano Andrzejowi Sochackiemu.

            Trzecie miejsce otrzymała Anna Rakoczy, uczennica Gimnazjum nr 2 im. Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Czerwionce – Leszczynach.

            Przyznano również trzy równorzędne wyróżnienia  (Małgorzata Tkocz, Izabela Malarz, Mariusz Wróbel) oraz Nagrodę Publiczności (Izabela Malarz).

    • Kontakt

    • Logowanie